The Big Bang Theory neboli Teorie velkého třesku, případně chcete-li seriálová modla posledních let, už svými prvními díly nakročila do první ligy televizních sitcomů, které se kdy v historii na obrazovkách objevily. Příběh o čtyřčlenné partičce geniálních vědců a jedné potrhlé sousedce odnaproti, pardon, potrhlé partičce geniálních vědců a pohledné sousedce odnaproti, si díky svému jedinečnému humoru a především výjimečnému charakteru ústřední hvězdy seriálu Sheldona Coopera, získal miliony fanoušků po celém světě. Ono se ani není čemu divit, když tvůrci Teorie velkého třesku – Chuck Lorre a Bill Prady – stojí za známými a oblíbenými počiny předchozích let, jako jsou seriály Dva a půl chlapa nebo Gilmovora děvčata. Úspěch mají oba pánové zkrátka tak nějak v krvi, ovšem ne vždy šlo vše hladce…
Věděli jste například, že právě Big Bang, jak se název seriálu tradičně zkracuje, měl původně jinou pilotní epizodu, která se na rozdíl od té, kterou všichni znají, nesetkala s přílišným nadšením a vypadalo to, že by se mohl celý projekt hned v zárodku zrušit? Inu je to tak. Žádná pohledná Penny, ale drsná Katie, která svými sarkastickými poznámkami útočila na dvojici naivních geeků. Stejně tak zde nebyli ani dva kamarádi hlavní dvojice Howard a Raj – namísto nich se objevila nerdovská společnice Gilda. Zkrátka nebýt dosavadní kladné reputace autorů, díky které dostal seriál druhou šanci, Teorie velkého třesku by pravděpodobně skončila na skládce nerealizovaných snů.
Zajímavostí je zde ale pochopitelně mnohem více. A přesně o těchto zajímavostech, známých i neznámých faktech, píše mladá britská spisovatelka Amy Rickman v knize Teorie velkého třesku od A do Z (The Big Bang Theory A-Z, angl.). Titul nabízí přesně to, co po přečtení názvu budou potencionální zájemci očekávat, tedy kompletní přehled věnovaný Big Bang univerzu, kde se dočtete například o divadelních úspěších Kunala Nayyara, představitele plachého Rajeshe Koothrappaliho, o skrytých narážkách na předchozí díla Chucka Lorrea a Billa Pradyho, o experimentu kvantové fyziky nazvaném Schrödingerova kočka, který byl poprvé zmíněn v sedmnácté epizodě první série a mnoha dalších věcech, jež vás kdy v souvislosti se seriálem zajímaly.
Zajímavou perličkou je například připravovaný celovečerní snímek, který se bude odehrávat v Texasu, rodišti malého Shellyho Coopera, a bude se točit právě kolem jeho obtížného dětství, prvních vědeckých experimentů a pokusů na sestře Missy – BAZINGA!
Chvilka potutelného smíchu a teď už zase vážně. Jestli máte seriál Teorie velkého třesku rádi a toužíte se dozvědět co nejvíce informací s ním spojených, bude pro vás tato kniha naprosto ideální. Nejen že po jejím přečtení budete vypadat chytře na každé Big Bang párty, ale zároveň se dozvíte i několik skutečně zajímavých vědeckých poznatků. Záběr publikace je vážně široký – obsahuje přes sto samostatných pasáží – hesel, které více či méně souvisí se samotným seriálem či jeho představiteli a tvůrci. Jedno varování závěrem je ale přece jen více než nutné. Důkladně si před koupí rozhodněte, co od knihy vlastně čekáte. Pokud se chcete bavit jako u jejího hraného „zdroje“, raději tuto stránku zavřete a běžte si pustit televizi. Jestli jste ale lační po informacích a zajímavostech (nebo zkrátka velcí fandové), dopište poslední řádek rovnice, stopněte všechny rozběhnuté experimenty a upalujte do obchodu – respektive zadejte adresu svého oblíbeného internetového knihkupectví.
Název: Teorie velkého třesku od A do Z
Autor: Amy Rickman
Počet stran: 272
Cena: 249 Kč
Vydal: XYZ, 2012