Vzhledem k tomu, že oficiální report píše letos někdo jiný, rozhodla jsem se přispět alespoň touto formou. Tři dny uběhly jako voda, poslední pankáči byli v neděli ráno posbíráni ze země a festival Pod Parou mohl ohlásit konec 15. ročníku. Tento rok přišlo návštěvníků o něco méně, což je škoda, protože program byl našlapaný od začátku až do konce. Tady je 5 kapel, které mě na letošním ročníku zaujaly nejvíce.
- Anti-Flag
Anti-Flag jsem po posledním koncertu na Pod Parou prohlásila za nejlepší kapelu ročníku. Jejich show byla tenkrát neskutečně energická a pro člověka, který tuto kapelu vidí poprvé, to byl zkrátka zážitek. I tento rok to pánové parádně rozjeli. Stejně jako minule zazněly všechny známé pecky i songy z nejnovějšího alba a stejně jako minule vyrazili zpěvák s bubeníkem mezi dav, kde odehráli konec svého setu. A to byl možná ten problém. Od minulého koncertu na Pod Páře to bylo jako přes kopírák. Kluci vážně válejí a jejich show je promakaná přes hudbu až po naplánované skákání a další vychytávky. Jen je to pořád dokola. V každém případě, kdybych viděla Anti-Flag poprvé, byli by určitě na prvním místě.
- Conflict
Conflict hrají od srdce a myslí to sakra upřímně. Během koncertu nemají žádné zbytečné kecy ani žádnou přemrštěnou image. Zpěvák se po několika minutách klidně vezme a jde podat ruku všem fanouškům v první řadě, protože ví, že na nich celá scéna stojí. Tato skupina zkrátka nemusí mít číra, křiváky ani glády a člověk jim stejně věří každičké slovo, které Colin Jerwood chrlí do mikrofonu. Co dodat? Je to punková legenda, jak má být.
- Carburetors
Carburetors jsou tak trochu podobný případ jako Anti-Flag – jejich show je každý rok téměř stejná. I přesto mě ale Karburátoři baví daleko více a to nejen díky všem těm ohňovým efektům, které provází jejich koncerty. Letos dali pořadatelé Carburetors skoro na závěr festivalu a musím říct, že nikdo neukončí tři dny punkového svátku lépe, než tito chlapíci. Text jednoho jejich songu „Alright,alright, We’re gonna rock n roll tonight“ vystihuje celý styl této neurvalé kytarové nálože, která všechny přihlížející svou energií vždy dokonale nakopne.
- The Casualties
Když jsem se dozvěděla, že The Casualties opustil zpěvák Jorge Herrera a nahradil ho někdo nový, byla jsem dost překvapená. Přece jen nahradit Herrerův svérázným výstup není až tak jednoduché a upřímně jsem si nedokázala moc dobře představit, kdo by se této nelehké role mohl ujmout. Novou posilou se stal David Rodriguez a vzhledem k tomu, že jsem dala The Casualties na druhé místo, asi tušíte, jak moc se mi to líbilo. Rodrigueze můžeme znát ze skupin Starving Wolves nebo Krum Bums, každopádně v čele The Casualties to svědčí jak jemu, tak i zbytku kapely. Jejich show dostala takové grády, jaké jsem u těchto pánů už dlouho neviděla. David s přehledem odkřičel všechny songy a u některých dokonce nešel od Herrery rozeznat. Myslím, že pro The Casualties je to velký krok vpřed.
- The Bones
Absolutní peckou bylo vystoupení The Bones. Tuhle švédskou kytarovku jsem letos viděla poprvé a musím říct, že předčila všechna má očekávání. V páteční večer hravě zastínila všechny předchozí kapely a na pódiu předvedla opravdu divoký punk’n’roll. Už samotný nástup přikoval všechny příchozí a zbytek koncertu, při kterém nechyběly věci z nejnovější desky, ale ani staré dobré vály, jenom ukázal, že The Bones opravdu nepatří do starého železa. Naopak, energie mají na rozdávání! Za mě se určitě jedná o nejlepší kapelu letošního ročníku.
Samozřejmě daleko více kapel by stálo za zmínku. Výborně zahráli Cockney Rejects a skvělou show předvedli celtic punkoví The Real McKenzies nebo Total Chaos, kteří letos měli daleko lepší zvuk než minule. To ani nemluvím o české a slovenské scéně, o té ale bude řeč v našem hlavním reportu.
Na konec bych chtěla poděkovat organizátorům za skvěle zvládnutý festival a klukům ze security za jejich přístup k fanouškům. Uvidíme se, snad, příští rok!
A kterých 5 kapel se letos líbilo nejvíce vám?