Zdroj úvodního obrázku: Festivaltrutnov.cz
Název napovídá (když si malinko pohrajete s písmenky), že se na tomto festivale můžete dát do stavu „turn off“, tedy v překladu vypnout. Tedy odpočinout si, vypnout mobily a počítače a plnými doušky nasávat všudypřítomnou pozitivní atmosféru. Netrpěliví fanoušci, včetně mě, se už konečně dozvěděli termín konání. Letos se uskuteční uprostřed parného léta 17.–23. srpna 2014. A opět na Bojišti! Dlouho se také spekulovalo, že se letos festival ani konat nebude, což se naštěstí nepotvrdilo. Byla by to věčná škoda.
Letos trutnovský festival oslaví neoficiální třicetileté výročí. Původně nesl název Český Woodstock, později byl známý jako Open Air Festival Trutnov. Létem 2014 se zapíše do historie pod novým názvem Trutnoff festival. Je to přehlídka legendárních zpěváků a kapel, ale návštěvníky čeká spousta dalšího vyžití rozmanitých podob, vjemů a chutí. Celý festival je věnován obětem násilného poválečného odsunu.
A na jaké skupiny a hvězdy se můžeme letos těšit? Trutnovský festival to má ve zvyku tajit takřka do poslední chvíle. Ale v naprosté většině případů jde o překvapení více než příjemné. Nebojte se, že byste byli zklamaní, na své si zde přijde každý, kdo má rád dobrou hudbu! Pár interpretů nám však přeci jen odhalí. Pokud budete 16. února na pražském koncertě Johna Mayalla v divadle Archa, několik jmen se přeci jen dozvíte. Jak sami pořadatelé uvádějí, tak vám je zde „vybubnují“. John Mayall, jedna z hlavních osob, která se zasloužila o to, že festival vůbec vznikl, zde oslaví své osmdesáté narozeniny. I když se jeho koncertu nezúčastníte, nezoufejte. O prvních vyhlášených jménech vás budeme samozřejmě neprodleně informovat.
Sonda do historie
Vše neoficiálně začalo roku 1984 v Mladých Bukách, kde měly vystupovat tři kapely. Akce však skončila dřív, než začala, tehdy hudební nadšence rozehnala Státní bezpečnost. Tím však jejich cílům nezabránila, ba naopak. O to víc je přitahovalo festival uskutečnit, režimu navzdory. Tehdy v roce 1984 situaci zachránil Václav Havel. Všech 150 účastníků velkoryse pozval k sobě na Hrádeček. Právě tam se kuly první pikle, a s nimi vznikalo tvrdé jádro, které organizuje festival dodnes. Jedním ze zakladatelů je například Geronimo.
První oficiální ročník se měl konat o tři roky později, v roce 1987 na soukromém pozemku Martina Věcheta ve Volanově u Trutnova. Sjelo se sem úctyhodných tisíc návštěvníků. Avšak akci jim opět překazila Státní bezpečnost, která vesnici obklíčila, organizátory zatkla a pozemky jim polila smrdutou močůvkou. I zde byl nápomocný Václav Havel, který u sebe schoval aparaturu.
Boj o Bojiště
Mezi fanoušky se stále spekuluje a každým rokem se tvrdí, že: „letos to je prý naposled na Bojišti“. Ale letošní ročník se naštěstí nikam nestěhuje a na Bojišti zůstává. To i přes smutný fakt, že plocha neustále ubývá, mizí doslova závratnou rychlostí, jak už se o tom mohli přesvědčit hosté loni. Například hlavní brána byla nahrazena garážemi a překladištěm balíků, na plno místech se místo trávy objevil asfalt. Pomalu se tak z éterického a temperamentního místa, které mělo nezaměnitelné genius loci, stává součást „moderní civilizace“… Pořadatelé měli snahu problém vyřešit a najít jiné vhodné místo. Když už jedno příhodné vybrali, radnice dala přednost výstavbě solární elektrárny. Ta zde však do dnešního dne nestojí. Budoucnost tedy není zrovna růžová. To je jeden z důvodů, proč byste si tuto akci neměli nechat ujít! Další info zde naleznete již brzy.
Wakan-Tanka!