Foto: www.nakedfloor.cz
Čtyřka Naked Floor s hlavou v oblacích a přitom pevnou půdou pod nohama předvádí elektřinou prošitý styl. Svůj první koncert odehrála v ostravském Boomerangu v době, kdy byla jeho dramaturgem Zlata Holušová. Skupina Naked Floor se na hudební scéně pohybuje od roku 1999 pod taktovkou bandleadera Alexe Lasáka. U jejího vzniku stál i první bubeník kapely Petr Vavřík. V kapele se kromě něj donedávna vystřídalo několik hudebníků. Nejen název Naked Floor, představující nosný a pevný základ, je dokázal stmelit a vytvořil současnou podobu „naked“ čtveřice. „Tím pevným základem je důvěra v něco víc, než nabízí povrchní stránka života moderní společnosti. A taky víra v to, co děláme. Všechno se pak vrátí v podobě zpětné vazby publika a naplnění z toho, že pro lidi naše hudba něco znamená,“ popisuje své pocity frontman kapely Alexandr Lasák.
První singl Selfmotion (2001) a jeho tři skladby s sebou přináší i chytlavou Voices o vyjádření stavu mysli na pomyslném výletě do lidské hlavy. Následuje druhé melancholičtější demo s názvem Single (2003), na kterém se už podílel současný baskytarista Pavel Balon. Později přišlo album Human Race (2008), které shrnuje tvorbu Naked Floor od počátku jejího vzniku. Album spatřilo světlo světa ve spolurežii kytaristy, producenta a zvukaře Libora Mikošky a finálního masteringu se zhostil baskytarista skupiny Buty Petr Vavřík. Vydařená funky skladba s kritickým textem What To Save vznikla ve spolupráci s Davidem Strakou hrajícím na klávesy.
Pacifistická titulní skladba Human Race je o stavu naší společnosti a o střízlivém a nekonformním pohledu na ni. Upřímný song One Liar přiznává, že občas každý lžeme. Rok 2012 uvítal Queen of Someone Else. Současná pecka má svůj klip, kde se kapela ukazuje v pravém světle.
Naked Floor vystupovali s kapelami jako Narvan, November 2nd, The Exposed (UK), Tibet, Robson atd. Skoro od počátku svého vzniku je při živých vystoupeních doprovázeli vážení hosté. Pavel Kučera (Robson, Neo Chess Sunny Rock And Roll Band), známá ostravská ikona, v kapele Naked Floor působil několik let. Nechyběli ani Rosťa Petřík z Úspěchu, Franta Kuča a Viktor Dořičák z Café Industrial, Martin Sliž z tehdejší kapely Sting Me Band, Honza Gajdica z Jeseteru, Vladimír Skórka či Tobi z Robsonu, Štěpán Gruchala z Bluesquare a mnoho dalších.
Frontman Alex Lasák skládá texty při výpravách do svého světa za vlivu myšlenek a nálad vnějšího okolí. Hned v prvopočátku ho inspirovala deska skupiny Pearl Jam Versus. Naked Floor tak nesměřují tradiční klasickou rockovou cestou ani mainstreamem. Alternativní rock kapel jako The Doors, Led Zeppelin nebo Jack White, The Raconteurs, The White Stripes zanechaly v tvorbě Naked Floor jizvy.
Alexandr Lasák, zakladatel projektu, „hlas“ kapely, zpěvák, kytarista a textař
Pavel Balon, „spodky“ kapely, baskytarista
Lukáš Niedoba, „střelec“ kapely, kytarista
Petr Novák, „nova“ kapely, bicman
V současné semknuté sestavě se silnými základy mají Naked Floor nevyzpytatelný potenciál. Čtveřice hudebníků vytváří na pódiu živý organismus. Jsou specifičtí a dokážou podat našlapaný výkon. Na žádné žoviální výstupy si přitom nepotrpí. Kapela Naked Floor je hrdá na benefiční koncerty, které pořádá. Alternativní rock v jejich podání umí poctivě zhypnotizovat. Když udržíte rytmus, může se stát, že vás provokativně nesmete ze stolu, ale rovnou z podlahy.
Nejblížší koncerty kapely Naked Floor:
6. 7. – Háj ve Slezsku – festival
13. 7. – Vizovice – Masters of Rock
14. 7. – Nivnice – Kupkofest
15. 7. – Ostrava – Colours of Ostrava
autor: Lenka Papřoková