
Když mi bylo osmnáct, bylo v povinné četbě literatury vztažené na druhou světovou válku víc než dost. Sophiině volbě jsem se vyhnula. Zapamatovala jsem si jen ono duširvoucí dilema matky, která musí jedno ze svých dětí odsoudit na smrt, neboť ho nemůže zachránit. Co víc ale víte o hlavních hrdinech románu Williama Styrona? Když jsem v nabídce Audioteky Sophiinu volbu zahlédla v podání Martina Stránského, dodala jsem si odvahy, vpustit k sobě tento dramatický příběh. Jaký byl?
Jediné, s čím jsem měla problém, byly kapitoly v první části knihy, které zachycují ležérnost Stingova života. Tady se musím poctivě přiznat, že jsem jich pár přeskočila, nedočkavá, Sophiina příběhu a podrážděná povalečským cigaretovým kouřem Brooklynu. Pak ale Stingo potká Sophii. Začne si se zarmouceným děsem uvědomovat, že zatímco ona přežívala v koncentračním táboře a její život byl soubojem inteligence a sebeúcty, on psal otci zanícený dopis o školním fotbalovém turnaji.
A jak byly Stingovy kapitoly pomalé, tak jsou Sophiiny uchvacující. Je to hluboký příběh, i kdybyste něvěděli, jaké legendární dilema tuto ženu čeká. Sophiin příběh je od počátku tragický pro každou emancipovanou čtenářku. Její nezpupná podřízenost otci a manželovi je až mrazící a přece na tom v její době nebylo více méně pranic zarážejícího. Snad jen to, že právě její otec, profesor polské univerzity také podněcoval vyhlazení Židů. Věřili byste tomu?
Audiokniha Sophiina volba obsahuje 99 kapitol, přičemž délka nahrávky se zpravidla pohybuje mezi 9-25 minutami. Na konci kapitoly zazní hudební předěl, tak nenásilně, jako by se pozvolna vynořoval a čtenářovu obrazotvornost spíše podtrhuje než by ji narušil třebas jen rozdílnou hladinou zvuku.
Další informace a ukázku naleznete na stránkách vydavatelství Audiotéka – zde.

Martin Stránský
Český herec Martin Stránský je znám návštěvníkům divadla, ale především televizním divákům – jako herec, ale především jako dabér. Dabingu se plně věnuje od r. 1994. Divácký server ČSFD uvádí: „Propůjčil svůj hlas desítkám postav, za všechny jmenujme seriál MacGyver (Richard Dean Anderson), dokumentární seriál Lovec krokodýlů (Steve Irwin), Zoufalé manželky (Ricardo Chavira), Chirurgové (Eric Dane), Sběratelé kostí (David Boreanaz) nebo kreslený seriál Futurama ( Bender Bending Rodriguez). Za dabing Dr. House (Hugh Laurie) ve stejnojmenném seriálu získal v roce 2011 dvě Ceny Františka Filipovského, jednu od odborné poroty a druhou od diváků.“ Stránský se podílel na řadě rozhlasových her a velmi oblíbený je jako interpret audioknih. Ostatně já sama, musím uznat, že Stránský posluchačům nabízí mnohem víc než příjemnou barvu hlasu. Výborně pracuje s intonací, změna hlasů jednotlivých postav nepůsobí nepřirozeně a podmanivým tempem dokáže posluchače okamžitě vtáhnout do děje. Jeho audioknihy naleznete zde.
Rozhovor s interpretem audioknihy Sophiina volba, zdroj: www.youtube.com
William Styron
Věřím, že vy si jednoho z nejúspěšnějších autorů své generace nebude plést s Williamem Saroyanem (autorem knihy Traceyho tygr). Kromě románu Sophiina volba, jste na českém literárním trhu mohli potkat také jeho tragicky laděný román Zapal tento dům, povídky Ráno na pobřeží, cestu depresivního pacienta Viditelná temnota, povídku Dlouhý pochod, psychologický román Ulehni v temnotách, povídkovou sbírku Až na krev nebo náhled na otroctví v knize Doznání Nata Turnera. Ostatně pro všechny, kdo se zajímají o autorův život a tvorbu byl vytvořen oficiální web.