Hlavním hrdinou příběhu je keltský chlapec Corc, který přijde kvůli útoku ghúlů o celou svou vesnici, včetně svého otce. Jediný, kdo mu zbývá, je druid Teuremis, který se v době napadení účastní setkání druidů. Corcovi nezbývá nic jiného, než Teuremise najít a vypovědět vše, co se stalo. To, že se v zemi objevili ghúlové, znamená jedinou věc. Hrad Neridon v Zemi nikoho, jehož obyvatelé – právě již zmínění ghúlové – byli před dávnými dobami pobiti Kelty, byl opět osídlen a v jeho útrobách se nachází mnohem větší hrůza, než se kterou se Keltové kdysi dávno utkali. Všichni tuší nebezpečí, a tak se Corc s Teuremisem vydávají na dlouhou cestu do říše Elfů, které chtějí požádat o pomoc v boji proti ghúlům. Jak příběh skončí a zda vše dobře dopadne si už musíte přečíst sami, mohu vám ale prozradit, že Corca čeká kromě dobrodružství také nejedno zjištění, zlé či dobré, o věcech, o kterých neměl ani tušení.
Kniha se mi četla velmi dobře. Je napsaná poutavě a svižně, a tak se nedalo dělat nic jiného, než obracet stránku za stránkou. Příběh je propracovaný, zároveň ale ne tak složitý, aby se v něm čtenář neorientoval. Je zde spousta zápletek, takže děj se pořád posouvá dál a dál, což udržuje čtenáře ve střehu. Ocenila jsem, že napětí vznikající v různých scénách nebylo uměle protahováno prázdnými slovy, jak to v některých knihách bývá, protože takové natahování, mě osobně, kazí dojem z celého příběhu.
Odveta keltů mi částečně připomíná Pána prstenů, je zde také motiv cesty, podobné jsou některé postavy, Ghúl zobrazený na obálce vypadá trochu jako Glum. Styl psaní je ale osobitý, a proto myslím, že i čtenáři zvyklí na standart J.R.R. Tolkiena si v Odvetě keltů přijdou na své.
Zápory vidím v gramatických chybách, které se občas v knize objevují. Je to trochu vyrušující, ale na celkovém dojmu z knihy to podle mého názoru zase tak moc neubírá.
,,Připozdívalo se a slunce se začalo ztrácet za vršky stromů. Corc s otcem v lese káceli stromy potřebné pro stavbu nových obydlí, když vtom se k nim z vesnice začaly rozléhat výkřiky.
,,Co se to tam děje?!“ zbystřil Corc a pohlédl na otce.
,,Nemám tušení, zaběhnu se tam podívat. Ty zůstaň tady a hlídej vůz s koňmi. Kdyby se něco stalo, vezmi si jednoho z koní a jeď do Gredémy. Tam se ptej po druidovi,“ řekl mu v rychlosti Tyrk.
,,Otče!“ volal za ním Corc, ale Tyrk si ho nevšímal a běžel dál směrem k vesnici, až se ztratil za hradbami.
Výkřiky stále sílily. Co když se tam opravdu něco děje? Přece tu nemůžu jen tak stát jako zbabělec! pomyslel si Corc a rozběhl se k vesnici, která teď ležela asi míli od něj. Vůz s koňmi nechal stát na okraji lesa.
Přiběhl k hlavní bráně, ale ta byla zavřená. Co teď? Musím zkusit druhou! Oběhl hradby. Běžel kolem příkopu k druhé vedlejší bráně vzadu. Když byla na dohled, spatřil, jak z ní vybíhají nějací tvorové. Rychle se skryl v prohlubni příkopu a opatrně je pozoroval.
,,To jsou přece ghúlové!“ zvolal.“
Odveta keltů je prvotina začínajícího autora Lukáše Meisela. Křest knihy proběhl na začátku prosince loňského roku a pokřtěna byla medovinou, která je považována za tradiční keltský nápoj.
V nejbližší době přineseme také rozhovor s Lukášem, který nám pověděl, co ho k psaní vedlo, jak dlouho trvalo knihu vydat a spoustu dalšího.
Název: Odveta keltů aneb Zatracení věčné noci
Autor: Lukáš Meisel
Žánr: novela
Vydal: Repronis
Počet stran: 100
Doporučená cena: 139 Kč