Psal se rok 1999. O sedmnáct let později kapela stále koncertuje a představuje publiku novou desku.
Právě havrana si dává do znaku vznikající kapela Bran. Slovo Bran v bretanštině znamená havran. A bretanština je rodnou řečí zakladatele skupiny, Dewiho Pajota. Proč právě tenhle černý pták, když seriál Hry o trůny poblázní svět až za dvanáct let? Samosebou proto, že měli v mytologii své místo už od pradávna. Havrana uctívali keltové jako váženého tvora. V jejich písních najdete jejich spojitost se slunečním bohem i válečnou bohyní Morrígan (známou též jako Havraní paní). A právě keltské písně z Bretaně, Irska a Skotska se staly prvním repertoárem kapely.
Skupina se postupně rozrůstá o nové umělce s novými instumenty a jejich tvorba prochází vývojem. Osudovým je rok 2009, kdy se Pajot rozhodne natrvalo přestěhovat do Kanady a kapele hrozí zánik. „Jako poslední nahrávku se svým zakladatelem nahraje Bran před obdobím nejistoty živé album En concert, které v létě a na podzim roku 2010 propaguje posledními koncerty se svým frontmanem. V prosinci téhož roku se stávající sestava loučí třemi vyprodanými koncerty v pražské Balbínově poetické hospůdce, k nimž se pro velký zájem přidává na poslední chvíli těsně před Pajotovým odletem čtvrtý. Skupina je rozhodnuta pokračovat dál (…) Po úspěšném vystoupení v Polsku oznamuje Sara Navarro, že se nemůže ze zdravotních důvodů zúčastnit letní festivalové šňůry, v rámci níž má skupina vystoupit např. na festivalech Keltská noc, Sázavafest, Prázdniny v Telči a jinde. Dosavadní flétnista Robert Fischmann se narychlo naučí zpívat některé písně, aby skupina mohla na Keltské noci vystoupit. Ačkoli je toto řešení zprvu chápáno jako provizorium, nový zpěvák má takový ohlas, že se skupina rozhodne pokračovat v šesti,“ uvádí kapela na svých stránkách.
zdroj:TZ Bran
ŠŤASTNOU CESTU
Čekají je ještě mnohé peripetie, ale skupina se nevzdává a chytá druhý dech. V současném složení Robert Fischmann – zpěv, příčná flétna, whistle, Vojtěch Jindra – ak. kytara, Tomáš Görtler – akordeon, zpěv, Helena Marková – saxofony, whistle, Petr Tichý – kontrabas, Petr Mikeš – bicí nahráli v červenci nové album. Pokřtěno bylo minulý měsíc v pražské akropoli. Jmenuje Beaj vat!, což v překladu znamená Šťastnou cestu!, a svůj název dostalo dle titulní písně, kterou napsal zpěvák kapely Robert Fischmann.
Beaj vat! se mi poslechově zdá jaksi mnohem klubovější než předchozí šestice desek. Jako by do ní bylo zapojeno více kouřově modré melancholie, více smířené vyrovnanosti s nástrahami života i laskavý úsměv očima. Najdete na ní jedenáct písní. Většina se tradičně odehrává v libozvučné bretaňské francoužštine (vojenská balada Ar soudarded’zogwisket e ruz nebo námořnická píseň E parrezLangonned ), u irských a skotských balad pak v původní angličtině (protiválečný popěvek YeJacobites). Oblíbeným námětem je pro balady také láska mezi mužem a ženou (Kabiten) či mužem a žejdlíkem (Son ar chistrje). Vzhledem k duchu keltiky nemůže chybět také motiv přírody (zhudebněná báseň Ar yezh a garan).
A co ještě na desce najdete? Jak uvádí tisková zpráva:“V Bretani dobře známý popěvek Pardon Spezed ohlašuje zpěvák kapely Robert Fischmann na koncertech s nadsázkou jako ´standardní až schematickou milostnou píseň, obsahující všechna žánrová klišé v následující sekvenci: milostné vzplanutí, tělesná láska, přenos pohlavní choroby, úspěšná diagnóza, amputace, příchod psa, konzumace amputátu a smrt psa´.“
Čeští kelti
Fanoušci se ale tentokrát dočkali překvapení v podobě dvou písní v rodné češtině. Jedná se o píseň Noc, kterou napsal kytarista Vojtěch Jindra a poslechnete si na něm jednoduchý vokál hostující zpěvačky Lenky Molové. Druhou skladbou je pak Jen vítr kdyby vál, která je unikátní směsicí tradičního Bretaškého nápěvu a skladatelským uměním kapely za pomoci textaře Benedikta Havránka. Žánrově se v této skladbě proplétá popu, folku, jazzu a keltské hudby.
zdroj:http://branband.cz/videoalbum/
Sledovat aktuální program kapely můžete na FB nebo stránkách kapely, kde si nové skladby můžete poslechnout. Jistě se ale shodneme, že většina umělců je nejlepší „na živo“. Jejich koncert můžete navštívit v Praze (12.1. 2017 Balbínova poetická hospůdka), Horních Beřkovicích (17.1. 2017 Multifunkční centrum), Brně (2.2.2017 Stará Pekárna), 3.2.2017 Ostrava (Komorní klub). O desku si pak s námi můžete během ledna 2017 zasoutěžit.