Revolucionáři ve vězení aneb Ze světa zabavených vězeňských textů po polovině 19. století v Josefově a Hradci Králové

Revolucionari ve vezeni
Obálka knihy, Zdroj: epocha.cz

Za vznikem knihy Revolucionáři ve vězení, jejímiž hlavními aktéry jsou dva maďarští a dva polští revolucionáři, stojí objev dosud zcela neznámého a neprobádaného souboru archivních materiálů Zvláštních vojenských vyšetřovacích komisí z tehdejších pevností Josefov a Hradec Králové.

Tyto komise v letech 1855–1857 řešily problémy spojené s vězněním revolucionářů, zejména pak jejich pokusy o útěk, podařené útěky, sepisování textů, zvláště pak dopisů, a živou spolupráci s dohlížejícím personálem.

Knihu Revolucionáři ve vězení vydalo Nakladatelství Epocha a jejím autorem je Pavel Heřmánek, archivář a historik ve Vojenském historickém archivu v karlínské Invalidovně.

Kniha je rozdělena na tři částí. Ta první vás seznámí s atmosférou, jaká v říši Habsburků panovala ve čtyřicátých až šedesátých letech 19. století a která za toto poměrně krátké období prošla významnými proměnami. Druhá se zaměřuje na revoluční události z pohledu vojenských vyšetřovacích komisí. Dozvíte se například, jakou perspektivu měli vězni, kterým se podařilo uniknout, nebo jaké problémy se vyskytovaly v souvislosti s tajnou korespondencí a pašováním věcí mezi vězni. Třetí část se věnuje revolucionářům a jejich malému společenství v pevnosti Josefov. Nechybí ani srovnání známých literárních děl z prostředí tehdejších věznic.

Text je doplněn černobílými fotografiemi. Ty zobrazují nejen různé dokumenty, plán kasáren nebo nákres útěku, ale i ukázky z korespondence vězňů či jejich kresby. Pokud vás tedy zajímá téma vězněných revolucionářů, bude vás tato kniha bavit. Kromě toho, že autor na danou problematiku nabízí komplexní pohled, přináší také nové informace, které vás nejednou překvapí.

Revolucionari ve vezeni
Obálka knihy, Zdroj: epocha.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis