Ačkoli jsem po internetových stránkách brouzdala celkem usilovně, moc veselých či odlehčených veřejných čtení jsem nenašla — pokud tedy odmyslíme akce pro děti. Jako by všichni zatoužili hloubat nad smyslem bytí a ponořit se do historie. Inu, i to je třeba.
Existuje odpornější bytost než člověk? Tak zní název sbírky tří novel, ze které bude ve čtvrtek 22. ledna 2015 předčítat Alena Morávková. (www.academia.cz/kalendarakci) Autorem díla je Vladimir Karlovič Kantor — prozaik, filozof, historik kultury, profesor filozofické fakulty Státní univerzity v Petrohradě a v neposlední řadě také autor přibližně 450 publikovaných prací. Otázky nad morálkou lidského smýšlení jsou v době hrozby studené války dost ožehavé. Kantor se však lidstvu i ruskému smyšlení věnuje po celý život. A pokud máte strach z propagandy chrabrých „gerojů“, odcituju začátek jednoho z příběhů: „Existuje bytost odpornější než člověk? Galachov kdesi četl, že v jednom africkém kmeni nutili starce vylézt na vysoký strom. Pak ke stromu přistoupili statní muži a třásli jím. Kdo spadl a zabil se, toho snědli, těm, kteří se udrželi, bylo dovoleno ještě nějaký čas žít.“
V Olomouci téhož dne vzdají poctu hrdinovi z druhé světové války, Josefu Bryksovi. V kině Metropol ve 13:00 zazní úvodní slovo starosty města, následované promítáním dokumentárního snímku Muž, který přecenil lidskou duši aneb Útěky Josefa Brykse, který představí zástupci České televize Ostrava – Lenka Poláková a Josef Albrecht. Vrcholem odpoledne pak bude představení knihy Na útěku. Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse, kterého se zúčastní autoři knihy – Luděk Navara a Miroslav Kasáček – i šéfredaktor nakladatelství Host – Miroslav Balaštík.
Pražská knihovna Václava Havla uspořádá 29. ledna ve 14:00 hodin besedu Havel a Německo, která proběhne v rámci cyklu Návrat na mapu světa, cesty Václava Havla do Evropy a do světa. Beseda se zaměří na Havlův proces vzájemného smiřování a nové spolupráce mezi Českou republikou a Německem, kterou zahájil pozváním Richarda von Weizsackera do Prahy – symbolicky v den výročí německé okupace.
Na odlehčení se ale přece jen něco najde, a to pro milovníky cestování a cyklistiky. V sobotu 17. ledna 2015 od 18:45 v kině Nova scéna Vlast ve Frýdku-Místku proběhne autogramiáda a křest knihy Světem na kole od autora Martina Stillera. Vzácným hostem a zároveň kmotrem knihy bude světově uznávaný švýcarský dobrodruh Claude Marthaler.
U lehčích témat ještě zůstaneme, ačkoli příliš veselo nebude. Jistě jste si všimli, že do českých kin zavítal film Pohádkář natočený podle stejnojmenně knihy Barbary Nesvadbové. Jak se mi kniha líbila, o tom už řeč byla. Pokud ale patříte k fanouškům tohoto žánru, nenechte si ujít besedu s autogramiádou jmenované spisovatelky, která proběhne 25. ledna v 15:00 v Knihcentru Modřice.
Trochu kreativního zmatku, kořenité zlomyslnosti a bohémského požitku slibuje křest nové knihy Vienna calling od Patrika Linharta. „Linhartův text je přímo prorostlý odkazy, narážkami, zlomyslnými vtípky, na první pokus skoro nečitelný, při dalších narůstá rozkoš z četby. V hlavní roli jazyk.Čte Patrik Linhart a večerem provází duo Petr Minařík a Pavel Řehořík z nakladatelství Větrné mlýny, ve kterém kniha tento měsíc vychází,“ provází pozvánku pořadatelé z pražské Knihovny Václava Havla. Akce se uskuteční 28. ledna v 19:00 – za každého počasí.