Dva mladí kluci z Brna se rozhodli trochu rozvířit naši alternativní hudební scénu. Zaplatili si studio, pozvali super hosty a celé album vzniká tak, že se zapne nahrávání a je jen na společné chemii zúčastněných muzikantů, co vlastně při společném jammu vznikne. Jeden z nich – Dalibor Neuwirt troubí na dlouhou dřevěnou kládu, druhý – Matouš Vinš buší do bedny od čaje, do které někdo natáhl struny, jen občas ji vymění za saxofon. Vydání CD navíc chtějí financovat tzv. crowdfundingem a právě tento týden spustili sbírku na hithit.com.
Žánr si muzikanti sami nazvali modern-ethno a jejich hudba čerpá z world music, folku a jazzu stejně tak jako z drum`n`bass, hip-hopu, beatboxu, ambientu či rocku. Hutný základ zvuku tvoří didgeridoo, rytmiku dodává cajon, někdy djembe či darbuka a v některých skladbách vznikajícího alba i celá bicí souprava. Do toho se často přidává Matoušův saxofon či irská flétna a nejen na koncertě také četní hosté.
Nejdůležitější na celém projektu je však to, že hudba ve většině případů vzniká jako čistá improvizace, ať už při hraní na ulici (k tomuto účelu kapela původně vznikla), tak při koncertech a nyní i při nahrávání prvního studiového alba. „Muzikanti zhudebňují přítomný okamžik, téměř nic se dopředu nepřipravuje“ dodává k tomu Matouš.
Didgeridoo ve tvaru fajfky a hvězdní hosté
„Milujeme hraní na ulici, je to pro nás nejlepší místo, kde se propojit s publikem. Některé reakce kolemjdoucích jsou až neuvěřitelné, mé didgeridoo ve tvaru fajfky to jen podporuje,“ říká Dalibor. V posledním roce se však z občasného pouličního projektu stala regulérní kapela, jen s tím rozdílem, že její jádro tvoří pouze dva hudebníci a hostující členové se různě střídají. Víc a víc lidí začalo volat po CD, a tak se kluci nakonec rozhodli využít své úspory a vyrazit do studia.
Matouš k tomu říká: „Pozvali jsme si úžasné hosty, sami jsme byli překvapeni, kolik z nich naši prosbu přijalo. Na albu uslyšíte Jitku Šuranskou, která letos dostala Anděla, Beatu Bocek, Davida Synáka z Čankišou, teď o víkendu nám jednu skladbu přislíbili i Dva. A pak samozřejmě také spoustu našich přátel.“
Crowdfunding je rozhodně zábavnější než vyjednávání s vydavatelstvím
„Nahrávání jsme z velké části zaplatili z vlastní kapsy. Potřebujeme ale cédéčko ještě vydat a věříme, že právě s tím nám můžou hodně pomoct naši fanoušci. Chceme proto potřebných padesát tisíc získat pomocí veřejné sbírky na Hithitu,“ zmiňuje Dalibor.
Crowdfunding v „internetové podobě“ je v naši končinách věc relativně nová, přesto se již několika muzikantům a kapelám podařilo prostředky potřebné k zaplacení nákladů na tvorbu alba takto získat. Matouš k tomu dodává: „Je to rozhodně zábavnější a lepší možnost, než vyjednávání s vydavatelstvím. Muzika je stále tvrdý byznys, jenže prodej alb už nevynáší zdaleka tolik co dříve. Tak se vydavatelé mnohdy snaží hudebníky strhat na turné, dělají z nich své otroky. Veřejná sbírka nám umožní album vydat, aniž bychom byli zatíženi nějakou smlouvou. Zároveň nám ho umožní následně prodávat levněji, takže si ho bude moci dovolit opravdu každý, komu se naše muzika líbí.“
Hudbu Zenového Čaje si můžete poslechnout na www.zenovycaj.cz nebo bit.ly/zencajplaylist a sbírku můžete podpořit přímo na bit.ly/CDsbirka