Školní šikana může mít nedozírné následky. Někdy i pro samotného šikanistu

Manga Nemy hlas
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Přichází slavná sedmidílná manga série Němý hlas. Příběh, který začíná na základní škole, kde Šoja Išida šikanuje svou novou a hluchou spolužačku. Jeho činy ale mají následky, Šoja se ocitne v izolaci a pocit viny a vyvržení se s ním táhne i na střední a dožene ho až k myšlenkám na sebevraždu. Nakonec se ale rozhodne svou vinu odčinit a napravit to, co zavinil. Pomocí těm, kteří se ocitli – i jeho vinou – v izolaci. Kteří nedostali možnost komunikovat, jejichž hlasy se staly němými.

A když to dokáže, možná zvládne pomoci i sám sobě.

„Když se řekne manga,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW, „spousta lidí si představí především akci. A i my s akčními mangami začínali a stále je vydáváme, ale postupně otvíráme nová a nová témata, nové a nové žánry. Manga je v tomhle neskutečně pestrá. Už máme za sebou horory, westernovou gangsterku, romantickou časovku a teď přichází drama ze školní třídy. Drama, které i přes odlišný svět, ve kterém se odehrává, přináší všeobecně známé příběhy. Povědomé jsou i motivace a chování jednotlivých postav. To, co člověk prožíval na základní škole, jak ho zraňoval nezájem ostatních a jak důležité pro něj bylo přátelství – to je všude stejné.“

Jošitoki Oima stvořila silný a sugestivní příběh, ve kterém není žádný vyložený padouch. Každý má své důvody a své motivy – jen je občas zaženou dál, než by bylo možné tolerovat. Oima vypráví příběh o vině, o jejích následcích a o možnosti vykoupení. A možná i o tom, jestli opravdu není možné vstoupit dvakrát do stejné řeky.

Manga Němý hlas zabodovala hned po vydání prvního dílu a hned první souborná kniha se dostala do dvacítky nejúspěšnějších mang. Roku 2008 získala kniha cenu za Nejlepší manga prvotinu, byla nominována na cenu Osamu Tezuky a vyhrála cenu v kategorii nových tvůrců. Roku 2016 byl Němý hlas nominovaný na Eisnera v kategorii asijského překladového komiksu a ten samý rok byl podle ní natočen úspěšný celovečerní animovaný film. A jen o pár let později se manga dostává k nám.

„Manga nás svým námětem a vyprávěním hned oslovila. Vlastně jediné s čím byl problém, byl název. Ten se dlouho řešil.“ říká Jiří Pavlovský. „V originále zní Různé podoby hlasu, v anglické verzi je to pak Tichý hlas. Nám se ale nejvíc líbila verze, se kterou přišla naše překladatelka Eliška Nováková, s volnějším překladem: Němý hlas. Přišlo nám to výstižné. Protože obě hlavní postavy přestanou být v určitém okamžiku a určitým způsobem slyšet. Je to o vykořenění, o ignorování, o vyobcování… Ať už je důvod jakýkoliv.“

Všechny ty ceny a nominace, co Němý hlas získal, jsou opravdu velkým úspěchem pro mangu, která si vzala tak vážné téma jako je školní šikana, otázky viny, odpuštění a toho, jestli je možné napravit své staré chyby. Je na tom vidět, že autorka pojala celý záměr příběhu bravurně. S důrazem na dramatičnost, emoce, ale i s příměsí romantiky. Němý hlas má zkrátka všechno, co člověk čeká nejen od mangy, ale vlastně skoro od každého dobrého uměleckého díla.

Manga Nemy hlas
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Více z LaCultury...