Mám ráda fantasy a mám taky období, kdy prostě toužím hltat romantické scény. Ale zdá se mi, že všechny tyhle YA seriály se točí na jedno americké brdo kolem vlkodlaků, upírů a postapo. Takže jsem přeskočila na jiný kontinent a musím říct, že jsem byla víc než jen příjemně překvapená, jaké seriály umí vytvořit Jižní Korea. Dnes vám představím první shlédnutou trojici: Hotel Del Luna, Goblin a Král:věčný panovník.
Proč mě to chytlo?
Je to fascinovaně jiné. Je to vtipné a okouzlující. Je to napínavé a podmanivé. Probouzí to ve mně kulturní zvědavost, a to nejen v rámci mytologie, ale přečetla jsem i profil Jižní Korey na wikipedii, snažím se sledovat některá slova a překvapuje mě výslovnost i slovosled a je to taky kousek cestování do země, o kterou bych asi jinak neprojevila zájem, ale která toho podle všeho má dost k vidění. V neposlední řadě mě ponoukají přemýšlet, být vděčná za to, co mám a být šťastnější. Mno, to se mi po jiných seriálech ještě nestalo…
Seriály měly v době mého shlédnutí pouze jednu řadu o cca 16 dílech. Jednotlivé díly jsou ale v porovnání s americkými seriály (o zpravidla cca 25-40 minutách) opravdu dlouhé, vyhraďte si 60-90 minut. Přičemž samozřejmě i korejští režiséři a střihači jsou mistři napětí a prostě vám to nedá si ten další díl nepustit. Proto jsou tyhle seriály ideální, pokud se potřebujete na delší dobu izolovat od reálného světa.
Jižní Korea je proslulá tím, že lidé cílí na výkon a je to vidět i na práci herců, kteří se do svých rolí umí zcela ponořit a dodávají tak příběhu šťávu. Přesto je pro mě sledování cvičením soustředění, kdy se snažím zapamatovat si rozlišnosti tváří a k nim jména pro mě skoro nevyslovitelná.
Moc spokojená jsem i s kamerou a kvalitou obrazu. Rozpaky vzbuzuje snad jen hudební složka seriálů, která sice je podmanivá a dobře vložená na nejpříhodnější místa, avšak na mě je přece jen trochu moc popová a sladkobolná. Navíc mi ten poslední soundtrack vlezl na mozek a nemůžu si ho přestat broukat. Teď už ale k mojí shlédnuté trojici.
ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com
Hotel Del Luna
I v době samurajů samozřejmě žili „zbojníci a loupežníci“. Patřila k nim i krásná Jang Man-Wol, která si za svou krvavou mstu odpykává tisíciletý trest v podobě správy hotelu Del Luna, kam přicházejí duše zemřelých, aby vyřídily životní záležitosti než se odeberou poslední cestu. Jednoho dne ale do hotelu přichází živý člověk – nový mladý, bystrý a pohledný zaměstnanec. A věci se dají do pohybu. Seriál nabízí směs lehce mrazivé duchařiny, prolínání historie a současného světa, romantiky jako trám, moderní pohádky a vtipné zábavy.
trailer Hotel Del Luna, zdroj: www.youtube.com
Goblin – Sseulsseulhago charanhasindoggaebi
Z podobného šálku je i druhý seriál. Statečný, ale zaslepený generál se vzpříčí královskému rozkazu, je zabit a po smrti musí „strašit“ na zemi jako nesmrtelný goblin, který sleduje, jak jeho milovaní umírají. Strašlivá kletba. Pokud tedy nenashromáždíte pohádkové bohatství, neumíte používat pár božích nadpřirozených schopností, neskamarádíte se se smrtkou, který je váš spolubydlící a nepotkáte krásnou mladou dívku, která by vás mohla vysvobodit. Spousta přátelské srandy a dynamická romantika má v protiváze neustálý balanc s napětím hrozících smrtících ztrát.
Goblin trailer, zdroj: www.youtube.com
Král: věčný panovník
Tenhle název mě dost dlouho odrazoval, ale přemluvilo mne vysoké hodnocení. Takže opět klasická pecka: cestování paralelními světy a nakonec také časem, trochu té pohádky o charismatickém králi a chudé, ale odvážné a milé policistce, oddaná přátelství i zarputilá nepřátelství na život a na smrt, plus nějaká ta detektivní akce.