Na kulturáku se pařilo do rána, odpočívalo se u filmů

Přehlídka současné československé tvorby, která prezentovala například módu, design, film i divadlo tak byla na některých pólech přeplněná, na jiných místech obecenstvo, kterému festival nabízel program mimo klasický mainstream, scházelo.

Prodejní výstava módy a designu, autor: Klára Elšíková

Od pátku 25. 11. do neděle 27. 11. se festival odehrával na sedmi zlínských scénách. Nejoblíbenější se přitom stala kavárna a klub Loft, kde se během dne promítaly studentské filmy například z pražské FAMU nebo výběry z festivalu krátkých filmů. Při sledování vítězného filmu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 31 konců/31 začátků se tak u kavárenských stolků balily cigarety a popíjelo pivo a víno.

Přes noc se promítací kavárna Loft změnila v klub s newyorským nádechem. Stoly byly zaplněné, takže se postávalo u baru nebo tancovalo, kde si Dj‘s jako DJ Cuffia vs Trick svou alternativně taneční hudbou podmanili holky v úzkých džínách a kluky v kostěných brýlích. Návštěvníky festivalu byli totiž především mladí – studenti místní Univerzity Tomáše Bati nebo ti, kteří na Kulturáku v rámci prodejní výstavy módy a designu nabízeli svou tvorbu.

Prodejní výstava byla ve třetím patře obchodního centra Zlín – Kvítková. Prosklený a vzdušný prostor byl osvěžujícím protikladem oproti intelektuálně temnému Loftu nebo undergroundovému prostoru Photogether Gallery, která vystavovala práce studentů Vysoké školy výtvarného umění v Bratislavě s názvem Azbestové prázdniny.

Vytvoř si vlastní deníček, autor: Klára Elšíková

Výstavu tvořilo několik prodejních stánků s originálním oblečením, ručně vytvořenými doplňky nebo třeba pomalovanými hrníčky s odkazem na český „cibulák“. Navíc jste si v rámci vlastní šikovnosti mohli vytvořit triko nebo zápisník.

V obchodním centru také probíhalo promítání pro děti. Pásmo dětských animovaných filmů studia Bonton Zlín nebo Průřez osmatřicetiletou historií večerníčku Pata a Mata ale v proskleném prostoru naopak postrádal útulnost malého kinosálu. Promítací plátno tak většinu času běželo na prázdno.

Kouzlem i prokletím třídenního festivalu na malém městě je nevyhnutelnost setkání s těmi stejnými lidmi. Na výstavě knižního designu v prostorách kulturního institutu Alternativa tak na sebe pár „indie“ lidí tázavě pokukovalo, jestli se zdravit nebo ne, když spolu minulou noc popíjeli do rána.

Výstava knížek se zaměřením na design pokryla početné množství témat, knihy více i méně dostupné, knihy české i anglické. Otáčet stránky s bílými rukavicemi na rukou byla další možnost, jak v rámci festivalu rozvíjet nemainstreamový pohled „na věc“.

Koncerty v Bamboo clubu a divadelní představení na Malé scéně obecenstvo spíše postrádalo. Možná za to mohla jejich poloha mimo centrum města nebo samostatné vstupné. Přesto by si úderné Nebezpečné vztahy pod režií Anny Petrželkové pozornost zasloužily.

Více z LaCultury...

1 komentář

  1. Hezky shrnuto. Muzeme si jen prat, aby takovych akci ve Zline pribylo a nebylo to skutecne jen o “Barumce“ a proflaklemu filmovemu festivalu.

Komentáře jsou uzavřeny.