„Tati, a jak se stavil hrad?“ aneb Co vědět o sídlech českých panovníků

obálka, zdroj:www.grada.cz
obálka, zdroj:www.grada.cz

Čím dál častěji si všímám nejrůznějších dějepisných a vlastivědných populárně naučných knih pro děti a mládež. Patří k nim také ilustrovaná publikace Sídla českých panovníků, kterou vydalo nakladatelství Grada Publishing, a.s. pod značkou bambook. Svým čtenářům představí tajemství významných hradišť, královských hradů a císařských zámků na našem území.

Kniha se dělí na dvě části. První z nich (o rozsahu cca 50 stran) představuje obecné představení  historie stavitelství a jejích souvislostí. Druhá část se věnuje konkrétním stavbám, a to osmi knížecím hradištím, 21 královským hradům a pěti císařským zámkům. Pro úplnost najdeme v závěru knihy praktický tabulkový přehled Velkomoravských a českých panovníků v letech 830-1918 a nechybí a pro příznivce historie podotýkám, že nechybí ani inspirativní výčet použité literatury.

Spisovatelka a novinářka Stanislava Jarolímková

Knihu napsala Stanislava Jarolímková. Na svých stránkách spisovatelka uvádí, že se psaní knih věnuje již více než 20 let a  „na svém kontě“ má přes 30 knih. Na stránkách naleznete řadu informací nejen o autorce ale podrobně také o její tvorbě. Mezi nejnovější z knih, patří také Sídla českých panovníků, k nimž autorka uvádí: „Tato kniha je sice určena především pro mladší čtenáře, ale snažila jsem se ji psát tak, aby nabídla zajímavé informace i dospělým čtenářům, jimž postačí do historie spíše trochu nahlížet, aniž by museli zdolávat odborné – v tomto případě kastelologické – texty.“ Na zmíněném webu pak naleznete také obsah knihy, ukázku textu a ilustrací.

ukázka ilustrace s. 110, zdroj:vl. foto
ukázka ilustrace s. 110, zdroj:vl. foto

Ukázku z knihy je samozřejmě možné si prolistovat také na stránkách vydavatele – zde.

Formát zpracování a ilustrace

Kniha je připravena na dětské čtenáře: je většího formátu 207 x 288 mm, má poměrně odolnou pevnou šitou vazbu. Zářivě bílý křídový papír dává vyniknout patkovému černému písmu (výraznější velikost písma s běžným řádkováním cca 1,5 pro snazší čtení), tenké kurzivě zajímavostí i barevným polím textu s poznámkami, které by vám neměly uniknout. Nakladatelství knihu doporučuje čtenářům od 11 let.

ukázka z knihy, s. 97; zdroj:vl. foto
ukázka z knihy, s. 97; zdroj:vl. foto

Kniha je hustě zdobena názornými či vtipnými barevnými ilustracemi Jiřího Filípka. Na jeho webových stránkách naleznete především umělcovu galerii a více o něm mi prozradil až článek o jeho výstavě před šesti lety: „Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy představuje na výstavě Jiří Filípek – obrazy, ilustrace, comics tvorbu výtvarníka, jehož (nejen) foglarovci znají i pod přezdívkou Jeep. Autorova výstava obsahuje především ilustrace a seriály pro mládež z časopisů Ohníček, Bobří stopa, Mozaika. Foglarovské téma je v Jeepově tvorbě zastoupeno velmi často – autor se k Jaroslavu Foglarovi a jeho tvorbě dlouhodobě hlásí a má k této oblasti velice dobrý vztah.“(autor:M.Lebeda-viz zde).

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.