Je jich padesát devět, jsou zapsány na Seznamu světového dědictví památek UNESCO a jejich společným jmenovatelem je řeka, která má tisíce tváří. Zámky na Loiře. Každý z nich je jiný, každý z nich je jedinečný (a to si troufám říci i přesto, že jsem zdaleka nestihla navštívit všechny). A nejsou to pouze hrady a zámky, které vtiskly krajině západní Francie její ráz: jejich prostředí, zahrady, dalekosáhlé vinice, mlýny a rozlehlé lesy, to vše utváří unikátní mozaiku dojmů, z níž je poskládán celkový obraz, obraz, kterému vévodí nejdelší francouzská řeka, neohrožená Loira.
Loira již po staletí určovala tempo života tamních obyvatel, její proměny jsou výborně zachyceny na výstavě v zámku Montsoreau, který se nachází ve vesničce stejného jména. Montsoreau je podle místního průvodce považována za jednu z nejkrásnějších vesnic regionu. Pro nás měla živou atmosféru také kvůli tomu, že jsme ji navštívili druhou neděli v měsíci, kdy se tu koná Francouzi tolik oblíbený bleší trh – kde najdete vše od sýrů až po starožitnosti. Pokud se dostanete v Montsoreau, nezapomeňte se zastavit ani v opatsví Fontevraud, kterém je odsud vzdálené asi pět kilometrů a přestože přímo nepatří do „rodiny“ zámků na Loiře, svou elegantní, bělostnou architekturou a historickou hodnotou se zapsalo na seznam neopomenutelných míst Pays de la Loire.
Další hrady a zámky, jenž určitě stojí za to vidět, jsou ve městech Chinonu a Ussé, které navíc leží relativně nedaleko od sebe. Vzdálenosti mohou být totiž v tomto regionu poněkud problém, pokud nejedete s cestovní kanceláří nebo nemáte vlastní auto, což byl konkrétně náš případ… Autobusy tu nejsou příliš frekventované (z některých vesniček je dokonce jedinou možností přepravy „autobus na objednávku“, který si musíte den dopředu rezervovat, aby vůbec přijel). Můžete se tedy dopravit buď vlaky SNCF nebo stopem – posledním zmiňovaným způsobem jsme cestovali my, ale pamatujte na to, že ve Francii není tento způsob o nic standartnější než u nás a jsou to hlavně cizinci, kteří ho využívají.
Zpět k Chinonu a Ussé: Návštěva zámku v Ussé potěší zejména děti a milovníky pohádek, protože právě tento zámek inspiroval Charlese Perraulta k napsání Šípkové Růženky. V interiérech jsou proto figury slavných hrdinů pohádky, ve jedné věži dokonce narazíte na spící princeznu a jejího zachránce prince, v další na vás čeká zlá čarodějnice (která se mimochodem těší veliké oblibě). Součástí je i krásná zahrada, stáje, kaple a vězení – zámek v Ussé má zkrátka všechno, co má správný pohádkový zámek mít, i když je dražší než ostatní (cena vstupného v červenci 2010 byla 13 euro).
Charakter Chinonu, který jsem již také zmiňovala, je opět úplně jiný, ale rozhodně nezapomenutelný! Jedná se o středověké město, které vás překvapí svou úhledností a čistotou, svými úzkými uličkami a záhadným hradem, na kterém Johanka z Arku poznala francouzského dauphina. Celý Chinon je mimochodem s Johankou velice úzce spjat: vyskytuje se tu například studna, na kterou slavná francouzská patronka položila nohu, když sesedala z koně. Johanka, stejně jako rodák François Rabelais, tu mají své čestné sochy.
Seznam zajímavých míst na Loiře je dlouhý a snad se mi podařilo vás touto malou „ochutnávkou“ alespoň trošku navnadit. Příroda západní Francie se leckdy zdá být podobná české krajině, přesto dech vyrážející scenérie někdy líně proudící, jindy dynamické Loiry ohromí i české turisty. Záleží na vás, jestli se tam vydáte za prací či za studiem a budete objevovat bohatství zdejšího prostředí postupně, nebo pojedete na organizovaný zájezd či na prázdniny na vlastní pěst – v každém případě vám slibuji, že to bude stát za to.