
Zdroj obrázku: en.wikipedia.org
Trvalo mi přes rok, než jsem dal novému Clarku Kentovi šanci. Bál jsem se, abych nezneuctil památku Richarda Donnera, režiséra původního snímku z roku 1978. Mé obavy se staly skutečností, proto nechápu vysoké hodnocení diváků!
Co si budeme nalhávat, postava komiksového hrdiny z planety Krypton je filmovými a televizními tvůrci pravidelně znásilňována i přesto, že v našich srdcích bude jediným Supermanem Christopher Reeve. Následně se objevily některé nové verze slavného superhrdiny – tři pokračování, film Superman se vrací (který se stal poměrně úspěšným propadákem) a snad nejhorší byl televizní seriál Smallville. Ten svým divákům místo skvělého hrdiny předhodil přihlouplého ňoumu se štěněcím výrazem v obličeji a navíc dokázal tuhle pitomost natahovat dalších deset let.
A pak přišlo světýlko naděje – Muž z oceli. Film, který se ještě před svou premiérou pyšnil zcela odlišným pojetím této postavy. A proto jsem nadšeně usedl ke své televizní obrazovce a těšil se, jak rozšířím svůj filmový repertoár o další kvalitní snímek. Jenže přišlo zklamání. Po 15 minutách jsem se pořád ještě nevzpamatoval z přetechnizovaného Kryptonu, obtloustlého Gladiátora v roli Jor-ela a neustálých výbuchů. Po půlhodině zcela zbytečného vysvětlování kdo je kdo (protože Supermana zná vážně každý) se dostáváme do současnosti. Mladý Clark se potuluje světem, trpí depresí ze svých nadlidských schopností a ejhle… vybuchuje ropná plošina.
Clark všechny zachrání, praští se do hlavy a znovu vidíme jeho vzpomínky z dětství, jež poukazují na jeho ukrutné trápení super dítěte. A potom se Henry Cavill (představitel Supermana) probudí polonahý někde u pobřeží, proběhne se po vesnici, ukradne šaty a jde znovu inkognito zachraňovat svět. Celá tahle komedie trvá asi hodinu, než se konečně dostane do role Supermana, aby se po deseti minutách v kostýmu svěřil novinářce Lois se svými schopnostmi, vzdal se americkým ozbrojeným silám a s výrazem utiskovaného manekýna přesvědčil zlobivého mariňáka, že on je ten klaďas.
Takže ve finále je z toho jen další akční slátanina, která absolutně kašle na jakékoli komiksové předlohy. Tvůrcům je úplně jedno, že celý film má jen dvě pasáže – extrémní a přestřelené efekty na jedné straně a terapeutický rozbor mladého Clarka na straně druhé. A po neuvěřitelných 140 minutách nesnesitelného rachotu letadel a vesmírných lodí Kal-el samozřejmě vítězí a získává svou Lois. Na druhou stranu je zmiňovaná Lois Laneová o dost zajímavější postavou než samotný hrdina. Ale to jsou v podstatě všechny, protože herecké schopnosti představitele nejznámějšího Kryptoňana jsou více než otřesné.
Na závěr dodám jen to, že celý Muž z oceli je jen přehlídkou poměrně slušných triků, svalů hlavního protagonisty a jeho schopnosti vypadat v pětatřiceti letech jako sedmnáctiletý manekýn z reklamy na ovesnou kaši. Celkem škoda je, že i přes dobrou hudbu a originální kameru celý snímek pokulhává na nudných psychologických pasážích, kterými se chtěl režisér udělat hezčí. Avšak je to jen můj názor.
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci–Fi
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min
Režie: Zack Snyder
Scénář: David S. Goyer, Christopher Nolan
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner, Michael Shannon, Dylan Sprayberry, Antje Traue, Harry Lennix, Christopher Meloni, Laurence Fishburne, Ayelet Zurer, Michael Cerveris, Rebecca Buller, Michael Kelly, Richard Schiff, Tahmoh Penikett, Joe Minoso, Mackenzie Gray, Christina Wren, Robert Moloney, Ian Tracey, Mike Dopud, Carla Gugino, Alessandro Juliani, Elizabeth Thai, Lesley Bevan, Ina Lereine, Brad Kelly, Jadin Gould, David Lewis, Rebecca Spence, Samantha Jo
jediné akční filmy – zvlášt americké produkce-jsou ty,které mají pomyslnou nálepku skutečného HRDINY- třba Indiana Jones nebo postavy legendárních komiksů. Tohohle Supermana, jsem ale taky nepobrala. Tupě jsem valila zírala na obrazovku a ve chvíli,kdy ukradl ze šňůry prádlo,to zlomená vypla. To fakt ne-e.