V rámci probíhajících oslav 100. výročí založení Československa vychází audiokniha VELCÍ ČEŠI 1918, jež představuje 25 podnětných osobností, které utvářely samostatný stát na jeho počátcích a vdechly mu ráz, jež si spojujeme s první republikou.
Nahrávka v podání Martina Zahálky a Jiřího Hromady vychází ze čtivých článků publicisty Josefa Landergotta, které pravidelně připravoval jako seriál do vydání týdeníku Echo.
„Svižně načrtnuté životní příběhy výjimečných lidí rozezvučí skrze skutečné osudy dobový kontext snadněji nežli suchá historická fakta. Motivace, pohnutky a činy, které vedly k dodnes rezonujícím událostem, upadly v zapomnění či byly záměrně zválcovány a účelově zorány následujícími ,establishmenty‘, nyní ožívají skrze hlasy dvou vynikajících narátorů,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
Co objevil v poušti šejk z Hané? S kým byl na nože Edvard Beneš? Jak platila dluhy Ema Destinnová? Kdo byl prvním překladatelem příběhů Karla Maye? Odpovědi jsou stejně překvapivé jako zjištění o zásluhách antropologa Hrdličky na vzniku Československa nebo vyprávění o tom, jak se dostaly zážitky Eskymo Welzla k široké veřejnosti.
Osudy prvorepublikových politiků, umělců a jiných význačných postav této éry jsou představeny s citem pro detail a s nadhledem a na pravou míru jsou odvážně uvedeny dobové poměry i charaktery některých dosud adorovaných hrdinů. Sbírka portrétů velkých Čechů dokazuje, že nejzajímavější příběhy píše sám život.
„Celým souborem jednotlivých profilů tak k dnešní době probíhá tenká linka ukazující na neměnnost lidských charakterů stejně jako na nezbytnost silného morálního základu a odhodlání. Dnes si už možná ani nepřipouštíme, že žijeme v nejsvobodnějším a nejbezpečnějším období trvání našeho státu. Jistě tak není na škodu si střízlivě připomenout dobu jeho vzniku a nechat se inspirovat osobnostmi, které výrazně vyčnívaly před založením republiky i po něm, formovaly její mladou tvář, a které spojovalo odhodlání, jež přetavily v činy. Často šlo o Čechy, kteří uspěli v zahraničí, již ve své době se stali světoobčany i sebevědomými Evropany a s nabytými zkušenostmi vedli zemi k západnímu pojetí demokratické společnosti a kultury,“ doplňuje vydavatel Martin Pilař.
Nahrávku v režii Hynka Pekárka dokresluje hudební doprovod, který parafrázuje známá česká díla, pracuje s lidovou písní, staví na klavírních předělech evokujících lehké swingové piano a do hudební stopy mixuje autentické dobové projevy, zvukové záznamy a dotváří tak celkově euforickou atmosféru vzniku republiky.
Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 279 Kč i jako CD mp3 za 299 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.
Kdo byli, co dokázali a jak žili tito „velcí Češi“?
- Aleš Hrdlička, sběratel kostí
- Alois Musil, šejk z Hané
- Jiří Guth-Jarkovský, kazatel dobrých mravů
- Ema Destinnová, lvice v kleci
- Václav Klofáč, nacionalista i intrikán
- Alois Rašín, puritán české koruny
- Jan Klecanda, národní socialista, diplomat, cestovatel
- Jaroslav Preiss, bohém bankovní přepážky
- Přemysl Šámal, kancléř první republiky
- Viktor Dyk, pěvec českého nacionalismu
- Tomáš Garrigue Masaryk, rozumný člověk
- Bedřich Machulka, lovec a znalec Afriky
- Karel Kramář, hvězda politiky a obdivovatel Ruska
- Antonín Švehla, moudrý muž i mazaný sedlák
- Bedřich Hrozný, muž, který probudil Chetity
- Jan Welzl, náčelník v Arktidě
- Jiří Stříbrný, konfliktní muž 28. října
- Alfons Maria Mucha, mistr rozevlátých plakátů
- Josef Scheiner, velký sokol
- František Soukup, mistr opatrného našlapování
- Jaroslav Hašek, milovník bizarností
- Radola Gajda, nejmladší z československých generálů
- Václav a Otakar Nekvasilovi, stavitelé republiky
- Karel Baxa, náš pan starosta
UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.
Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!
Josef Landergott (* 1951)
Na FF UK studoval historii, latinu, řečtinu a asyriologii. Do roku 1990 se živil jako provozní zaměstnanec poštovní přepravy na pražském hlavním nádraží, pak pracoval v médiích, mimo jiné jako redaktor a komentátor deníku Metropolitan, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor Českého deníku, externí pracovník ČT v pořadu Nadoraz. Od roku 1999 do roku 2015 byl členem zahraniční redakce časopisu Týden. Píše a provozuje antickou webovou encyklopedii Kleio.cz.
Martin Zahálka (* 1958)
Po maturitě na střední průmyslové škole strojní pracoval dva roky jako promítač v kině, pak se přihlásil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1984. První angažmá získal ve Státním divadle v Brně, odtud po půl roce odešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a od roku 1992 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Objevil se v řadě filmů (např. V jiném stavu, Šejdrem, Operace Silver A, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně) a seriálů (např. Ohnivý kuře, Ordinace v růžové zahradě, Hospoda, Četnické humoresky, Zdivočelá země). Dlouhodobě se věnuje dabingu, např. animované filmy Spláchnutej, Ratatouille či Robin Hood nebo role Dr. Marka Harlanda v seriálu Medicopter 117. Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Mycelium IV.: Vidění (2017), Alias Grace (2018).
Jiří Hromada (* 1958)
Po studiu na DAMU získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde působil od roku 1981 deset sezon. Poté se na divadelních prknech objevoval jen sporadicky (např. v Divadle Rokoko) a věnoval se dabingu a namlouvání komentářů k dokumentárním filmům a práci v rozhlase. Za své výkony za mikrofonem byl několikrát nominován v anketě Neviditelný herec a neunikl ani pozornosti poroty Ceny Františka Filipovského za dabing. Účinkoval ve velké řadě televizních inscenací a pořadů hrál v několika filmech (např. Copak je to za vojáka, Čekání na Patrika, Kluci z hor). Od roku 2001 působí jako herec na volné noze a v letech 2011–2017 byl prezidentem Herecké asociace. Známý je také díky svému veřejnému působení v LGBT hnutí. Dále účinkuje v audioknize vydavatelství OneHotBook: Terror (2018).
zdroj textu i obrázku: TZ