Předpokládám, že opravdu jen málo milovníků detektivek nepřišlo během loňského roku do styku se jménem Peter May. Tento skotský autor si u nás získal zaslouženou pozornost díky jedinečné trilogii z ostrova Lewis, jež uhranula dlouhou řadu nadšených čtenářů. Nyní se díky nakladatelství Host May vrací s úvodním dílem jeho „čínských thrillerů”, který u nás vychází pod názvem Pán ohně. Dokáže ovšem autor zaujmout fanoušky i touto sérií, nebo nechá i přes svůj název čtenáře chladnými?
Knihy tohoto charismatického Skota si oblíbil bezpočet čtenářů po celém světě, o čemž svědčí i velký počet ocenění, která právě za již zmíněnou trilogii z ostrova Lewis dostal. Může se tak pyšnit například Barry Award za nejlepší detektivku roku, Prix Polar International a řadou dalších cen a nominací. May ovšem nemá na svědomí pouze tuto trilogii, kromě ní přinesl čtenářům po celém světě úspěšnou sérii thrillerů s mladým čínským komisařem Li Jenem a soudní lékařkou Margaret Campbellovou, a právě úvodní díl „čínských thrillerů” u nás nyní vychází v překladu Filipa Drlíka.
Ovšem ještě než se začtete do tohoto kousku s líbivou obálkou, je potřeba něco málo si uvědomit. Tuto a další knihy z této série autor napsal ještě před fenomenální Skálou a vlastně celou trilogií z ostrova Lewis. Navíc se odehrává ve značně odlišném prostředí a kultuře, která nám Evropanům je na hony vzdálená, takže rozhodně nedoporučuji tyto dvě značně odlišné série jakkoliv srovnávat.
V Pánovi ohně se tedy ocitáme, pro nás Evropany dost netypickém prostředí, konkrétně v Číně, jež se během posledních let daleko více otevřela okolnímu světu, a přesto si uchovala svůj režim, mentalitu a tisícileté tradice. A právě sem přilétá na konci tisíciletí americká soudní lékařka Margaret Campbellová, aby unikla před minulostí a pokusila se vypořádat se všemi svými problémy.
Během Margaretina pobytu je v jednom pekingském parku nalezena doutnající ohořelá mrtvola muže. Té noci došlo navíc k dalším dvěma vraždám, které jsou spolu nějakým způsobem spojené. Na právě povýšeného detektiva Li Jena nečeká rozhodně lehká práce. Přestože vše vypadá, že vrahem je právě ohořelý muž, jenž spáchal sebevraždu, ke konzultaci přizvaná doktorka Campbellová vše vyvrací a na vyšetřovací tým tak čeká nelehký úkol dopátrat se pravdy a najít vraha tří obětí.
Peter May v této sérii zúročil své nadšení pro východní kultury a předkládá čtenářům jedinečný obraz současné společnosti v Číně. Mimochodem, ti čtenáři, kteří se s tímto autorem již setkali, budou asi zvyklí, že May dává přednost popisům krajiny, místním zvykům a hlavně postavám před samotným vyšetřováním. A nejinak je tomu i v této knize.
Navíc v hlavních postavách dostáváme krásný příklad předpojatosti a předsudků jednotlivých národů. Margaret je na první pohled typická Američanka, jež se vydá do cizí země bez jakékoliv znalosti tamní kultury a zvyků, což bude mít samozřejmě za následek i řadu nepříjemností a faux pas. Oproti tomu její mužský protějšek, Li Jen, je ztělesněním čínských tradic a pevného řádu, který obyvatelům vtlouká do hlav tamní režim. Ying a Yang chtělo by se říci, dvě naprosto odlišné osobnosti, ale možná i díky tomu jim to spolu skvěle funguje a nejednou to mezi nimi i pořádně zajiskří. Tím je také splněna nezbytná romantická linie tohoto příběhu.
Je jasné, že Pán ohně bude oproti ostrovu Lewis hodně odlišné čtení, už jen díky kultuře a místu, kde se příběh odehrává. Oproti této trilogii je tato kniha daleko více akční a přímočařejší. Tentokrát nebudeme sledovat vzpomínky hlavních hrdinů na dávnou minulost, jako tomu bylo v případě Fina Macleoda. Přesto, že jsem na začátku upozorňoval na to, abychom se vyhnuli srovnání se Skálou a dalšími díly, úplně se tomu ubránit nedá. Pán ohně nejde tolik do hloubky jako zmíněná trilogie, navíc někteří čtenáři mohou být ze začátku zmateni z přívalu čínských jmen, které nám Evropanům znějí prostě všechny stejně. Možná i díky těmto faktům vychází ve srovnání „čínské thrillery” vs. „skotská trilogie” o něco hůře, to ovšem neznamená, že bychom ji měli nechat bez povšimnutí, ba právě naopak.
Pán ohně je skvělý detektivní thriller, jenž je zároveň zajímavou sondou do současné Číny. Peter May tedy i zde dokazuje, že je autor s výjimečným talentem, který dokáže své čtenáře strhnout a předložit jim jedinečný detektivní příběh, ve kterém nejde jen o samotné vyšetřování. Fanoušci Petera Maye se navíc mohou těšit na další tři knihy, které u nakladatelství Host od tohoto autora letos vyjdou.