Tajemství ukrytá za záclonou ticha

obálka knihy, zdroj: hostbrno.cz

Bohdana je uzavřená dívka, která nedokáže mluvit. Žije se svým otcem a jeho manželkou, dobrosrdečnou, ale poddanou Bělou, se kterou dobře vychází. V jejich domě vládne napětí. To ale není to jediné, co Bohdanu trápí. Jaké tajemství se ukrývá v minulosti? A proč ji umírajíca babička při poslední návštěvě oslovila “Blanko”?

Svatopluk Žák, Bohdanin otec a oddaný komunista, zasvětil budování socialismu celý život. Kromě strany pracujících byly důležitou součástí jeho života i milovaná manželka a dcera. Zdálo se, že má před sebou skvělou budoucnost. Jeho dokonalý život však zničila nešťastná nehoda, po které už nic nebylo jako předtím…

Alena Mornštajnová patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám. Velké čtenářské oblibě se těší nejen její třetí kniha Hana, ale i dříve vydané romány Hotýlek a Slepá mapa. Napsala taky dětskou knihu Strašidílko Stráša.

Kniha Tiché roky je jiná, než předešlá díla autorky. Životy hrdinů v ní neovlivňují velké dějinné události, nýbrž jen náhody a jejich vlastní rozhodnutí, jejichž následky pak musí nést. V příběhu se střídají dva vypravěči – otec Svatopluk v er-formě a dcera Bohdana v ich-formě. Začátek je nenápadný – Bohdana vypráví o dvou vzpomínkách, které má na svou babičku. A jsou to právě tyhle vzpomínky, které Bohdaně naznačí, že nic není takové, jako se doposud zdálo, a že za záclonou otcovy neochoty mluvit o minulosti se ukrývá nejedno tajemství.

Autorka výstižně a bez příkras pojmenovává skutečnost. To se projevuje hlavně v dějové lince otce Svatopluka. Mornštajnová je známá mimo jiné i proto, jak dokáže pracovat s psychologii svých postav a jak dokonale má promyšlený vývoj jejich charakterů. Ve své novince tuto svou schopnost rozvinula naplno a vytvořila tak postavy, jejichž životní příběhy jsou uvěřitelné a autentické. Otevřený konec nezodpoví všechny otázky, ale dává prostor čtenářově představivosti. Ukazuje, co udělají ony “tiché roky” v rodinných vztazích a dává naději, že je vždy možnost začít od začátku.

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis