„Možnosti jsou na dosah, je však nutné vydat se je hledat.“
– citace z knihy, str. 17 –
Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké jsou ty věci a ti lidé, kteří po mnoha stránkách poznamenali Váš život? Tato bravurně sestavená motivační kniha Vás přiměje k hlubšímu zamyšlení nad životem, který vedete, nad lidmi, se kterými jste dennodenně v kontaktu, nad pocity, které vám nepřináší pouze uspokojení, ale i pořádnou bolest. Protože o tom život je.
„V životě jsou okamžiky, jejichž pouhým připomenutím dokážeme smazat roky utrpení.“
– Voltaire, citace z knihy, str. 59 –
V dnešní uspěchané době, době technologických výdobytků, době mnoha možností a stimulů, je čím dál tím těžší učinit rozhodnutí a vyznat se v okolním světě. Kniha se zaobírá rovnicí, která vychází ze skutečnosti, že v životě přicházejí velmi těžké chvíle, kdy je důležité přežít a najít opěrný bod, jakýsi pomyslný odrazový můstek k jejich překonání. Ve zbývajícím čase je však nutné věnovat se budování naší NEJLEPŠÍ VERZE, za kterou bychom se nemuseli stydět.
Jakým způsobem přistupujeme k životu, má ohromný vliv na to, co se nám děje. Naše nastavení, postoje, chování, podmiňují to, jak budeme na nenadálé situace reagovat. Zamysleli jste někdy nad tím, jak důležitá je k procítění štěstí a celkové spokojenosti genetická zátěž a jaké faktory nás předurčují, abychom byli šťastnější? Autorka, psychiatrička Marian Rojas Estapé, vychází z přesvědčení, že když pochopíme mozek a naučíme se pracovat s emocemi, bude náš život lepší. Pokouší se čtenáři vysvětlit duševní, srdeční a tělesné problémy a nalézt především ty dobré a zdravé aspekty života, tedy to, co může pomoci ke zdravější duši a tělu.
Štěstí spočívá v tom, že žijeme zdařilý život, ve kterém se snažíme o co nejlepší uplatnění svých hodnot a schopností. Každý den se snažíme, abychom ze sebe dostali svou nejlepší verzi sebe sama. „Štěstí neznamená mít, ale být“ (citace z knihy, str. 22).
Většinu toho, co nás v životě potká, si nemůžeme vybrat, nicméně úplně každý z nás si může svobodně rozhodnout, jaký přístup ke všemu zaujme a poprat se s nepřejícným osudem nám pomáhá naše tzv. vnitřní síla neboli resilience, odolnost.
Autorka poměrně podrobně lékařsky vysvětluje, co se v našem těle při různých pocitech spouští. Jak naše tělo funguje a reaguje na stres, trauma, utrpení a ukazuje, jak s těmito nepříjemnými projevy vhodně pracovat. Mysl významně ovlivňuje a kontroluje tělo. Myšlenky přímým způsobem ovlivňují smysl a organismus.
„Vystresovaný mozek je následkem života zaplaveného toxickými myšlenkami.“
– citace z knihy, str. 73 –
Překvapilo mne, a jistě se na účinky zaměřím, že se dá depresím a chronickým úzkostem vyvarovat i konzumací tzv. protizánětlivých potravin, jako jsou omega-3, kurkuma, citrusy, vitamín D, ale i cibule, pórek, petržel, bobkový list či rozmarýn, které v kuchyni běžně používáme.
„Pokud chceme někoho ovlivnit, pokud mu chceme předat svoje ideály, staňme se dobrým příkladem.“
– citace z knihy, str. 44 –
Kniha mě nadchla. Motivační literaturu čtu ráda, ale tato kniha mě velice mile překvapila svým jasným a prostým sdělením. Odnáším si z ní hlavní body pro vybudování duševního zdraví, a tedy i zdraví těla:
- zjistit, co od života opravdu chceme,
- jaký dáváme svému životu smysl, co je naším cílem,
- najít v sobě vnitřní sílu se poprat s těžkostmi a znovu se postavit na nohy,
- pamatovat, že protilékem na utrpení, bolest, nemoc je LÁSKA,
- uvědomit si naši vnitřní svobodu – udržovat při životě vlastní vzpomínky, hodnoty a ideály,
- mít na mysli, že pro duši i tělo jsou stejně škodlivé jak vnější, tak vnitřní hlasy,
- žít více v přítomnosti,
- uvědomit si, že naše nedostatky nemusí být až takovou překážkou, pokud o nich víme a dokážeme je neutralizovat svými silnými stránkami. Je proto nutné v sobě tyto SILNÉ STRÁNKY identifikovat.
Za recenzní výtisk děkuji Albatrosmedia.cz.