Dva totožné koncerty proběhnou ve čtvrtek 21. března a v pátek 22. března od 19:00 do 21:00 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Program opět potěší.
Antonín Dvořák napsal mnoho krásných a melodických děl. Na tomto koncertě zazní jeho symfonická báseň Polednice, op. 108.
Poté se představí sólista Ivo Kahánek. Přední český klavírista s mnoha českými i mezinárodními oceněními předvede Koncert pro klavír pro levou ruku a orchestr D dur z pera Maurice Ravela. Ivo Kahánek pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha dalšími. V roce 2013 ho čekají vystoupení v Německu, Anglii, Itálii, Maďarsku, Lucembursku aj.
V roce 2007 podepsal exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem 7 CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta aj. Jeho album (Janáček – Martinů – Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classics Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA).
Na otázku „Můžete nám o něm říci něco více a proč jste si vybral tuto skladbu?“ odpověděl Ivo Kahánek takto:
„Všechny koncerty pro klavír levou rukou a orchestr (a že je jich hned několik) jsou vlastně pomníky vítězství lidského ducha nad osobní tragédií. Většinou byly psány pro klavíristy, kteří – jako v případě Ravelova koncertu rakouský pianista Paul Wittgenstein – přišli o pravou ruku ve válce. Zajímavostí je, že se tak stalo v 1. světové válce, v níž bojoval i sám autor hudby. Ravel o svém koncertu řekl: „Chtěl jsem napsat skladbu, u které se zavřenýma očima nepoznáte, že ji nehrajou dvě ruce.“ Nutno dodat, že se mu to povedlo beze zbytku za cenu místy extrémní pianistické obtížnosti.
Tuto skladbu jsem již před časem hrál a její hudební svět mi učaroval. Jde o hudbu existenciální povahy, v níž se střetávají zvuky vnějšího světa s vnitřním hlasem lidské duše. Gradace závěrečné kadence má pro mne sílu vzkříšení.“
Nakonec zazní Symfonie č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“, kterou zkomponoval Ludwig van Beethoven.
Večer se uskuteční pod taktovkou světoznámého dirigenta Theodora Kuchara. Bývalý šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava si do programu sám zvolil Dvořákovu Polednici a Beethovenovu Eroicu. Theodore Kuchar patří mezi nejčastěji nahrávající dirigenty uplynulého desetiletí. Jeho jméno se objevilo na více než 100 kompaktních discích hudebních společností Naxos, Brilliant Classics, Ondine a Marco Polo, z nichž některé byly oceněny jako „Nahrávky roku“ nebo „Mezinárodní nahrávky roku“. Působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent dvou předních orchestrů v Evropě, Janáčkovy filharmonie Ostrava (2005-2012; turné po Austrálii, Německu, Itálii, Koreji, Nizozemsku, Švýcarsku a USA) a Národního symfonického orchestru Ukrajiny (1994-2004; jedenáct zahraničních turné do Asie, Austrálie, Střední Evropy a Velké Británie). V sezóně 2011/2012 byl jmenován uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Orquesta Sinfonica de Venezuela. Současně také působí jako hudební ředitel a dirigent filharmonie. Je rovněž vášnivým vyznavačem komorní hudby, v letech 1990 až 2006 zastával funkci uměleckého ředitele australského Festivalu komorní hudby, od roku 2005 je uměleckým ředitelem hudebního festivalu Nevada Chamber. K vrcholům několika posledních sezón patří bezpochyby čtyřtýdenní turné po USA s Janáčkovou filharmonií Ostrava (2009 – 20 koncertů) nebo hostování u BBC Symphony, BBC National Symphony Orchestra of Wales, Berlin Symphony, Israel Symphony Orchestra nebo Munich Philharmonic. Spolupracoval s předními světovými umělci, jako jsou J. Galway, J. Norman, L. Harrell, I. Perlman, Yo-Yo Ma, Sarah Chang, M. Rostropovič, J. Bell a Frederica von Stade.
Vstupenky můžete zakoupit na pobočkách Ostravského informačního servisu a na pokladně v DKMO.
Přeji všem posluchačům příjemný večer.