
Markéta Prášková si mě získala již dříve, a to románem „Rozbité světy“, ve kterém nejenže přináší čtenáři zajímavé téma z české historie, ale skvěle vykreslenými charaktery dokázala upoutat pozornost tak, že čtenář nemá nejmenší šanci odložit knihu dříve, než přečte poslední stránku. Řekla bych, že u románu s názvem „Ester“ to platí dvojnásob.
„Ester“ jsem si předně přečetla v tištěné verzi a následně se zaposlouchala do báječného přednesu Dany Černé, která knihu interpretovala v audio podobě.
Jsem přesvědčena, že není česk(oslovensk)ého vlastence, který by neznal příběh o statečném počinu československých výsadkářů v rámci Operace Anthropoid, jehož cílem bylo zbavit se neblaze proslulého „řezníka z Prahy“, jmenovitě zastupujícího říšského protektora Reiharda Heydricha (k tématu doporučuji stejnojmenný film „Anthropoid“ v hlavních rolích s Jamie Dornanem a Cillianem Murphym). Pomoc při vykonání tohoto zvlášť nebezpečného plánu jim nabídly desítky českých rodin, které, jak známo, za svoji odbojovou činnost ve většině zaplatily tím nejcennějším – vlastními životy. Že bude odplata fašistů krvavá, tušili všichni zainteresovaní, ale že naroste do tak monstrózních rozměrů, si nedokázal představit nikdo! Gestapo od této chvíle nad českým lidem ční jako pomyslný smrtihlav a nikterak tomu nepomáhají ani všudypřítomní kolaboranti. To na vlastní kůži pocítí i mladinká Lída, která na tetině venkovském statku ukryje čtyřletou židovskou dívenku jménem Anička. Její odhodlání je obrovské, vůle nesmlouvavá. Zajisté tomu dopomohla nejen dobrota Lídina srdce, ale i naivita jdoucí ruku v ruce s věkem. Každodenně za záchranu Aničky nasazovala krk nejen Lída, ale i teta, která o ukrývající se dívce neměla zpočátku ani ponětí.
Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

Strach obcházející vesnici s každým zaduněním gestapáckých vysokých holínek, byl patrný z každého vyřčeného slova, a proto celému příběhu prospěla i romantická linka, jež malinko ukolébala hrůzostrašnou atmosféru svírající tehdejší dobu. Přesto se má posluchač stále na pozoru, jestli i na zamilovanou dvojici nedopadne černá ruka ďábla.
Druhou, neméně čtivou linkou je vyprávění Anny Durand, která se rozhodne v roce 1990 po návratu do Čech odkrýt veřejnosti tajemství pohřbené hluboko ve svém nitru…
Po celou dobu poslechu jsem byla napnutá jako kšandy, příběh je přímo nabitý emocemi, tep mi často vystřelil vysoko nad normál a já ani nedutala. Zoufalství, beznadějnost, trápení, ale i silná vůle bojovat o naději ve spravedlnost. Cením si každého, komu se podaří takto precizně sepsat a tím i přiblížit dějiny doby, která byla naprosto šílená a mnohdy není nikterak jednoduchá na pochopení.
Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji Audioteka.cz.