
Předávání Oscarů už dlouho patří mezi nejdůležitější kulturní události roku a to i navzdory faktu, že sledovanost a popularita zlatého panáčka každým rokem klesá. Loni rozvleklý a upjatý oscarový večer prozářil skvělý výběr moderátora – herce Hugha Jackmana. Tento rok pro jistotu angažovali moderátory dva, Steva Martina a Aleca Baldwina. Podivná směs nominovaných, která na jednu stranu kopíruje Zlaté Glóby a na druhou stranu nabízí divácky vděčné, kvalitativně ovšem nepříliš stabilní filmové počiny. Pojďme se na některé kategorie podívat trochu blíže.

Kategorie nejlepší film roku se nám oproti loňsku zdvojnásobila. Oscaři se tak vrací do období 30-40. let, kdy v hlavní kategorii soutěžilo také deset snímků. Prezident Akademie to zdůvodňuje tím, že je čím dál těžší vybrat pouhých pět. Jenže pravda bude asi někde jinde, protože reálnou šanci na získání sošky nemá ani polovina nominovaných a některé filmy jsou očividně do počtu. District 9 je nepochybně dobrý a originální film, ovšem jeho nominování zavání pouhým tahem, jak přilákat sci-fi fanoušky k ceremoniálu. Kdy naposledy jste mezi nejlepšími filmy viděli sci-fi? Z podobného důvodu se v seznamu objevují i animovaný Vzhůru do oblak nebo Hanební pancharti. An Education nikdo pořádně nezná a tak horkými favority zůstávají pouze megahit Avatar (navíc nadopovaný vítězstvím Zlatého Glóbu), Smrt čeká všude, Lítám v tom a jako černý kůň černošské srdceryvné drama Precious.
Nejlepší film
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Smrt čeká všude (The Hurt Locker)
Hanební pancharti
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
A Serious Man
Vzhůru do oblak (Up!)
Lítám v tom (Up in the Air)
Nejlepší herec v hlavní roli je poměrně vyrovnaná kategorie, přesto je favoritem Jeff Bridges za drama Crazy Heart. Zahraniční reakce také pějí ódu na Brita Colina Firtha, a tak tato kategorie může být jedna z těch, která překvapí.
Nejlepší herec v hlavní roli
Jeff Bridges
George Clooney
Colin Firth
Morgan Freeman
Jeremy Renner
O oscarovém výkonu Christopha Waltze se šušká už od premiéry Hanebných panchartů a téměř s jistotou poputuje zlatá cena právě jemu. Ostatní herci byli sice také zajímaví, prohra Waltze by byla ale velikým „šokem.“
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Matt Damon
Woody Harrelson
Christopher Plummer
Stanley Tucci
Christoph Waltz

V kategorii Nejlepší herečka se odehraje bitva mezi stálicí a čerstvým nováčkem. Ano, tahle kategorie patří Meryl Streep a Sandře Bullock. Obě herečky si nedávno odnesly Zlatý Glóbus, protože ale na Oscarech není tato kategorie roztržena na nejlepší výkon v dramatu a nejlepší výkon v komedii, budou tentokrát stát obě dámy v jednom ringu. Více šancí má Bullock, už jen proto, že akademici rádi oceňují herce, kteří dlouho nic nepředvedli a pak šokovali jedním výkonem. Navíc Meryl získává nominace snad každý rok, její výhra by nebyla až tak zajímavá a pak také fakt, že její role v Julie a Julia byla zábavná, ale na Oscara? Černým koněm by mohla být Gabourey Sidibe z dramatu Precious.
Nejlepší herečka v hlavní roli
Sandra Bullock
Helen Mirren
Carey Mulligan
Gabourey Sidibe
Meryl Streep
Ani tato kategorie nevykazuje žádné napětí. Pro sošku si nejpravděpodobněji (a zaslouženě) půjde Vera Farmiga z filmu Lítám v tom. Trochu se bojím, že by ji mohla trumfnout kolegyně ze stejného filmu Anna Kendrick (jejíž nominace je největší oscarový omyl) a taktéž úplně bez šance není Mo´Nique z Precious.
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Penélope Cruz
Vera Farmiga
Maggie Gyllenhaal
Anna Kendrick
Mo’Nique
Nejlepší animovaný film každoročně (téměř) vyhrává Pixar. A letos to nebude jiné. Vzhůru do oblak má sošku téměř jistou, jako nejlepší film ji totiž nezíská, kompenzace v této kategorii to proto jistí. O snímku The Secret of Kells slyším poprvé, že by přece jen nějaké ohrožení pro Pixar? Chudák Princezna a žabák jsou viditelně do počtu, jde o klasický 2D animovaný film, který vyniká právě pouze tímto.
Nejlepší animovaný film
Koralína (Coraline)
Fantastic Mr. Fox
Princezna a žabák (The Princess and the Frog)
The Secret of Kells
Vzhůru do oblak (Up!)
Nejlepší režisér je jedna z nejdůležitějších kategorií. A i tady máme hlavní dva rivaly a jednoho outsidera, který by oba favority mohl skolit. O Oscara se strhne bitva mezi Jamesem Cameronem za Avatar a Kathryn Bigelow za Smrt čeká všude. Na Glóbech James zvítězil, je možné, že Oscaři budou chtít překvapit. Ve hře je i Jason Reitman za režii Lítám v tom.
Nejlepší režie
Kathryn Bigelow – Smrt čeká všude
Lee Daniels – Precious
James Cameron – Avatar
Jason Reitman – Lítám v tom
Quentin Tarantino – Hanebný pancharti
Celková bilance zahrnuje devět šancí pro Avatara, 11 nominací Titanicu tedy nepřekonal, taktéž devět šancí pro Smrt čeká všude. Po osmi nominacích sklidili Tarantinovi Hanební pancharti a až šest Oscarů může získat hořká komedie Lítám v tom a drama Precious.
A co myslíte vy? Jsou pro vás nominace na Oscara překvapením, nebo jste jmenované čekali? Svůj názor můžete vyjádřit v komentářích.
Kompletní přehled nominací na 82.ročník cen Akademie, který se uskuteční 7.března 2010:
http://oscar.go.com/nominations/nominees
Pokial ide o nominaciu Anny Kendrick, tak sa vcelku zhodneme. Kazdopadne si nemyslim, ze su ok vety typu „An Education nikdo pořádně nezná“, pretoze to, ze sa film neuviedol do kin u nas doma neznamena, ze vonku nebol vcelku vychyteny film. dokonca bol v prestrihoch promovany uz na minulorocnych oscaroch (aj ked to bolo, samozrejme, vela filmov). a oscarovske filmy nie vzdy byvaju tie, co plnia kinosaly na styl avataru-ktory si asi poodnasa vela sosiek, cim ma akademici zase raz poriadne vytocia.
Děkuji za komentář, nicméně já jsem ten poslední člověk, co na to nahlíží z pohledu českého diváka. Vždyť dobrá polovina, včetně Precious či Blind Side u nás promítána nebyla, ale jejich šance nezatracuji. Education je ale snímek, který se v Americe promítal jen v pár sálech, jeho vítězství samozřejmě vyloučeno není, jen vypichuji, proč oproti jiným šancí moc nemá. S jeho kvalitou to nemá nic společného, už jen proto, že Oscaři už dlouho nejsou jenom o kvalitě.