Foto: Oficiální facebook Manic Street Preachers
James Bradfield, Nicky Wire a Sean Moore aneb trio z Walesu, které ovlivnilo zástupy lidí. Na konci osmdesátých let se tito maniakální pouliční kazatelé dostali ke slávě, jež v devadesátých letech vygradovala do nevídaných rozměrů.
V prvních fázích přitahovala fanoušky hlavně image kapely, tedy našminkovaní Richey a Nicky. Pak také arogance a kontroverzní politické názory či hesla v textech. Manics byli opravdu maniakální kazatelé z ulice, kteří svým výstupem ovlivnili spoustu lidí.
E. Peterková: Richey Edwards – nezapomenutelná tvář Manic Street Preachers, 2009
Tehdy jsme mohli v kapele ještě spatřit postavu Richeyho Jamese Edwardse, ikony Manic Street Preachers číslo 1, která však měla neustálé psychické problémy, jejichž vliv se bohužel začal projevovat i po fyzické stránce. V roce 1995 pak nastal zásadní zlom. Richey jednoho dne zmizel a do dnešní doby se neobjevil. Někdo myslí, že je mrtvý, a někdo stále doufá (článek o této postavě si můžete přečíst zde). Manics se přes tuto velkou ránu přenesli a pokračovali dále v hudební kariéře. Některé Richeyho texty dokonce spatřily na posledních albech světlo světa.
Důvodem tohoto úvodu je výročí, které kapela slaví. Nejedná se však o výročí jejího založení, ale o jiné zlomové datum. 10. února 1992 byl svět svědkem vydání jednoho z nejvlivnějších alb začátku devadesátých let – Generation Terrorists. A nebylo to jen tak. Manics vyrazili do světa s poselstvím mladých rebelů plných kritiky, ironie a sžíravého humoru, který potřebují vykřičet. Nebylo proto překvapivé, že se dostali mezi první příčky hitparád.
Generation Terrorists bylo první studiové album kapely. Někdo by mohl říct, že bylo svým způsobem dost nevyzrálé a tzv. rebelantské s dosti nevybroušeným zvukem. Zvláště pokud jej srovnáme s pozdějšími kousky. Paradoxně bývá často dáváno mezi nejlepší věci, které v područí kazatelů vznikly. Objevují se na něm chytlavé texty Richeyho a Nickyho, které nesou jisté poselství. Opravdu kazatelský kousek! Jistě nemusím představovat songy jako „You Love Us“, „Slash N‘ Burn“ a „Motorcycle Emptiness“, který je v repertoárech rádií do dnešních dnů. Manics na sebe upoutávali pozornost nejen díky kontroverzní hudbě a textům, ale i svými excesy a v neposlední řadě nejrůznějšími citáty a nápisy, které jsme mohli vidět na albech, tričkách a dalších věcech; zvláště oblíbený byl Albert Camus, ale i mnozí další.
Poselství samozřejmě zůstalo i dalším deskám, i těm, kterým Richeyho texty schází. Přesto se liší. Právě na diskografii jde vidět celkový posun tvorby Manics. Ačkoli jsou nejnovější alba dosti vyzrálá, tak už nemají ten rebelantský a lehce punkový šmrc, který si Generation Terrorists uchovalo.
5. listopadu 2012 tak vydali Manic Street Preachers re-editované album Generation Terrorists, aby oslavili dvacetileté výročí od vydání tohoto počinu. Nová edice se od starší desky liší vylepšeným zvukem, takže si skladby můžeme užít v daleko větší kvalitě. Kromě toho zde můžeme vidět nejrůznější dema a nevydané singly.
– klasická výroční edice – 1 CD
Deluxe edice – bude obsahovat 2 CD + DVD
– speciální setbox – zvláště na tomto kousku si fanoušci pošmáknou, protože kromě alba, dema, B-sides, rarit a DVD se k nim dostane i 28 stránková kniha a vinyl
Samozřejmě je album za nějaký ten poplatek oficiálně i ke stáhnutí.
To ovšem není vše, co se týče novinek Manic Street Preachers. Nedávno se nechal zpěvák James Bradfield slyšet, že kazatelé budou znovu kázat. Aneb Manics chystají zbrusu novou desku, která bude celkem 11. v pořadí. Ale nečekejme ji zase tak brzy. Termín si pánové stanovili na rok 2014, takže si ještě nějaký ten měsíc a možná i rok budeme muset počkat.