Jsme experti na všechno co se týká ostatních. Máme jasný názor na očkování proti Covid, na ruskou invazi do Ukrajiny. Jsme i experti na jídlo, na hubnutí, na ekologii. Jsme výborní módní, umělečtí kritici. Víme, co je dobré a co ne. PRO OSTATNÍ. Co se týče nás samotných, děláme většinou pěkné chyby. V zásadě bychom měli být experti na sebe. Kdo jiný by měl vědět, co máme, děláme rádi? Co se nám líbí a co ne. Je zásadní, abychom věděli, co jíme neboť jídlem krmíme celé tělo, ale i duši. Pokud papáme šmakulády, kila jdou nahoru a nečeká nás dobré zdraví.
Je důležité se věnovat své vlastní osvětě. Ideálně začněte u stravování. Hledat nové zdroje informací a nezapomenout, dívat se na ně kriticky. Ne vždy s námi autor příspěvku na FB či Instagramu myslí dobře. Většinou čtenáři předhazují polopravdy a nesmysly, aby vzápětí mohli prodat blbosti, které podle nich měli být řešením pro daný problém. Víte o tom, že mezi námi jsou vysokoškolští odborníci, kteří studovali vliv jídla na naše zdraví? Říká se jím nutriční specialisté. Dokážou prostřednictvím jídla zlepšit kvalitu života. Jejich dveře jsou otevřené nejen alergikům a lidem, kteří trpí intolerancí na některé složky jídla, ale pro lidi, kteří jsou nemocní a potřebují upravit jídelníček.
Knížku Superpotraviny s podtitulem Sousto za soustem napsala nutriční specialista Kristýna Malinowská. Očekával jsem nudu. Jen výčet potravin, které udělají dobře mému tělo, pokud je budu jíst. Byl jsem vyvedený z omylu, protože knížka je napsaná velmi čtivě. Čtenář se dozví mnoho nového o potravinách, které mají mimořádný dobrý vliv na naše zdraví. Pro mě superpostavina je rozhodně cibule. Jako malý jsem býval často nemocný, ale od dob, kdy jsem začal jíst cibuli a s radostí jsem se do ní zakousl, byl jsem o dost zdravější. Dnes se málokdy zakousnu do aromatické cibule. Žiju přece jako dospělý jen společenským životem, ale občas když nikdo doma není… Se rád zakousnu :)
V publikaci se dozvíte mnoho zajímavého o známých i méně známých potravinách. Líbí se mi, že autorka píše „poeticky“ o potravinách. Dočtete se, že „v Číně se traduje legenda o poutníkovi, který se pohoršuje nad situací, kdy děvčátko bije starého muže. Na konci příběhu se dozvídá, že holčičce je 372 let a její dědeček přestal pít nápoj dlouhověkosti vyrobený z plodu kustovnice, a proto je nyní starý. Veselé a zázraky slibující příběhy jsou vždy dobrým lákadlem, nemyslíte?“
Úvod ke každé potravině obsahuje příběh o superpostavině. Následuje výčet jejich superschopností. Poté se můžete těšit, jak nám můžou pomoci. Každá superschopnost má vedle svých pozitiv i negativa, tak i zde je potřeba zdůraznit, na co si dát pozor. Třeba, že sušené borůvky tvrdí (což jsem nevěděl). Konec kapitoly vždy je zakončen „Co ještě nevíte?“. Kniha obsahuje vzorový jídelníček, vyvrací mýty o superpotravinách, slovníček pojmů a zkratek – není jich moc, což značí, že autorka promlouvá na čtenáře lidskou řečí.
Musím ocenit, že se věnuje dětem. Základy stravování dostávají děti již v prenatálním období, tedy u maminky v bříšku. Neboť co maminka jí a pije to ovlivňuje budoucího človíčka. Děti se učí hrou. Autorka nabízí rozdělení ovoce a zeleniny podle barvy. Nabízí se udělat superduhu ze zdravého jídla. Děti to ocení.