Není obtížné přejít nový superhrdinský seriál od Netflixu bez stopy nadšení. Diváci jimi začínají být přesyceni, a to jak prostřednictvím stříbrných pláten, tak domácích obrazovek. Je tedy velmi příjemným překvapením, že Umbrella v názvu je skutečný nomen omen – seriál je opravdu deštníkem v lijáků superhrdinských příběhů plných klišé.
Největší jméno, které stojí za Umbrella Academy (samozřejmě s výjimkou Netflixu samotného) je nejspíše Elen Page. Talentovaná herečka, která nicméně byla na vrcholu své slávy v roce 2018. Komiks samotný, ačkoli má své fanoušky, nepatří mezi takové zažité tituly jako třeba Punisher nebo Daredevil, se kterými sdílí domov v podobě Netflixu. Na celé produkci je zřejmé jedno – chce být jiná.
Tím ovšem není myšleno, že je seriál perfektní, právě naopak. Scénář je místy plný děr a celkové má potíže najít svůj jednotný styl. Některé epizody se jakoby pokouší napodobit osobitý styl Wese Andersona, zatímco v jiných po těchto prvcích zase není ani stopy. A jelikož má téměř každá epizoda jiného režiséra, jak je v tomto formátu bohužel běžné, není se čemu divit.
trailer, zdroj:www.youtube.com
V čem Umbrella Academy začíná být doopravdy zajímavá je její přístup k adaptaci komiksu. Sice zde můžeme najít mnohé běžné prvky typické pro tento žánr – seriál je například mnohem pevněji usazen v realitě (první mise Akademie v originálním komiksu je zastavit nemrtvého Gustave Eiffela v robotickém obleku, kdežto v seriálu překazí bankovní loupež) a kostýmy všech postav prošli re-designem. Nicméně zde rutina končí.
Nejenže seriál oproti většině adaptací svůj zdrojový materiál neosekává, ale naopak rozšiřuje, nestydí se také ukázat jeho temnější aspekty v celé své kráse. Hrdinové drtivé většiny moderních filmů o superhrdinech jsou přátelští chlapíci se skvělým smyslem pro humor a mají-li nějaké vady charakteru, vyřeší se během jejich prvního výstupu a pak jsou zameteny pod koberec. Není snad lepšího příkladu než je alkoholismus Tonyho Starka. Zatímco v komiksech je vykreslen jako těžký alkoholik a snad jeho nejúspěšněji klasický komiks je trefně pojmenován „Démon v lahvi“, v nedávných filmech je to jen další kulišácký aspekt jeho povahy, co má vyčarovat úsměv na našich tvářích.
soundtrack, zdroj:www.youtube.com
Umbrella Academy si od začátku do konce hraje se zažitými aspekty komiksů o superhrdinech, ale na rozdíl od staršího seriálu z roku 2009 „Misfits: Zmetci“, který měl podobné ambice (a se kterým dokonce sdílí i jednoho z herců v hlavní roli, Roberta Sheehana), nejde o komedii a musí si tedy dávat o to větší pozor, kdy si chce ze superhrdinů utahovat a kdy je brát vážně.
Já osobně bych řekl, že seriál má našlápnuto dobře a těším se na druhou sérii. Většina chyb seriálu (a přiznejme si, že jich není málo) vychází z upřímného odhodlání vytvořit něco zvláštního. Dovedu si snadno představit, že většina z nich bude do budoucna vyhlazena a konečný produkt bude něco opravdu výjimečného. Nemám pochyby o tom, že je stále místo pro Iron Mana a jeho dobrodružství v MCU, ale snad se najde i místo pro stinnou (ale neméně lehkovážnou) stránku příběhů o superhrdinech a tuhle rodinku zmetků pod deštníkem. Rád bych tedy čtenáři doporučil, ať dá seriálu šanci, a především: rozhodne se sám za sebe.
zdroj úv. obrázku:www.csfd.cz
Korektura: K.Ch.