Zhruba před dvěma lety nakladatelství Jan Melvil Publishing uvedlo na trh bestseller Jídlo na prvním místě. Ten obracel naruby vše, co jste si mysleli, že víte o stravování. Nyní je tu Whole 30, kniha, která na Jídlo na prvním místě navazuje a krok za krokem vás provede očistou od potíží způsobených současným životním stylem. Se svými téměř 450ti stranami a velkým čtvercovým formátem má ambice stát se v komunitě paleojedlíků něčím na způsob bible.
O čem kniha je?
Pokud některé z výše uvedených výrazů slyšíte poprvé, pak vězte, že Whole 30 je stravovací program, při kterém se budete muset celý měsíc obejít bez obilovin, průmyslově zpracovaných potravin a dalších (dle paleo principů) potenciálně rizikových potravin, jako jsou luštěniny, mléčné výrobky či soja. O cukru a jiných sladidlech samozřejmě ani nemluvě. Trik Whole 30 spočívá v tom, že po 30ti denním očistci můžete postupně zařazovat jednotlivé skupiny potravin (luštěniny, mléčné výrobky) a sledovat jejich dopad na váš organismus.
Kniha je rozdělena do dvou zhruba stejně dlouhých celků, první z nichž se věnuje praktickým detailům paleostravování. Kde Jídlo na prvním místě obšírně vysvětluje principy fungování paleostravy, tam Whole 30 teorii spíš lehce nakousává. První část do značné míry připomíná velmi dlouhý seznam “často kladených otázek”. Formou otázek a odpovědí se dozvíte, jak se správně paleoliticky stravovat den za dnem, sousto za soustem, a to i v případě různých komplikací typu: jste vegetarián / vegan, kojící matka nebo třeba kuřák. Vězte, že pokud jste se již dříve zajímali o paleo a měli sebemenší nejasnost, existuje pouze velmi malá pravděpodobnost, že v této knize nebude zodpovězena.
V polovině knihy končí oddíl FAQ a začíná kuchařka. Pochopitelně žádný z receptů neobsahuje výše zmíněné ingredience, takže v podstatě se naučíte vařit ze zeleniny, masa, ořechů a tuků, které se při pokojových teplotách nacházejí v pevném skupenství. Výhodou pro ty, kteří se v kuchyni necítí zrovna silní v kramflecích, je blbuvzdornost (vysvětleny jsou i opravdu začátečnické kuchařské postupy) a nenáročnost většiny receptů. Což znamená, že se vám pravděpodobně nestane, že s vařením večeře skončíte někdy o půlnoci, protože jste si zapomněli předem připravit ingredience.
Nabízi se i srovnání s další melvilovskou knihou věnovanou paleu: Dobře živeni. Hlavní rozdíl oproti Whole 30 je ten, že Dobře živeni je zaměřena čistě na přípravu jídla, prakticky nic z teorie ani problémů, na které můžete při paleodietě narazit, neřeší. V Dobře živeni naleznete více exotických receptů inspirovaných blízkým i dálným východem. Kvalitativně se nacházejí na velmi podobné úrovni.
Proč byste ji měli chtít?
Chcete se pustit do paleostravování, protože vás lákají jeho potenciální přínosy, ale nezajímá vás až tolik ta teoretická omáčka kolem? Nevíte, co a jak byste měli na paledietě vařit? Máte jakékoliv pochybnosti týkající (dosti striktních) pravidel paleostravy? Jste maniak do zdravého stravování? Máte některou z civilizačních chorob a věříte, že se jí zbavíte změnou jídelníčku? Pak je toto kniha přímo pro vás.
Každopádně to s paleodietou musíte brát dost vážně. Otevřením této knihy se přepínáte do hardcore módu. Autoři vykazují nulovou toleranci vůči malým podvůdkům typu “dám si jen jeden čtvereček čokolády” a “jedna cigaretka ještě nikoho nezabila”. Za každou dietní chybu budete tvrdě pykat restartem, a začíná se znovu od prvního dne (budete-li tedy na sebe dost přísní). Je to pro vás dost velká výzva?