Jste fanoušky komiksu, ale už vás omrzely všechny ty superhrdinské příběhy, na které narážíme na každém kroku? V tom případě mám pro vás dobrou zprávu. Comics Centrum si pro své fanoušky připravilo další jedinečnou sérii, která okouzlí čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi. A hrdiny tentokrát nejsou mutanti se superschopnostmi či podobná havěť, ale myši, které netouží po ničem jiném, než po přežití. Myší hlídka přichází a ukazuje, jaký byl Podzim 1152.
Comics Centrum si na své produkci dává opravdu záležet, jen velmi těžko u nich budete hledat nějaký ten propadák. Tým kolem Václava Dorta svým fanouškům přináší opravdové lahůdky a právě vydaná Myší hlídka amerického spisovatele a ilustrátora Davida Petersena bude bezpochyby jednou z nich. K tomu jí má mimo jiné napomoci i opět excelentní překlad Jana Kantůrka.
Pokud však nad myšími příběhy stále váháte, možná vás přesvědčí zástup úspěchů, které se již této sérii a jejímu autorovi podařilo získat. Komiksy o Myší hlídce obdržely řadu cen v mnoha zemích světa. Dostaly například několikrát Cenu Willa Eisnera a časopisem Wizard byla Myší hlídka vyhodnocena jako nejlepší nezávislá dobrodružná kniha roku 2006. Server IGN.com ji navíc ocenil jako nejlepší nezávislou knihu a byla také bestsellerem podle listu New York Times. To už je vcelku slušný výčet a zajímavý příslib ještě než knihu otevřete.
Samotné zpracování knihy je již tradičně na velmi vysoké úrovni. V tomto ohledu tak Myší hlídka nijak nevyčnívá z produkce tohoto vydavatele. Čím se však odlišuje, je fakt, že Comics Centrum pro tentokrát nesáhlo po klasickém formátu, jaký běžně u jeho komiksů vídáme, ale po méně běžném čtvercovém. Díky tomu získává kniha už v tomto ohledu na jedinečnosti. To ale není jediný aspekt, který by nás měl nalákat ke čtení. Tím nejdůležitějším je bezpochyby příběh, a v tomto ohledu má Myší hlídka rozhodně co nabídnout.
David Petersen vytvořil fascinující svět ve středověku. S jediným rozdílem, místo lidí do něj umístil myši, které byly dlouhá léta ohrožovány silnějšími druhy. Jako ochrana před predátory vznikla Hlídka, skupina vybraných bojovníků, která ochraňovala myší národ a pomáhala vytvořit bezpečný svět pro život. Léta nepokojů a neustálých střetů s nepřítelem jsou naštěstí již pryč, tedy až do podzimu myšího roku 1152, kdy začíná náš příběh. V něm sledujeme osudy třech členů Hlídky, kteří při plnění běžného úkolu odhalí zrádce. Myší národ se tak znovu ocitá ve smrtelném nebezpečí a osud “světa” tak stojí na bedrech našich tří hrdinů…
Autor vytvořil příběh, potažmo celý svět, podle těch nejlepších tradic středověkých legend a klasických fantastických příběhů. Jako celek působí naprosto výjimečným dojmem. Nejednou se tak v recenzích a kritikách můžeme setkat s přirovnáním k legendárnímu Tolkienovu Pánovi Prstenů. Navíc se Petersen stejně jako Tolkien sice nevyhýbá násilí, ovšem na rozdíl od běžné dnešní produkce jím nikterak neplýtvá, ani nezveličuje jeho potřebu. Možná i díky tomu je tento komiks zařazen do věkové kategorie 9+. Nicméně, můžu vás s klidným srdcem ubezpečit, že se bude líbit i daleko odrostlejším čtenářům.
Neméně důležitou součástí komiksu je kromě příběhu samozřejmě i kresba, jež dodává knize patřičnou atmosféru. V tomto případě stojí za ilustracemi, stejně jako za příběhem, sám David Petersen. Kresby nikterak nehýří přehnanými detaily, ba právě naopak. Autor se vyžívá ve velkých barevných až lehce abstraktních plochách. Ty však k celkovému vyznění knihy skvěle sednou a zbytečně neodvádí pozornost od hlavních hrdinů a událostí, které na nás v jednotlivých obrazech čekají.
Myší hlídka je bezpochyby jedním z nejvýraznějších komiksů poslední doby. Od běžné produkce, která se v současné době vydává, se liší snad ve všech ohledech. Díky tomu působí neskutečně svěžím dojmem a bezpochyby dokáže zaujmout široké spektrum čtenářů. Alespoň v to tedy doufám, protože tahle série by rozhodně neměla chybět v žádné knihovně, a byla by věčná škoda, kdyby měla pro nezájem fanoušků upadnout v zapomnění.