UNDERFILM
Drama Single Man a Colin Firth ve své životní roli
-
Již více jak měsíc česká kina okupuje výborný snímek Single Man. Režijní debut módního návrháře Toma Forda se sice nestal přes noc kasovním trhákem, ale zaručeně vás dostane svou hlubokou citlivostí a excelentním výkonem Colina Firtha. Britský herec byl za roli univerzitního profesora oceněn na filmovém festivalu v Benátkách a vysloužil si i nominaci na Oscara.
Příběh se odehrává v 60. letech, kdy na kalifornské univerzitě přednáší profesor George Falconer (Colin Firth). Při hodinách na studenty působí velmi rezervovaně a záhadně. Málokdo z nich tuší, jakou bolest skrývá uvnitř. Falconer se snaží už osm měsíců vyrovnat se smrtí svého životního partnera Jima, který zemřel při autonehodě a jehož rodina dokonce znemožnila Falconerovi dostavit se na pohřeb uctít Jimovu památku.
Kromě Firtha se na plátně objevuje také Julianne Moore v roli bývalé přítelkyně, která se po nepovedeném manželství a nezvládnutí výchovy svých dětí stále více upíná ke skleničce alkoholu. Ve vypjatých scénách několikrát svému nejbližšímu vyčte, jak s ním mohla mít ideální budoucnost, kdyby nebyl homosexuál. Primární cíl filmu určitě není bořit tabu o homosexuální komunitě, jako tomu bylo např. ve snímku Zkrocená hora. Spíše mi nenucenou atmosférou a způsobem podání připomněl podobně laděný příběh homosexuálního muže, kterého ve filmu Milk brilantně ztvárnil Sean Penn. Možná v obou případech herecké výkony předčily scénář i celkové pojetí filmu. Single Man je o tom, jak moc nám jedna vteřina může změnit život a jak se s tím dokážeme vypořádat. V jedné z pasáží George Falconer cituje výrok Aldouse Huxleyho: „Zkušenost není to, co se vám stane. Zkušenost je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo.“ A kdo neskousne místy až psychedelickou náladu scén a niterné retrospektivní vzpomínky hlavní postavy, pro toho ve filmu Tom Ford připravil přehlídku toho nejlepšího, co šedesátá léta přinesla. Režisér zde výborně uplatnil zkušenosti z módní branže, takže si milovníci této éry mohou vychutnat koktejl namíchaný z legendárních vysokých účesů, pouzdrových šatů nebo proslulých amerických mustangů. Ať půjdete na film s jakýmkoli očekáváním, Colin Firth vás nezklame a možná vás dožene až k slzám.
- Single Man, 2009, USA, drama, promítá se v kinech po celé republice
- Trailer najdete zde: http://www.csfd.cz/film/250947-single-man/videa/
-
UNDERTONES
Tata Bojs točí novou desku
-
Kapela Tata Bojs vydala zatím své řadově sedmé, poslední album „Kluci kde jste“ už před nějakým tím pátkem, konkrétně v roce 2007. Avšak po zbylé roky nelenili, pilně koncertovali, sbírali nový materiál a také se za spolupráce s Ahn Triem účastnili vydání speciálního alba hitů „Smetana“ (2008). Nutno říct, že pomalu přichází čas objevit se s nějakou tou novinkou. Věrní posluchači určitě nebudou zklamání, protože Bublajs, Mardoša a zbylí členové zpracovávají nový hudební materiál. Nové, zatím pro veřejnost bezejmenné, album mělo vyjít už na podzim 2010. Ovšem tento termín kapela posouvá na jaro 2011 s Mardošovým prohlášením: „Nechceme to zkrátka uspěchat a to i přesto, že jsme říkali, že chceme udělat „rychlou desku“, ale na rychlou desku se někdy musí jít zatraceně pomalu…“ jak ale taky dodává, na podzim se můžeme aspoň těšit na menší ochutnávky v podobě nového singlu a klipu.
UNDERBOOK
Sofiin svět – román o dějinách filozofie
Sofiin svět norského spisovatele Josteina Gaardera v sobě skrývá tajemství a napětí; jedná se o vzrušující pohádku lidského myšlení, filozofický kurz; jsou to zkrátka dějiny pohledu na vlastní existenci… podané jinak. Patnáctiletá Sofie se s filozofií seznamuje prostřednictvím dopisů, které nutí nejen ji, ale i čtenáře k zamyšlení o světě a životě, jenž může být pěkně zamotaný – co je opravdu skutečnost? A kde jsou hranice fikce? Toto neobyčejně čtivé a originální dílo dosáhlo v roce 1991 mezinárodního úspěchu, o čemž svědčí i jeho opakovaná vydání – poslední, páté se dostalo do českých knihkupectví v roce 2006. A přestože řada dalších knih Josteina Gaardera je určena pro děti a mládež, Sofiin svět stojí za přečtení v každém věku – na to, aby člověk začal pohlížet na (nejen) svůj život z různých úhlů, není totiž nikdy pozdě.
Jostein Gaardner – Sofiin svět: Román o dějinách filozofie, Albatros, 2006, 5. vydání, 430 stran
Promluvte si s tichem
„Ticho a mlčení jsou součástí řeči a ticho samo mluví. Učil jsem se zkrátka rozumět tichu. Číst je, naslouchat mu, interpretovat je. Lze s ním velmi zajímavě pracovat, nejlépe snad v divadelních textech. Ticho na jevišti je neobyčejně výmluvné.“ Prostřednictvím rozhovorů redaktorky Ludmily Korecké s Martinem Hilským, předním českým anglistou, překladatelem a profesorem anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se dozvídáme o jeho životě a hlavně jeho životním „poslání“ – Shakespearovi. Svůj prostor zde získá rozbor všelijakých postav, zejména šašků, konkrétní hry a jejich psychologie či spletitá cesta překladu. Pan profesor Hilský je podle mého názoru skromný, vnímavý člověk, který miluje hru se slovy a nové výzvy.
Martin Hilský – Když ticho mluví, Ludmila Korecká, Portál, s.r.o, 2007, 176 stran, 269 Kč
UNDERART
Pohlédněte surrealismu „Z očí do očí“
-
-
-
Jméno Miroslava Horníčka je spojeno s herectvím a humorem tak pevně jako dítě s matkou pupeční šňůrou. Nemusím Vám, myslím, připomínat hlavní či vedlejší filmové role, které za svůj život ztvárnil. Zajisté si také vzpomenete na nějakou vtipnou divadelní scénku sehranou ve dvojici s Janem Werichem či Milošem Kopeckým či na tištěnou publikaci, ať už autorskou nebo obsahující přepis jeho rozhovorů s osobnostmi naší kultury. Ale možná Vám uniklo, že byl políben ještě další členkou rodu uměleckých múz, a to tou, jež přináší inspiraci k tvoření všem malířům a výtvarníkům. Miroslav Horníček svůj talent na poli výtvarného umění začal rozvíjet až ve zralém věku, kdy vytvořil řadu surrealistických koláží, které jsou k vidění v Muzeu v Bělé pod Bezdězem. Sám autor o nich skromně tvrdil, že „jsou to jen obrázky.“ Snad i proto jim nedal jména a ponechal na každém pozorovateli, aby sám zapojil vlastní fantazii stejně tak jako on při jejich vytváření.
-
-
Z očí do očí, Muzeum Bělá pod Bezdězem, 5.8. – 5.9.2010, Út – Ne 9 -12 a 13 – 16 h, Základní vstupné 20 Kč, Zlevněné vstupné 10 Kč
Jan Kaplický – vlastní cestou
Do 30. srpna máte ještě poslední možnost zhlédnout výstavu nazvanou Jan Kaplický – vlastní cestou. Výstava nabídne průřez životem a tvorby jednoho z našich nejúspěšnějších architektů. Na jedné z videoprojekcí Kaplický přiznává, že i když původně nechtěl být jako malý architektem, rodinné umělecké prostředí ho nakonec ovlivnilo natolik, že architektuře zasvětil celý svůj život.
Jeho otec byl architekt, malíř a sochař a matka ilustrátorka knih o botanice. Není tedy překvapením Kaplického přírodní motivy, které jsou cítit téměř z každé jeho stavby. Budovy jsou kontroverzní a nepřehlédnutelné, přesto jako by se snažily splynout s prostředím kolem. Jsou masivní a velkolepé, ale vždy z nich dýchá niternost a komornost.
Kaplický splňuje kritéria umělce, který nezabředl pouze v jednom stylu, ale zároveň je jeho rukopis charakteristický. Dokázal vytvořit slavná a monumentální díla, mezi něž patří mediální centrum na londýnském kriketovém stadionu, za které dostal proslulou Stirlingovu cenu. Smysl pro humor a nadhled naopak projevil v navrženém elektromobilu pro tři osoby nebo ve svých designových předmětech (příbory, křesla, stoly apod.)
Expozice v holešovickém Doxu vytváří jiný obraz umělce, než na jaký jsme zvyklí z médií. Nedělá z Kaplického ikonu, spíše se snaží ukázat architekta jako poctivého a citlivého člověka, který svou práci dělal s velkou zodpovědností. V prostorách galerie se tak setkáme s velkým množstvím soukromých fotografií, na kterých např. učí svého syna modelovat či se láskyplně tiskne ke své manželce Elišce Kaplicky Fuchsové.
Kurátoři výstavy nedávají příliš prostoru kauze ohledně návrhu knihovny a zákulisním intrikám na pozadí tohoto sporu. Dle mého názoru tak udělali velmi dobře, protože domů neodcházíte naštvaní na politické poměry, ale plni dobrého pocitu, že Kaplického skvosty si jdou svou vlastní cestou.
Galerie DOX – Poupětova 1, Praha 7
Vstupné: Dospělí – 180Kč, studenti – 90Kč
-
-
Deváté pokračování rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (13.9.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz