Pro začátek této práce je nezbytné se zmínit, že užívání látek měnících vědomí – tedy drog, je staré jako lidstvo samo. Proto si nyní položme otázky, zda lidé drogy k životu potřebují, co společnosti vlastně dávají a co berou, je větší přínos či ztraty?
Existuje velká škála přírodních i syntetických látek s rozlišnými účinky, riziky i dopady. A to například opiáty, halucinogeny, stimulanty, konopné drogy atd.. Některé z nich jsou společností zdá se právem odsouzeny, jiné kupodivu zase ,,podporovány“, jako oblíbený alkohol, káva, cigarety a také látky využívané v medicině jako opiáty. Hranice mezi tím, co je a co není droga, tím, kdo z nás je a kdo není ,,feťák“ je velice tenká.
Někdo si prostě každé ráno dopřeje šálek voňávé kávy, jiný zmírňuje nesnesitelnou bolest morfinem, někteří „unikají“ před současnou ne zrovna růžovou realitou užíváním tvrdých drog, jako pervitin nebo heroin, nebo si ji jen zpestřují trochou marihuany.
Právě situace okolo marihuany se mi zdá nejabsurdnější, přesto že je považována za přínosnou, pro léčbu různých nemocí a u některých i psychiky, je tato velece lehká droga s omnoho méně tragickými následky než legální alkohol stále odsuzována a postihována.
Naše generace má i přes některá tabu ohledně drogové problematiky dostatek informací i tzv. odstrašujících případů, bohužel však také spousty příležitostí a lákadel, kdy většinou přirozená touha po něcěm novém vyhrává. Každý má právo na vlastní volbu, vybrat si svůj způsob oddychu, úniku, uvolnění… Jsme svého štěstí strůjci!
Tato zkušenost může být v mnoha případech přínosem-rozšířením vjemů, empatie, uvědomění, tak jak to bylo u spousty velice úspěšných a známých osobností, např. vědců (John Lily, Thimoty Leary), umělců, spisovatelů (Oscar Wilde, Jack London, Prokletí básníci) a mnoha dalších.
Avšak může být také zkázou, která nás dostane na dno, ze kterého je těžké se odrazit.. Mnozí to nezvládnou. Nýní je však nutno dodat, že drogová problematika spojena se závislostmi mladistvých a kriminalitou je problémem několika posledních desetiletí. Avšak přínos drog pro společnost, který prokazuje nejlépe celá evoluce lidstva, je obrovský a také nezpochybnitelný. Byly vždy využívány k uvádění do extatických stavů, spojením s bohy i léčení nemocných. Nejspíše není odvětví, v jehož vývoji by se neangažovaly. Zvláště pak přispěly k rozvoji kultůry, techniky, vědy i samotných mezilidských vztahů.
Drogy byly užívány od nepaměti, jsou užívańy i zneužívány dnes a jistě budou i nadále. Řešením může být pouze naprostá otevřenost a změna našeho přístupu, při kterém by se mohla problematika pouze zvyšovat. Vždyť zakázané ovoce vždy chutnalo nejlépe, čemuž je důkazem prohibice alkoholu v USA a následný vznik gangů a podsvětí, nikoliv snížení konzumace alkoholu. Ve skutečností neexistují žádné zlé a silné drogy, ale slabí a nevyrovnaní lidé!
Drogy jsou zkrátka nedílnou součástí naší společnosti a proto jsou v mnoha ohledech jistě potřebné.