Nakladatelství GRADA vydalo knihu Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, jejíž autorkou je Monika Golasovská – odbornice na téma bylin, přírodní medicíny a spagyrie. Kniha je nejen praktická, ale také plná zajímavostí a dobře zrcadlí jev, který si s trochou nadsázky dovolím nazvat „bylinkovou kulturou“. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou nádherné akvarelové ilustrace Terezie Vavrošové, které mne něžně vzaly za srdce.
Úvod recenze, který můžete – ale nemusíte- přeskočit
Cestování hromadnými prostředky z nás někdy činní nechtěné posluchače útržků rozhovorů. Před lety jsem takto vyslechla rozhovor staršího pána – zástupce moderní systematizované společnosti- a mladé paní – zastánkyně maximální rodinné soběstačnosti a života v souladu s přírodou. Však víte, takovou tou moderním slangem řečenou „sluníčkářkou“ v dlouhé sukni lněné barvy s přívětivým úsměvem na tváři. Měla ale překvapivě střízlivé názory a hlavně nikomu nic nevnucovala. Na rozdíl od onoho pána, kterému nešlo na rozum, proč se mořit na poli, když si můžu koupit kg čehokoli za pár kaček. Při dnešním fenoménu správné životosprávy je, myslím, odpověď nasnadě. A proč právě touto vzpomínkou začínám představení této knihy?
Nějak jsem si na ni vzpomněla. Snad proto, že jsem sama taková částečná „sluníčkářka“ či „babka kořenářka“, a znám několik dalších více či méně „moderních lesních žínek“. Protože jsem se v životě několikrát přesvědčila, že mi bylinky prokázaly dobrou službu. Protože věřím, že příroda má užitečnou odpověď pro každého – ať už nosíte jakékoli oblečení, vyznáváte kterýkoli životní styl, ať už bydlíte na samotě u lesa nebo v tepajícím velkoměstském činžáku; ať už se trápíte čímkoli. Jen je třeba najít vlastní cestu, být zvědaví a ochotní naslouchat. A je třeba říci, že Monice Golasové se dle mého názoru podařilo sestavit na takovou cestu velice příjemného a nápomocného průvodce.
Praktická, líbezná i vyprávějící
Tato kniha mne velmi příjemně překvapila. Většinou se totiž setkám s dílem, které je buď praktickým receptářem nebo jakýmsi estetickým zachycením spirituality spojené s bylinkářstvím, ale tady je vkusně zkombinováno obojí.
Mé velké uživatelské díky patří (s největší pravděpodobností) redaktorce Anitě Ponešové za organizaci a grafickou úpravu knihy. Je zde barevné odlišení hlavních kapitol, které jsou založeny na ročních obdobích (vínově červený podzim, mechově zelená zima, blankytně modré jaro, okrově žluté léto), které na dvoustraně uvádí slovanská bohyně danému času zasvěcená (tj. Mokoš, Morana, Vesna, Živa). Následuje představení několika bylin, které lze v daném období sbírat.
Každé rostlině je věnován prostor 2 a více stran. První čtvrtinu strany tvoří líbezná barevná kresba byliny, u níž je uveden plný český i latinský název následovaný popisným vyprávěním o rostlině. Dále jsou zde odstavce, řekněme „sekce“: sběr, lidové tradice a magické rituály, využití pro ženy/muže/děti/zvířata a závěrem receptář, jehož recepty se týkají různých typů produktů z dané bylinky (čaj, mast, tinktura, víno, vlasová voda ad.).
Nejen začátečníci bylinkami nepolíbení ocení úvodní vyjasnění postupů pro jednotlivé typy výrobků (čaj, tinktura, sirup, olej, mast). A závěrem velmi oceňuji nápad čtyřstránkového Seznamu nemocí a zdravotních potíží (pro daný problém jsou stručně vyjmenovány bylinky a jejich část).
Text působí uceleně a přesto lze nahodile „vyzobávat“ jednotlivé části. Golasovská píše stručně a věcně, ačkoli mezi řádky na mne dýchla laskavá učitelka, která vede svého žáka-čtenáře k jasné představě.
Ukázku z knihy naleznete jako obvykle na stránkách vydavatele.
Autorka
V závěru knihy najdeme také představení její autorky, kde se dočteme, že „studovala tradiční čínskou medicínu a fytoterapii na institutu TČM v Brně a absolvovala stáž v Číně. Pracuje jako poradkyně a lektorka fytoterapie.“ Její knížka Bylinkář byla nominována na Zlatou stuhu (pozn. red. jediná česká cena udělovaná tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce.)
video představující projekt Bylinková terapie, zdroj:www.youtube.com
Monika Golasovská je zakladatelkou dílny a laboratoře Bylinková terapie, která seznamuje zájemce se světem bylinné alchymie jakožto pomocníků pro zdraví fyzické i psychické a také s využitím v kosmetice či případně v domácnosti. Zúčastnit se můžete rozličných workshopů, vycházek spojených se sběrem bylin i poradenství – a co je sympatické, stojí si za tím, že dobrá rada je zdarma. Stačí se zeptat. Rozhovor s autorkou najdete na stránkách Bylinkové terapie.
Ilustrátorka
Velké uznání zasílám touto cestou ilustrátorce knihy, Terezii Vavrošové. Její akvarelové ilustrace dodávají knize něžnou eleganci, troufám si říci až nádech jemné ženskosti. Doporučuji nahlédnout na její instagram či profil na serveru Fler, kde naleznete také rozhovor.