Nová generace zaměstnanců boří zajeté firemní zvyklosti. Časy, kdy zaměstnanci poslouchají na slovo své nadřízené a plní jejich zadání, ať jakkoliv se jim zdají nesmyslné, jsou dávno pryč.
Před firmami stojí nové výzvy, neboť zaměstnanci chtějí se více zapojovat do dění a ovlivnit svou práci a chtějí být spíše partnery než pouhými podřízenými. Chtějí získat zpětnou vazbu ke své práci, ale i zpětnou vazbu dávat. Feudalismus je přece už dávno pase a staleté role, kdy vládla vrchnost nad poddaným se přetransformovali na manažery a podřízené.
Pro lidskou společnost je firemní hierarchie životně potřebná, ale jak komunikovat a řídit zaměstnance ve světě, ve kterém se boří mýty, opouštění tradic, masivního nasazování technologií a multikultury? Před manažery 21. století stojí obrovské výzvy.
Dnešní společnosti zaměstnávají různá pohlaví s různou sexuální orientací, s barvou pleti, vyznáním a původem, tak se může lehce stát, že konzervativní bílý muž může vést osobu třetího pohlaví s nevyhraněnou sexualitou a vyznáním, která navíc nebude běloch. Toť oříšek. Ještě dnes mnozí muži přistupují odlišně k ženským podřízenými. Jak mají nyní říct osobě třetího pohlaví, že její výkon je zcela nedostačující, aby zároveň neotevřel Pandořinu skříňku v podobě potenciálního soudního sporu za diskriminaci?
Technologické společnosti v Silicon Valley hledaly odpověď, jak nejlépe a efektivně řídit lidi, neboť právě ony jsou nositeli inovací a pokroku, a to právě díky skvělým mozkům, které pro ně pracují. Facebook, Google, Microsoft, Twitter ovlivňují celou lidskou společnost, a právě tady propukla informační revoluce.
ukázka zde –na stránkách Audiotéky
Udržet své zaměstnance, rozvíjet je, je cílem každé moderní společnosti. Aspoň to říkají, realita často bývá jiná. Efektivní vedení lidí je prostě jedno z nejtěžších prací na světě, protože každý jedinec má vlastní trápení, sny, motivy, které ovlivňují jeho práci a potažmo cíl celé firmy. Jednou z cest je radikální otevřenost napříč společností.
Radikální otevřenost je nové pojetí efektivního managmentu, který vychází z myšlenky, že dobrý šéf musí projevovat osobní zájem o své podřízené, poskytovat jim zpětnou vazbu a pozor, tu také přijímat. Tvůrkyní tohoto pojetí managmentu je Kim Scottová, která prošla různými řídícími funkcemi například v Googlu, Twitteru a Applu. Právě pro Apple připravila semináře o vedení lidí a vytvořila koncept radikální otevřenosti, který se stal bestselerem v Silicon Valley. Přitom dle mého názoru se o velký přelom netýká, neboť podstata celé myšlenky radiální otevřenosti je jediné, dobrý šéf projevuje o své podřízené osobní zájem. Společně budují otevřenou komunikaci, dávají navzájem si zpětnou vazbu.
Koncept radikální otevřenosti se mi nezdá příliš radikální. Tento styl vedení lidí by měl být standardem každého dobrého šéfa. Autorka vychází ze své bohaté praxe manažerky, ale zároveň i zaměstnankyně.
Radikální otevřenost aneb jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost (Radical Candor: Be a Kickass Boss without losing your Humanity) je dobře popsaný koncept vedení lidí, který by měl být samozřejmý.
Od audioteka.cz jsem získal tuto audioknihu v MP3 formátu, která má stopáž v délce 10 hodin 42 minut. Průměrná délka jedné kapitoly je hodina a půl. Což je stopáž tak akorát na poslech knihy do a z práce. Knihu namluvila Michaela Rykrová.
Radiální otevřenost vydal Melvil Publishing v Brně v roce 2018. Kniha má 336 stran s měkkou vazbou. Knihu zakoupíte nejdráž za 379 Kč.