Při studiu andragogiky jsem dostala doporučení na publikace Jiřího Trávníčka a během hledání jsem narazila na jeho nejnovější publikaci Kulturní vetřelec, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Host. A jako studentka si ji nemůžu vynachválit. Hned vám řeknu proč. Fakta poučná a zároveň zajímavá jsou čtenáři servírována takříkajíc „na stříbrném podnose“.
Mluva a samotný obsah
Pominu-li úvod a s ním související promluvu Čtenářská kultura – obsah, rozsah, proměny, pak má kniha sedm kapitol sledujících zásadní události souvisejících s čtenářskou kulturou. Šest z nich je přímo časovými úseky (Starověk, Středověk, Raný novověk, Dlouhé 19. století, Krátké 20. století, Konec 20. a 21. století), kterým předchází pojednání o hlavních rysech dané etapy. Poslední kapitola Deset klíčových událostí je pak výčtem těch nejzásadnějších.
Autor neužívá vědeckého jazyka a text se příjemně čte. Pravda mezi řádky je patrná autorova erudovanost a profesionalita, zároveň však nemá potřebu nevysvětlit danou problematiku co nejjednodušeji a to z publikace dle mého názoru činí výbornou pomůcku pro každého od žáků základních škol či víceletých gymnázií. Troufám si však prohlásit, že šíří svého rozsahu však má publikace čím zaujmout i profesionální odborníky.
Formát
Prvním bonusem je pro mne ze studijního hlediska samotný formát knihy – jedná se o jakési kalendárium a číst ji můžete souvisle (čímž získáte ucelený přehled) nebo nahodile (díky čemuž se zase co chvilku dozvíte krátkou zajímavost, kterou si uložíte do paměti). To vede také k tomu, že se v knize perfektně hledá. No nesmějte se, právě to jako studentka dělám nejčastěji- hledám zdroje, potvrzení informací a upřímně vzývám díky za jeden ucelený literární zdroj místo rozsáhlé internetové mozaiky rozcestníků. Navíc, kdo někdy studoval zná váhu bibliografického zdroje.
Dominantou celkové grafiky je zářivá, „zvýrazňovačová“ oranžová, která se nachází na obálce, zachycuje jednotlivé přelomové roky a najdete ji také v některých obrázcích (např. na fotografiích ale z mého pohledu trochu zbytečně „tahá oči“). Celkově ale jde o příjemnou, nadčasovou podobu.
Kniha je paperbackem ve formátu A5 a příjemně na mne působí „finta“ se zaoblenými rohy, která ve mně vyvolává ke knize sympatie. Používá drobnější písmo s výraznějším řádkováním a text je tak dobře čitelný. Pozitivně oceňuji také autorův stylistický cit v členění textu, což zvyšuje jeho čitelnost.
Autor
Prof. Ph.Dr. Jiří Trávníček, M.A. je český literární vědec a kritik, editor a vysokoškolský učitel. Jeho životopis naleznete např. na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Velmi aktivní je také v oblasti publikování – čtenářská databáze cbdb.cz (jejíž jsem členem) uvádí 19 knih, z toho v šesti případech jde o publikované výsledky čtenářských výzkumů, a to nehovořím o řadě odborných článků, o nichž se můžete dočíst na výše uvedeném odkazu Ústavu pro českou literaturu AV ČR.. Rozhovory s Jiřím Trávníčkem naleznete např. zde. Pro zajímavost dodávám závěrem video s Jiřím Trávníčkem zveřejněné na kanálu Akademie věd ČR.
Češi jako čtenáři, zdroj: www.youtube.com
Více z LaCultury...
9. července, 2024 Člověk s pádnými důvody může svrhnout celé království. Nebo ne?
Osmnáctiletá Mer je posledním žijícím vodomágem na útěku. Jako dítě se dostala do služeb kralevice a na jeho rozkaz vyhledávala studny nepřátel. Bezpáteřní kralevic je pak otrávil, čímž […]
5. června, 2024 Pacanka Klára Elšíková je redaktorka a spisovatelka. Její kniha s názvem Pacanka mě zaujala svou obálkou a anotací.
Kdo je Pacanka? Je to dívka, která se chová jako kluk. A jak se vlastně má […]
9. května, 2024 Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová je slovenská autorka, která svými povídkami sklidila obrovský úspěch. Kniha s názvem Tenhle pokoj se nedá sníst ji vyšvihla do spisovatelských výšin. Alespoň na […]
4. února, 2024 Slzy z jantaru, válka a dvě pruské rodiny, které se snaží přežít První roky války obyvatelé Pruska téměř nepocítili. To se ale změní po neúspěšné německé invazi do Ruska. Když se válka přiblíží, musí dvě rodiny najít způsob, jak se dostat do […]
29. ledna, 2024 Láska v časech nenávisti Láska si nikdy nebere pauzu. Ani když svět zešílí. Jean-Paul Sartre pozval Simone de Beauvoirovou na schůzku a teď čeká sám v kavárně. Henry Miller a Anais Ninová se milují v Paříži a […]
26. ledna, 2024 Muž, který sází borovici blatku, a jiné příběhy Lorenzo maluje výhradně vlaky, trolejbusy a tramvaje, a to nejen na papír. Má je i na teniskách a prý i na trenýrkách. Pavel ve volném čase sází borovice blatky. Kromě toho má vymyšlený […]
7. ledna, 2024 Planeta nám hoří… ale co dál? Po bestselleru Bez loga a Šoková doktrína přichází kanadská aktivistka a novinářka Naomi Klein s další knihou, která má potenciál stát se kultovním počinem alteglobalizačního hnutí. Klein […]
25. listopadu, 2023 Pláňata Spisovatelka Petra Dvořáková má na svém kontě již několik knih a všechny se mi líbily. Zabývá se v nich běžnými rodinnými starostmi, radostmi a životem.
V knize Pláňata je to podobně. […]
Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.