Příběh dětí − kresby z terezínského ghetta
Od 9. července bude k vidění v Obřadní síni židovského hřbitova v Mikulově výstava nesoucí název „Příběh dětí – kresby z terezínského ghetta“, která na několika panelech přibližuje historii židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava za holocaustu, s důrazem na život v Terezíně viděný očima dětí. Celá sbírka dětských kreseb obsahuje na 4 500 prací židovských dětí, které prošly během druhé světové války terezínským ghettem. Jedná se o naprosto ojedinělou a nejrozsáhlejší sérii dětských obrázků na světě, vznikající dokonce ve velmi krátkém časovém období dvou let (1942–1944), v hodinách kreslení organizovaných absolventkou Bauhausu, Friedl Dicker-Brandeisovou.
Výuka kreslení velkou měrou napomáhala dětem vyrovnat se se svou situací, umožňovala jim popsat smutnou a děsivou realitu, protože slova už nestačila, přinášela neocenitelný terapeutický účinek, jelikož malování otevíralo dětem v Terezíně cestu do vzpomínek, do světa, z něhož byly vytrženy, ale především je odváděla do světa fantazie, kde dobro vítězí nad zlem, kde je ráj na zemi. Naděje přece umírá poslední!
Výstava je rozdělena do osmi tematických celků, každý panel obsahuje 5 až 7 vybraných kreseb a krátký informační text uvádějící do historických souvislostí. Názvy jednotlivých celků nám snad napoví víc: 15. březen 1939 – Vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, Co následovalo…, Transporty, Ghetto Terezín, Propaganda a reality života v ghettu, Život v dětských domovech, Umění jako možnost přežití, Transport do tmy.
Během výstavy se uskuteční také několik doprovodných akcí, jež budou zahrnovat přednášky a programy pro školy. Díky brněnské pobočce Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze můžeme tuto putovní výstavu zhlédnout.
Místo konání: Obřadní síň židovského hřbitova v Mikulově
Termín: 9. 7. 2013 – 31. 8. 2013
EINSTEIN, SCOTT A JÁ aneb Život po tel-avivsku
Kristýna Kuboňová, lektorka brněnské pobočky Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, se pokusila zdokumentovat a zachytit svým fotoaparátem Canon EOS 450D nevšední i zcela obyčejné momenty v životě lidí Izraele tak, jak je sama Prozřetelnost zprostředkovává v danou chvíli.
Fotografie – pořízené během dvou studijních pobytů na univerzitě v Tel Avivu – zachycují nejenom každodenní život v kosmopolitním izraelském velkoměstě, ale i místa spojená s bohatou historií této země plné kontrastů a podobností, radosti i smutku, nadšení i obav, bezradnosti a rozhodnosti.
Místo konání: Obřadní síň židovského hřbitova v Mikulově
Termín: 27. 5. 2013 – 31. 7. 2013
Z pokladů mikulovských farností
Na začátku dubna byla na zámku v Mikulově zahájena výstava „Z pokladů mikulovských farností“, která představuje jednu ze stěžejních událostí letošní turistické a kulturní sezóny v Jihomoravském kraji.
Regionální muzeum v Mikulově ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, Římskokatolickou farností u kostela sv. Václava v Mikulově, Význačné kolegiátní kapitule u sv. Václava v Mikulově a díky Spolku přátel Mikulova prezentuje umělecká díla z vlastnictví římskokatolické církve, které zdobí či zdobily interiéry mikulovských chrámů a dalších církevních objektů na území Mikulova. K vidění jsou portréty mikulovských proboštů, obrazy s tématem založení mikulovské kolegiátní kapituly, předání privilegií této kapitule.
Hlavním lákadlem výstavy se stal restaurovaný obraz Ukřižování z kaple sv. Šebestiána na Svatém kopečku. Tento ústřední exponát je pravděpodobně nejhodnotnějším artefaktem této výstavy už jen z toho důvodu, že se pod malbou z poloviny 19. století nachází původní obraz ze 17. století zobrazující totožný námět, tj. ukřižování Krista.
Výstavu doplní panely mapující slavnou minulost Význačné kolegiátní kapituly sv. Václava v Mikulově, vitríny s bohoslužebnými knihami i s liturgickými rouchy a dalšími cennými liturgickými předměty.
Místo konání: Regionální muzeum v Mikulově, zámek Mikulov
Termín: 5. 4. 2013 – 3. 11. 2014
foto: zdroj: http://www.rmm.cz