UNDERFILM
Indická romantika mezi americkými explozemi
O indické filmové Mekce Bollywoodu už většina slyšela. Stejně jako o typických proprietách zde natočených snímků jako je přehnaná délka, barevnost, tanec, šťastné konce a přeslazená love story. Úspěšný indický režisér Amurag Basu se rozhodl všechny bollywoodské klišé omezit a vydat se trochu západním směrem. Jeho nový film Kites je sice pořád romantický příběh o lásce, ale odehrává se v americkém Las Vegas, jde o zamilovaný trojúhelník a všude vybuchují auta. Ano, klasická romantika stojící na vizuální působivosti se zvrhne v akční thriller, ve kterém půjde o život. Film se díky tomu dostal do světové distribuce a američtí kritikové rozhodně nešetří chválou. Datum vydání v Česku je zatím neznámé, ale pokud chcete zavítat do světa indického filmu opatrně, Kites jsou jasná volba.
Kites, 2010, Indie, romantický thriller, premiéra 21.5. 2010 v USA
Trailer najdete zde: http://www.csfd.cz/film/248674-kites/videa/
Noční můra na Staten Islandu
Pokud se rádi bojíte, máte rádi dokumenty a jízlivě se ušklíbáte nad úvodními titulky „Podle skutečné události.“, pak je tu pro vás hororový dokument Cropsey. Nečekejte ale Paranormal Activity, jde o reálnou dokumentaci tzv. městské legendy obyvatel Staten Islandu v New Yorku. Místní obyvatelé svým dětem povídali o Cropseym, uprchlíkovi z mentálního ústavu, který žil v opuštěné budově a číhal na neopatrné oběti. Když děti vyrostly, přestaly této zkazce věřit a odsoudily ji do šuplíku městských legend. V roce 1987 však poblíž budovy zmizela třináctiletá dívka s Downovým syndromem. A po ní ještě další čtyři děti. Dvě z dětí, které na inkriminovaném místě žily, dnes už dospělí filmaři Joshua Zeman a Barbara Branccacio, se rozhodly natočit o této legendě dokument a odlišit báchorky od faktů. Filmaři se zaměřili na pozadí zmizení oněch pěti dětí a na Andreho Randa, který je údajně podezřelý z jejich únosu. Pravda je ale údajně strašlivější, než samotná městská legenda…
Cropsey, 2009, USA, dokument, premiéra v USA od 4.6. 2010
Trailer najdete zde: http://www.csfd.cz/film/278349-cropsey/videa/
UNDERTONES
Hudba orientu zazní na Pražském jaru
Festival Pražské jaro je především o klasické hudbě. Mimo jiné ovšem program okořeňují projekty na pomezí žánru. K takovým bezpochybně patří indická hráčka na sitár Anoushka Shankar. Anoushka pokračuje ve stopách svého slavného otce Ravi Shankara, který se zasloužil o začlenění indické hudby do západního povědomí společnými projekty s Georgem Harissonem z legendární kapely Beatles. Ravi Shankar na Pražském jaru vystupoval před pěti lety a nyní ho střídá jeho dcera Anoushka, která bude reprezentovat orientální indickou hudbu hranou na sitár. Anoushka, ač původem z Indie, se narodila v roce 1982 v Londýně. Od dětství byla vedena v tempu muzikantských rodičů. Hru na sitár studovala u svého otce. Za sebou má vydání tří alb. Díky desce „Live at Carnegie Hall“ si v roce 2003 zasloužila nominaci na cenu Grammy. Poslední album bylo vydáno v roce 2007 a jmenuje se „Breathing Under Water.“ Jendou z mnoha zajímavostí je, že nevlastní sestrou Anoushky není nikdo jiný než zpěvačka Norah Jones. Anoushka Shankar vystoupí na Pražském jaru v den vydáni L´Undergroundu, a to 24. května v Divadle Archa.
Více na www.anoushkashankar.com
Pararingapatam – aneb Jak se dostat do transu
Pražská kapela Pararingapatam vznikla v roce 2007. Název je odvozen podle pálivé chilli papričky, jak prozrazují kluci na svých stránkách. Má pět sympatických členů a vy jste je mohli vidět na spoustě koncertů např. v Retro Music Hall, kde si také zahráli s německým afrojazzovým bandem Laboratoire Dubios. Pokud jste ještě neochutnali tento pikantní hudební nářez, máte možnost to tuhle neděli napravit. Kluci se publiku představí od 21:00 v pražském holešovickém klubu Cross. Koncert se bude konat v rámci klubového programu Ghettolege, který si klade za cíl šířit kulturní vzdělání. Neděle 23.5. pak patří Africe. Od 18:00 bude přednášet přední český afrikanista Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. o islámu v Africe a od 19:30 Dr. Otakar Hulec, CSc. o historii Jihoafrické republiky. A proč mě Pararingapatam tak zaujali? Jejich rytmy vás přenesou až za hranice lidského vědomí. Navíc kluci nejsou žádní amatéři. Už několik let jezdí „okoukávat“ nové věci na workshopy do Afriky nebo často koncertují v zahraničí, kde jsou velmi žádaní. Zkrátka jejich bubnování nadzvukovou rychlostí vás zaručeně dostane do transu. Tak neváhejte a poznejte je taky!
23.5. 2010, Cross Club Plynární 1096/23, Praha 7
Vstup: zdarma
UNDERBOOK
Modrá pole Claire Keeganové
Irská spisovatelka Claire Keeganová není v České republice příliš známá, na britských ostrovech však její sbírky povídek získaly řadu prestižních ocenění. Autorka je skvělou vypravěčkou; mistrně zachycuje pomalé tempo života na irském venkově, vytváří propracované charakteristiky, pracuje s jazykem, který se nám stává jakýmsi „průvodcem“ po osudech jednotlivých hrdinů. Povídky Keeganové mají lyrickoepický charakter a já z nich cítila jemnou melancholii, ke které přispívá i konejšivá melodie řeči a nepopsatelná atmosféra čišící z každé přečtené stránky, ono „něco“, co zůstává nevyřčeno… Přestože se většina povídek odehrává ve stejném prostředí, žádné z nich nelze upřít originální myšlenku – Claire Keeganová je jazykově přesná literátka s fantazií. Jednotlivé příběhy nejsou příliš dlouhé, a tak si je můžete přečíst, kdykoliv máte jen chvilku času; ale i přesto dokáží svým svěžím úhlem pohledu ozvláštnit váš den.
Claire Keeganová – Modrá pole, Kniha Zlín, 2009, 166 stran, 239 Kč
Další nájemný vrah prahne po krvi
Azoth je kluk bez rodiny, bez jakékoli budoucnosti. Má jedinou šanci změnit svůj osud – stát se nájemným vrahem. A nejlépe učedníkem skutečného mistra, Durzo Blinta, muže bez svědomí, který vraždu pokládá za umění. Z Azotha se tak stává Kylar Stern, který proniká do umění vraždy i do tajemství magie. Minulost se mu ale přesto připomene a postupem času se vrací jako bumerang. Oficiální anotace hovoří jasně. Tentokrát nás nečeká dobrodružné putování hrdiny bojujícího za čest a bezpráví, naopak, tohle je fantasy z podsvětí, plná temných zákoutí, vražd a krve. Jste-li připraveni okusit něco nového, trilogie Noční anděl je tu právě pro vás.
Brent Weeks – Noční anděl – Cesta stínu, Fantom Print, 2010, 166 stran, 239 Kč
UNDERART
Noční návštěva kostela
Chcete zažít jedinečnou atmosféru s příměsí nadpřirozena? Pak se tento pátek 28. května 2010 můžete vydat za poznáním církevních staveb ve vašem okolí. V rámci druhého ročníku Noci kostelů v České republice se úderem šesté hodiny večerní rozezní zvony a otevřou brány řady svatostánků na území třinácti krajů. Organizátoři srdečně zvou k návštěvě všechny, bez rozdílu věku a vyznání, a slibují bohatý program, jejž si pro ně jednotlivé diecéze připravily – varhanní koncerty, komentované prohlídky, setkání s farářem, zpívané nešpory, mše, a dokonce i soutěže pro děti. Doufají, že se tato akce stane příležitostí k navázání kontaktu se širší veřejností, jež bude mít možnost poznat modlitebny i z jiné stránky. Vše bude probíhat velmi jednoduše. V prvním kostele, který navštívíte, obdržíte brožurku, jež vám bude po následující hodiny sloužit jako průvodce. Naleznete v ní nejen seznam a program jednotlivých míst, ale i praktickou mapku pro lepší orientaci. A pak už záleží jen na tom, kam vás rozum, či srdce dovede.
Podrobnější informace, seznam kostelů i program naleznete na oficiálních stránkách – www.nockostelu.cz
Oslavte 100 let na nebi
Tento rok je tomu již neuvěřitelných sto let, co se čeští piloti prohání po modravém nebi. Sdružení aviatické pouti a společnost Enteria připravila mohutnou jubilejní oslavu, která se bude konat o víkendu 5. a 6. června na letišti v Pardubicích. Nejen pro milovníky letadel a aviatiky organizátoři připravili opravdu bohatý program. Ten se majoritně skládá z letového programu, kde vám své umění předvedou piloti moderních letounů jako JAS-39 Grippen či dobových letadel konstruktérů Beneše a Hajna a z pozemního programu, který zahrnuje aerosalon, setkání veteránů či modelářů. Pozvány byly i hasičské sbory, autokluby či armáda ČR. Delikatesou oslavy je účast stíhaček MIG-29 a špičkové akrobatické skupiny The Flying Bulls. Stěžejním bodem akce je divadelní představení „100 let aviatiky v Čechách„, podpořen účastí známých osobností. Program je koncipován jako předpremiéra (sobota) a premiéra (neděle), brány se otvírají už v osm hodin ráno a vstupenky lze za výhodnější cenu předobjednat na oficiálních stránkách.
Podrobnější informace o programu a předobjednání vstupenek na http://100letaviatiky.cz
100 let aviatiky v Čechách,letiště Pardubice, 5.-6.6. 2010, SO-NE (8:00 – 20:00), vstup 250 Kč (50 Kč děti)
Třetí vydání rubriky L´UNDERGROUND pro Vás tentokrát připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (7.6.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz