Zajímáte se o bojová umění? Věříte, že je dobré umět najít v sobě rovnováhu a zároveň se umět bránit? Martin Procházka se energetickým uměním věnuje téměř celý život a část svého učení představuje v knize KYUSHO: Vitální body v bojových uměních a sebeobraně, kterou vydalo nakladatelství GRADA.
Kyosho (kjúšo) pochází z Číny (dim mak), ale převzaly jej další kultury – v Korei se nazývá kupso sul, v Indii marma adi, v Japonsku kjúšo džutsu nebo také atemi džutsu. Představuje učení Martin Procházka, který dále uvádí, že se učil zejména japonskou verzi: „Jedná se o bojovou dovednost zasahovat kopy, údery, seky, bodnutím a sevřením aktivní body, a to speciálním způsobem, ve vhodných kombinacích a v souvislosti s energetickými a neurologickými reflexy.“ (pozn. citace z knihy, str. 18)
Další informace naleznete na stránkách nakladatelství – zde.
logo GRADA, zdroj:www.grada.cz
Martin Procházka se bojovým uměním věnuje od dětství, od roku 1995 učí zančin budó. Jeho zájmy nakonec vedly k založení výukového programu okuden mokuroku, díky čemuž mohla vyjít jednak publikace Kyosho, tak výukové DVD.
video z kanálu M. Procházky, zdroj: www.youtube.com
Kniha se věnuje technikám práce s energií, zdůrazňuje význam autogenního tréningu, posilování schopností a také významu souladu jedince s okolím i se sebou samým. A samozřejmě jednotlivým vitálním bodům, energetickým drahám a bojovým aplikacím.
Jedná se o brožuru o rozsahu cca 100 stran, která je vyhrazena skutečným zájemcům o kjúšo. Pokud si jen chcete zpestřit dlouhou chvíli a očekáváte titul v podobě moderních barevných populárně naučných děl plných barviček a infoboxů, budete zaskočeni. Kniha je černobílá a provází jí znak jing – jang, neboť s tímto učením se v bojovém umění pracuje v souvislosti s oslabením či působením na různé části těla.
ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com
Samotný text je „bezomáčkovitý“ tak, jak autor v úvodu slibuje. Z mého pohledu se jedná spíše o jakési prvotní zasvěcení do povědomí, zformování nejzásadnější teorie a probuzení motivace věnovat se umění kjúšo.
Ostatně sám autor v závěru knihy uvádí: “ Mezi mými studenty jsou lidé, kteří se věnují karate, krav maga, kick boxu, wušu i aikido. Učím všechny a každý si bere to, co ho zajímá.“ (citace z knihy, str. 90)
Více z LaCultury...
10. dubna, 2025 Jak řídit digitální projekty
Firmy hledají způsoby, jak modernizovat své procesy, zefektivnit služby nebo udržet krok s online světem. Ať už jde o nové webové aplikace, interní systémy, e-shopy či komplexní […]
4. dubna, 2025 Praktický průvodce transformačním koučinkem a sebekoučinkem
Hledáte praktický návod, jak překonat své limity, dosáhnout svých cílů a skutečně změnit svůj život? Pak je kniha "Praktický průvodce transformačním koučinkem a sebekoučinkem" od Radky […]
29. března, 2025 Poslední dračí král hledá nevěstu. Dokáže zachránit svůj rod?
Dračí král z království Avalier vyšle královskou gardu, aby pro něj našla nevěstu. Osmnáctiletá Arwen se se o tuto událost nezajímá. Musí se postarat o matku a sestru a navíc ani nemá v […]
27. března, 2025 Boj o krásu
Nový román oblíbené britské autorky Gil Paulové „Boj o krásu“ z produkce nakladatelství Metafora přináší napínavý příběh o nesvárech mezi dvěma ženami, jež svůj život zasvětily kráse a […]
17. března, 2025 Vždycky zbývá naděje
„Tím, že něco popíráš, to nevyřešíš.“ – citace z knihy, str. 277 –
Co prožívají hluboce se milující manželé, když tragicky přijdou o dospívající dítě? Je vůbec možné se s takto […]
21. února, 2025 ADHD jako výhoda. Může tato porucha pomoct k úspěchu?
Máte vy nebo někdo ve vašem okolí diagnózu ADHD? Možná ji vnímáte jako překážku, která vám komplikuje život. Představte si ale, že by tato diagnóza mohla být vaší tajnou zbraní.
Lidé s […]
5. ledna, 2025 Jak naložit se slovy, která bolí?
Už se vám někdy stalo, že se k vám někdo choval hrubě, a vy jste nevěděli, jak s tím naložit? Styděli jste se vrátit nedovařené jídlo v restauraci nebo se zastat cizího člověka v […]