Bruce Wayne i James Gordon zestárli. Věk silných, rychlých paží pominul. Komisař Gordon se chystá do důchodu. Bruce Wayne opustil roli Batmana a žije život osamělého miliardáře, kterého doma čeká jen jeho starý věrný komorník Alfréd. Gotham se nezměnil, nezmoudřel, je plný násilí. Staří lotři pozbyli síly, ale místo nich je tu gang Mutantů. Mladých zmanipulovaných synů ulic Gothamu, kteří chtějí jen znásilňovat, krást, řezat, zabíjet. Vlna útoků zavalila hříšné město jako tsunami. Žádná žena si nemůže být jistá svou počestností ani životem. Mutanti přinášejí zlo do města, ve kterém kdysi vládl Joker, Pinguin či Two Face.
Město čpí zločinem. Nastal den, kdy Bruce vstal ze židle ve svém paláci a vyjel na svou poslední válku. Není to už ten bojovník jako před dvaceti lety. Není tak silný, rychlý. Má v sobě poslední vzdor proti zločinnosti. Stal se mužem, který jde do války umřít.
Svět se změnil a zločinci dostávají velký v médiích prostor. Můžou se obhájit, můžou se ukázat v roli oběti. Batman je označen jako veřejný nepřítel. Mutanti tvoří přece nebohé děti, které si chtějí jen zalumpačit. Matky Gothamu žádají potrestat Batmana, který se opovážil šáhnout na jejich děti. To by nebyl Batman, kdyby si neporadil. Jeho mediální obraz se však zhorší. Stát místo poděkování posílá na Batmana speciální jednotky a nakonec i Supermana.
Frank Miller spolu s Klausem Jansonem a Lynn Varleyovou vytvořili toto dílo v polovině osmdesátých let minulého století. Příběh o pádu Gothamu, společnosti a světa se vypraví skrze televizní správy. V té době to byl originální nápad, Z pohledu dnešního čtenáře je to lehce rušivý element, který lehce zpomaluje vývoj tempa příběhu. Některé panely se mi zdají nepřehledné. Optikou čtenáře před více než 36 lety to musel být opravdový zážitek, neboť takto zpravodajství znal a měl z celého příběhu pocit autenticity.
Frank Miller patří mezi nejzářivější komiksové hvězdy. Pod jeho perem vznikaly temné naturalistické komiksové romány Ronin, Daredevil Znovuzrozený, Sin City a Návrat temného rytíře. V Česku již Návrat temného rytíře vyšel v roce 2012 v nakladatelství CREW a po 9 letech jsme se dočkali znovu. Návrat temného rytíře je zásadní dílo, které ovlivnilo další příběhy o Batmanovi, Supermanovi. Co bylo v polovině osmdesátých let revoluční, to dnes má nádech určitého archaismu. Miller se podíval na Batmana jinýma očima jako všichni ostatní. Batman do té doby nikdy nezastárnul, byl to muž na vrcholu sil. Přiznejme si však, že chlap při plné síle je do pětatřiceti. Výkonost postupně klesá. I pětatřicátník ve výborné formě není totéž co dvacetiletý mladíček, nabitý testosteronem.
Miller ukázal Batmana jako stárnoucího muže, který se naštval a vyráží do posledního boje. Díky svým zkušenostem dokáže porazit arcilotra mutantů. Velmi dobře ví, že jeho boj skončí porážkou. Rozhodne se vsadit vše na poslední kartu. Bohužel další náměty dostávají na frak díky poplatnosti oné doby. Děj se má odehrávat v nedaleké budoucnosti, ale Miller udělal chybu. Věřil, že Sovětský čas tu bude na věčné časy, ale jeho pád přišel jen pár roků po pádu Batmana. Minulost bohužel rychle omezil jen do roku 1989. Knihu silně ovlivnilo klima studené války mezi USA a SSSR, je tam jistá paralela s válkou, kterou vedl Batman se zločinem Gothamu.
Návrat temného rytíře je velmi zajímavý a průlomový komiksový román, který má své místo v každé knihovně fanouška Batmana a DC. Nicméně komiks jako takový zastaral stejně jako přelomový román Vojna a mír od Tolstého. Je to škoda, protože 300 a Sin City nestárnou. Návrat temného rytíře však ano.