Makedonská filmová elegie ZEMĚ MEDU (Honeyland), nominovaná na Oscara v kategorii dokumentu i jako nejlepší zahraniční film, byla zahajovacím snímkem letošního ročníku festivalu Jeden svět. Poté, co byl festival přerušen v rámci opatření přijatých z důvodu zamezení šíření koronaviru, byly vybrané snímky Jednoho světa včetně filmů Země medu a Pro Samu dočasně zpřístupněny online na portálu DAFilms. Pro velký zájem diváků vracíme film Země medu do online distribuce, a to exkluzivně na portál DAFilms, kde je film dostupný za poplatek: https://dafilms.cz/film/10973-zeme-medu
„Země medu je magický titul, který jako by vracel našemu životu ztracenou perspektivu a pokoru před věcmi, které nás přesahují. Živelná síla obrazů i hrdinky má v přívalu úzkosti bezmála terapeutický účinek,“ říká šéf filmové distribuce Vít Schmarc.
Makedonsko-turecká ZEMĚ MEDU (Honeyland) je melancholická elegie o symbióze člověka s přírodou, oceněná jako Nejlepší dokument na festivalu v Sundance, kde získala i Zvláštní cenu poroty za kameru a Cenu pro výjimečný přínos. Na cenu Americké akademie Oscar byl snímek nominován hned dvakrát – v kategorii dokumentu i jako nejlepší mezinárodní film.
ZEMĚ MEDU (Honeyland)
Režie Ljubomir Stefanov a Tamara Kotevská; Makedonie/ Turecko, 2019
Když do Země medu vtrhne rodina kočovníků a poruší její základní pravidla, poslední chovatelka divokých včel v Evropě musí zachránit včely a obnovit přírodní rovnováhu. Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností.
Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy.
OCENĚNÍ (výběr):
Nejlepší dokument, Zvláštní cena poroty za kameru, Cena pro výjimečný přínos, Sundance 2019
Nejlepší dokument, DOCS Barcelona 2019
Nejlepší dokument, Docs Against Gravity 2019
Nominace na Oscara v kategorii Dokument a Mezinárodní film, 2020
Nejlepší dokument, Zvláštní cena poroty za kameru, Cena pro výjimečný přínos, Sundance 2019
Nejlepší dokument, DOCS Barcelona 2019
Nejlepší dokument, Docs Against Gravity 2019
Nominace na Oscara v kategorii Dokument a Mezinárodní film, 2020