Kyusho – využití vitálních bodů

kyusho 8211 vyu it vit ln ch bod XsO0nf5uyGo
kyusho 8211 vyu it vit ln ch bod XsO0nf5uyGo

Zajímáte se o bojová umění? Věříte, že je dobré umět najít v sobě rovnováhu a zároveň se umět bránit? Martin Procházka se energetickým uměním věnuje téměř celý život a část svého učení představuje v knize KYUSHO: Vitální body v bojových uměních a sebeobraně, kterou vydalo nakladatelství GRADA.

Kyosho (kjúšo) pochází z Číny (dim mak), ale převzaly jej další kultury – v Korei se nazývá kupso sul, v Indii marma adi, v Japonsku kjúšo džutsu nebo také atemi džutsu. Představuje učení Martin Procházka, který dále uvádí, že se učil zejména japonskou verzi: „Jedná se o bojovou dovednost zasahovat kopy, údery, seky, bodnutím a sevřením aktivní body, a to speciálním způsobem, ve vhodných kombinacích a v souvislosti s energetickými a neurologickými reflexy.“ (pozn. citace z knihy, str. 18)

Další informace naleznete na stránkách nakladatelství – zde.

logo GRADA, zdroj:www.grada.cz
logo GRADA, zdroj:www.grada.cz

Martin Procházka se bojovým uměním věnuje od dětství, od roku 1995 učí zančin budó. Jeho zájmy nakonec vedly k založení výukového programu okuden mokuroku, díky čemuž mohla vyjít jednak publikace Kyosho, tak výukové DVD.

video z kanálu M. Procházky, zdroj: www.youtube.com

Kniha se věnuje technikám práce s energií, zdůrazňuje význam autogenního tréningu, posilování schopností a také významu souladu jedince s okolím i se sebou samým. A samozřejmě jednotlivým vitálním bodům, energetickým drahám a bojovým aplikacím.

Jedná se o brožuru o rozsahu cca 100 stran, která je vyhrazena skutečným zájemcům o kjúšo. Pokud si jen chcete zpestřit dlouhou chvíli a očekáváte titul v podobě moderních barevných populárně naučných děl plných barviček a infoboxů, budete zaskočeni. Kniha je černobílá a provází jí znak jing – jang, neboť s tímto učením se v bojovém umění pracuje v souvislosti s oslabením či působením na různé části těla.

ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com
ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com

Samotný text je „bezomáčkovitý“ tak, jak autor v úvodu slibuje. Z mého pohledu se jedná spíše o jakési prvotní zasvěcení do povědomí, zformování nejzásadnější teorie a probuzení motivace věnovat se umění kjúšo.

Ostatně sám autor v závěru knihy uvádí: “ Mezi mými studenty jsou lidé, kteří se věnují karate, krav maga, kick boxu, wušu i aikido. Učím všechny a každý si bere to, co ho zajímá.“ (citace z knihy, str. 90)

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.