Vídeň, 1908. Mladá lékařka Fanny Goldmannová pracuje v ústavu soudního lékařství, kde se věnuje pitvám. Poté, co se kvůli svým podezřením a tajným nočním pitvám zapletla do dramatických událostí, doufala, že její život už bude poklidný, ale mýlila se. Její nejlepší přítelkyně Tilde zmizela. A hrabě Waidring, kterému při svém pátrání zkřížila cestu, se rozhodl, že od ní něco chce – a donutí ji, aby pro něj pracovala.
Pokud chce Fanny zjistit, co se stalo s Tilde, musí se mu podřídit. Pořád však hledá cestu, jak se vymanit z jeho vlivu. Když se u těl, které se ocitnou u ní na pitevním stole, začnou objevovat podivné zprávy, rozhodne se, že zjistí, co mají znamenat. Možná by jí jejich tajemný pisatel mohl pomoct zbavit se Waidringa… Tím se však zapojí do nebezpečné hry, ve které ohrozí nejen sebe, ale i své blízké. Dokáže i tentokrát odhalit pravdu? A kdo je vlastně spojenec a kdo nepřítel?
Autorem historického románu Zlatá pomsta, který je pokračováním knihy Vídeňská krev, je Rakušan René Anour. Vystudoval veterinární lékařství, díky kterému se dostal v rámci výzkumného projektu na Harwardskou univerzitu. Nyní pracuje pro Rakouskou agenturu pro zdraví a bezpečnost potravin a je odborníkem na nově vyvinutá léčiva v rámci Evropské lékové agentury. Ve své knižní tvorbě se věnuje jak psaní odborných lékařských publikací, tak beletrii. Jeho knihy v českém prekladu vydalo Nakladatelství Alpress.
Tato kniha plynule navazuje na první díl, a tak doporučuji číst ji až poté, co si přečtete Vídeňskou krev. Upozorňuji také, že tyto knihy nejsou vhodné pro citlivější čtenáře, protože se v nich nacházejí docela podrobné popisy pitev a některé z nich jsou dost nechutné.
Záhada se vzkazy je dokonale promyšlená od začátku až do jejího rozuzlení. Ještě lepší je, že vede k dalším tajemstvím a odhalením, která překvapí nejen Fanny, ale i čtenáře. Na scénu přichází další mocný protivník, který může Fanny zachránit nebo ji zničit. Ukazuje se také, že Waidring je mnohem zajímavější a komplexnější postava než jak se na začátku zdálo. Díky tomu je kniha strhující a plná napínavých momentů a odvážných činů. Hrdinům hrozí opravdové nebezpečí a to, že to všichni ve zdraví přežijí, není vůbec jisté. V knize najdete i skutečné historické události přizpůsobené potřebám vyprávění. Tentokrát se autor rozhodl pro okolnosti vzniku slavného obrazu Polibek od malíře Gustava Klimta. Propojení obrazu s příběhem je věrohodné a vůbec nepůsobí rušivě.
Na hlavní hrdince Fanny není vůbec vidět, že knihu napsal muž. Autor se do ní dokázal vcítit a popsat ji tak autenticky, že jí budete věřit každé slovo i myšlenku. Zaujmou i postavy, které ji obklopují: její kolega z ústavu Franz, bratránek Schlomo, Max, ke kterému Fanny možná cítí něco víc, a samozřejmě zmizelá Tilde. Život ve Vídni na začátku 20. století je vylíčen ze vším jeho leskem, bídou i konvencemi, které bylo žádoucí dodržovat.
Poslední stránky příběh neuzavírají, právě naopak: některé zápletky se vyřeší, ale i tak zůstává více otázek než odpovědí. Nezbývá tedy nic jiného, než (ne)trpělivě čekat na překlad dalších dílů série.