Mildred Haynesová (Frances McDorman) je zoufalá matka, které zabili a znásilnili před sedmi měsíci dceru a stále není známý pachatel. Policie to vzdala a vše si žije v městečku Ebbing svým klidným tempem dokud Mildred nedostane šílený nápad.
Na jedné příjezdové cestě do města zrenovuje tři billboardy a vylepí na ně jasný vzkaz pro policii, které velí místní šéf policie (Woody Harrelson). Vzkazem na billboardech se rozhýbe sled událostí a město se probudí z letargie. Vzkaz: „Znásilňovaná zatímco umírala“, „Stále nikdo nezatčen“ a „Jak to, šéfe Willoughby?“ rozhýbe snad vše, co se ve městě pohnout může a rozdělí místní populaci na dva tábory.
oficiální trailer, zdroj:www.youtube.com
Děj je plný zvratů a nečekaných situací. Popravdě mě mix scén nenechal ani chvíli se nudit. Ukazuje se zde krásně, jak jsme si svázali ruce miliony zákonů a stačí jedna absolutně zoufalá máma, které jsou už zákony ukradené a lidi jsou vykulení a nevědí si s tím rady. Mildred umí jít na samý kraj a ještě kousek dál, aby se konečně dozvěděla, kdo jí zabil holčičku. Policie v jejím podání vypadá jak banda neschopných budižkničemů, kteří si jen vylévají zlost na černé populaci, ale je nutné se jich zastat. Policie získala DNA vraha, ale s nikým se neshoduje a žádné další stopy nejsou. A co se týče týrání černochů, tak to prováděl jeden z nich, maminčin mazánek Dixon (Sam Rockwell). Toto je vůbec zajímavá postava. Na první pohled je to jednoduchý člověk, co rád ubližuje, ale i jeho příběh se vám nakonec bude zdát pochopitelný.
Herecké obsazení
Frances McDorman: Hraje roli zničené ženy trochu ve stylu divokého západu, kdy si kladní hrdinové šli za svým hlava nehlava (především ta nehlava), ale přitom máte soucit s jejím utrpením a vtahuje vás svým výborným hereckým úměním do děje. Zajímavé bylo, že herečka v jednom z rozhovorů přiznala vzor Johna Waynea. Poznáte to v pohybech. Takový ten drsný styl chůze, stavění těla, ale v obličeji to naštěstí je Frances jak ji známe. Věřil jsem jí každé trhnutím svalu ve tváři. Všimli si toho i při udílení zlatých Globů a Frances McDorman zvítězila v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon za rok 2017. Nedivil bych se i zisku Oskara.
Woody Harrelson: Vážená osoba ve městě, člověk držící pohromadě tým nesourodých policistů, milující manžel. Woody Harrelson tuto roli pojal se stejnou vážností jako Frances McDorman, jen z něho necítíte takové zoufalství, ale i jeho role je vážná. Umírá na rakovinu. Bohužel ho pro Zlaté Glóby předběhl jiný herec.
Sam Rockwell: Postavu strážníka Dixona (Sam Rockwell) si užijete. Je hloupý, agresivní a maminčin mazánek. Velice často je posazován do komických situací a dialogů a dodává ději tu správnou šťávu. Zahráno tak dobře, že Sam Rockwell získal Zlatý Glóbus v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Potvrzuji, že tuto cenu získal zaslouženě.
Ocenění / nominace:
Vítěz Zlatého glóbusu za nejlepší ženský herecký výkon (drama): Frances McDorman
Vítěz Zlatého glóbusu za nejlepší film (drama)
Vítěz Zlatého glóbusu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Sam Rockwell
Vítěz Zlatého glóbusu za nejlepší scénář: Martin McDonagh
Nominace na Zlatý Glóbus za nejlepší režii
Nominace na Zlatý Glóbus za nejlepší hudbu
Vítěz Benátského IFF za nejlepší scénář: Martin McDonagh
Vítěz Torontského IFF v kategorii Cena diváků pro nejlepší film
Vítěz San Sebastian IFF v kategorii Cena diváků pro nejlepší film
film o filmu, zdroj:www.youtube.com
Závěr
Je až neuvěřitelné, jak režisér Martin McDonagh zkombinoval postavy odhodlané a zoufalé matky, umírajícího šerifa a hloupého strážníka do tak úžasné komedie a dramatu zároveň. Film je absolutně vyvážená kombinace komedie a dramatu. A když se k takto geniálnímu scénáři přidají herecké výkony nejlepších kvalit, tak máte 115 minut zatajený dech a sedíte v kině, dokud nedozní poslední písnička a neskončí titulky.