Husitské války očima japonského autora

Divci valka . zdroj argo.cz
Obálka knihy, Zdroj: argo.cz

České království roku 1420. Dvanáctiletá Šárka po brutálním znásilnění přežila jako jediná z vesnice, kterou katolíci nemilosrdně vyvraždili. Útočiště nalezne u slavného českého vojevůdce Jana Žižky a jeho hrdinské armády.

Šárka se učí zacházet se zbraněmi, poznává nové lidi, kteří za sebou mají podobné děsivé zážitky jako ona, a snaží se, aby se stala plnohodnotným členem armády navzdory svému věku a malému vzrůstu. Může ale taková dívenka bojovat ve válce? A jaké následky budou mít činy Jana Žižky?

Autorem manga série Dívčí válka, kterou tvoří dvanáct knih, je japonský tvůrce a kreslíř komiksů Kóiči Óniši. Ten debutoval v roce 1997 dílem Prasečí král a osobitým stylem si vysloužil ocenění udělované začínajícím autorům manga. Mezi jeho další díla patří například Joker, Pravdivá legenda o Cchao Cchaovi a Horda pod hvězdným nebem aneb tajné dějiny harému Talckého císařství , který vychází v současné době v nakladatelství Futabasha. V českém překladu Dívčí válku vydává Nakladatelství Argo.

Kniha nabízí netradiční pohled na husitské války očima japonského umělce. A je to vskutku zajímavý pohled. Akorát musíte počítat s tím, že nejde o přesnou interpretaci historie a i když se autor drží základních informací, nechává poměrně velký prostor i své fantazii. Nechybí zde ani pro tento žánr typické klišé, například boj proti zlu nebo silní nepřátelé, kteří v porovnání s hrdiny a hrdinkami vypadají větší, zkušenější a silnější, přičemž jejich poražení je i navzdory těmto jejich vlastnostem relativně rychlé a snadné.

Pokud jde o kresbu, ta zaujme svou promyšlenou dynamikou, která se skvěle hodí k akčním sekvencím i k poklidnějším scénám. Šárka a její společnice vypadají jako křehké a zranitelné panenky, ale v jejich případě zdání klame, protože to nejsou žádné bezbranné chudinky, ale dívky, které dokážou bojovat za sebe, za lidi, na kterých jim záleží, a za to, v co věří. Jan Žižka, jehož škleb je místy fanatický až děsivý, v této manze nehraje svou tradiční roli pozitivního a odvážného hrdiny. Místo toho je prezentován jako rozporuplná osoba, která má tolik temných stránek, že mu jeho dobré úmysly budete věřit jen stěží.

Protože příběh při čtení budete sledovat ze Šárčiny perspektivy, mohou vám některé pasáže připadat dětinské a naivní. Šárce však je teprve dvanáct a navzdory tragickým zážitkům je pořád ještě dítě, a tak dávají dokonalý smysl a napomáhají k pochopení pocitů a myšlenek této hrdinky. To, co se v knize odehrává, ale už moc dětské není. Je tu spousta brutality, násilí, znásilňování a krutosti. Válka je zobrazována ne jako idealistické a romantizované dobrodružství, ale jako marný boj, který nemá vítěze, jenom poražené.

První díl Dívčí války končí příslibem veliké a důležité bitvy, která může všechno změnit, což je zárukou toho, že další díl přinese překvapivý vývoj dějové linky i nejrůznější dějové zvraty.

Divci valka . zdroj argo.cz
Obálka knihy, Zdroj: argo.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis