Klavírní hvězda první velikosti

Zdroj obrázků: Oficiální tisková zpráva

Protagonistou Valentýnského koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava ve dnech 13. a 14. února 2014 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bude vynikající ruský klavírista Alexander Ghindin. Tento laureát prestižních klavírních soutěží v Moskvě a Bruselu, který je odbornou i laickou veřejností jednomyslně uznávaný jako jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti, přednese na ostravském koncertě Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 1.

Kromě této skladby se mohou posluchači těšit na Kupkovu Picassiádu, Rachmaninovův Ostrov mrtvých a Fresky Piera della Francesca z dílny Bohuslava Martinů.

„V hudební literatuře najdeme četné důkazy o tom, že se skladatelé často nechávali a nechávají inspirovat výtvarným uměním. A tento koncert je toho důkazem. Byly do něj záměrně vybrány skladby, na jejichž počátku stálo nějaké výtvarné dílo. Z názvu skladby ostravského skladatele Karla Kupky je okamžitě patrné, kdože mu byl inspirací. Konkrétně to byly Picassovy kresby v bibliofilském vydání Ovidiových Proměn. Podnětem Rachmaninovovi pro vznik Ostrova mrtvých byl stejnojmenný obraz švýcarského malíře Böcklina. A konečně Martinů. V jeho případě to byl nesmazatelný dojem, který v něm zanechala návštěva chrámu svatého Františka v toskánském Arezzu vyzdobeného freskami Piera della Francesca,“ říká autor dramaturgie a ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Koncert bude řídit švýcarský dirigent Kasper Zehnder, který mimo jiné působil i v Praze, kde v letech 2005 až 2008 převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Pražské komorní filharmonie. Podle pověsti, která jej předchází, dokáže motivovat orchestr k excelentním výkonům, disponuje citem pro dynamiku a rovnováhu výsledného zvuku. Návštěvníci koncertu se rozhodně mají nač těšit.

Koncerty začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně 200 až 240 Kč podle cenového pásma je možné zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy, pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz.

A protože se koncerty konají v období Valentýna, je pro ty, kteří je navštíví se svým partnerem, připraveno překvapení.

Osoby starší 70 let, držitelé průkazů ZTP, děti do 15 let a studenti mají nárok na 50% slevu. Studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě a Fakulty umění a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity zaplatí pouze 20% ceny.

***

13. a 14. 2. 2014 v 19 hodin
Společenský sál DKMO

program:

Karel Kupka – Picassiáda
Sergej Rachmaninov – Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll op. 1 (verze 1891)
Sergej Rachmaninov – Ostrov mrtvých, symfonická báseň op. 29
Bohuslav Martinů – Fresky Piera della Francesca H352

účinkují:

Alexander Ghindin – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Kaspar Zehnder – dirigent

***

Alexander GhindinAlexander Ghindin je kritiky a milovníky hudby jednomyslně uznávaný jako jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti. Narodil se v roce 1977 v Moskvě. V roce 2006 byl jmenován zasloužilým umělcem Ruska.

Před vstupem na konzervatoř v roce 1994, ve věku sedmnácti let se stal nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Čajkovského v Moskvě, a rychle se etabloval jako jeden z nejvyhledávanějších klavíristů své generace. Později získal druhé místo v Mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 1999.

V roce 2007 se stal laureátem v Mezinárodní klavírní soutěže v Clevelandu (USA) a díky tomu absolvoval v USA více než padesát koncertů. Podle kritiků „udělal ohromující dojem na publikum, prokazuje tak vysokou úroveň mistrovství, že každé jeho vystoupení se stává nezapomenutelným“ (Art and Life). V červenci 2010 získal Ghindin první cenu v Mezinárodní klavírní soutěži Santa Catarina (Florianópolis, Brazílie).

Od roku 2006 je Ghindin uměleckým ředitelem vlastního koncertního cyklu v nejvýznamnějším ruském sále – ve Světlanovově koncertní síni v moskevském International Performing Arts Center uvádí jedinečné programy např. Recitál pro čtyři klavíry, Duo program pro klavír a varhany, Americká hudba pro dva klavíry a další. Je také jedním z uměleckých ředitelů švédského královského festivalu (Musik på Slottet).

Alexander Ghindin úspěšně koncertuje po celém Rusku i v zahraničí. Hrál s takovými významnými ruskými a mezinárodními orchestry jako jsou: Velký symfonický orchestr P.I. Čajkovského, Národní filharmonický orchestr Ruska, Ruský národní orchestr, Státní akademický symfonický orchestr Ruské federace J. F. Světlanova, Moskevští virtuosové, Komorní orchestr St. Petersburg, Pařížský orchestr, Belgický národní orchestr, Německý symfonický orchestr Berlín, Camerata Salzburg, Rotterdamský symfonický orchestr, filharmonické orchestry Londýna, Helsinek, Luxemburgu, Liège, Freiburgu, Monte Carla a Mnichova, Tokijský metropolitní symfonický orchestr a Nová japonská filharmonie a Filharmonie Kansai a další.

Spolupracoval mimo jiné s těmito dirigenty: Vladimir Ashkenazy, Vladimir Fedosejev, Vladimir Spivakov, Vladimir Minin, Arnold Katz, Jurij Simonov, Dmitrij Kitajenko, Fuat Mansurov, Vasilij Sinajskij, Alexander Lazarev, Saulus Sondeckis, Alan Gilbert, Krzysztof Penderecki, Paavo Järvi, James DePreist, Leonard Slatkin, Louis Langrée, Eliahu Inbal, Arthur Fagen, David Shallon, Juozas Domarkas.

Vydal 24 CD ve spolupráci s předními nahrávacími společnostmi. Patří mezi ně i nahrávka Rachmaninovových Klavírních koncertů č. 1 a 4 v původních verzích s Helsinskou filharmonií pod vedením Vladimira Ashkenazyho (2001, Ondine). Na svém kontě má také mnoho nahrávek pro televizní a rozhlasové společnosti.

Kaspar Zehnder je od sezóny 2012/13 uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Biel Solothurn (Švýcarsko) a od roku 1999 uměleckým ředitelem letního festivalu Murten Classics. V letech 2005 až 2012 byl hudebním ředitelem Zentrum Paul Klee v Bernu, s nímž nadále zůstává v úzkém kontaktu jako flétnista a dirigent Ensemble Paul Klee.

Od svého jmenování do funkce šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie, kterou převzal po Jiřím Bělohlávkovi a u které dodnes pravidelně hostuje, Zehnder pravidelně koncertuje ve významných evropských sálech a na významných festivalech. Spolupracuje se sólistyjako jsou: M. Kožená , N. Gutman, P. Kopačinskaja, R. Harnisch, R. Radek, J. Bárta, J. Boušková, B. Engerer, B. Ganz, V. Hagner, K. Lifschitz, S. Kačatrijan, I. van Keulen, M. Pousseur nebo A. Tamestit a diriguje přední evropské orchestry.

Již během navštěvování gymnázia se zaměřením na starověké jazyky studoval Kaspar flétnu, klavír, dirigování a teorii na Hochschule der Künste v Bernu. Další impulsy pak získal od dirigentů R. Weikerta, Ch. Dutoita, W. A. Alberta a H. Steina, dále jako člen Mozartovy evropské akademie, kde byl jeho mentorem flétnista Aurèle Nicolet. První dirigentské zkušenosti sbíral v orchestrech v Bernu a Burgdorfu a také jako šéf Orchestru Hochschule der Künste v Bernu, kde si vytvářel svůj zejména moderní repertoár.

Jeho pozoruhodný debut v La Scale v Miláně v říjnu 2007 mu vynesl pozvánky takových orchestrů jako Národní orchestr de Montpellier, Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Luzern, Národní orchestr d’Ile de France, Národní orchestr Lille, Filharmonie Brno, Varšavský rozhlasový orchestr nebo Litevská národní filharmonie.

V sezóně 2013/14 má Zehnder v kalendáři koncerty s Národním orchestrem d’Ile de France v Paříži, s Orchestrem d‘ Auvergne a Orchestrem Opery v Rouenu. Plánované jsou i další koncerty se Slovenskou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem Basilej a dalšími.

Kaspar Zehnder byl jedním z protagonistů „Švýcarského jara“, které uspořádalo Švýcarské velvyslanectví v Praze v uplynulém roce. S Filharmonií Brno zde uvedl světovou premiéru Alphorn suite (Suity pro lesní roh, alpský roh a orchestr) od Koechlina, Darbellaye a Páleníčka se sólistou Radkem Baborákem (alpský roh).

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková
Janáčkova filharmonie Ostrava
28. října 124
702 00 Ostrava
tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590
fax: 00420 596619997
mail: knizatkova@jfo.cz
www.jfo.cz

Více z LaCultury...

  • Dcery dvouhlavého draka17. června, 2022 Dcery dvouhlavého draka Knížku s názvem Dcery dvouhlavého draka napsal William Andrews. Příběh je fikce, postavy jsou smyšlené, ale téma je založeno na skutečnosti. A já se přiznám, že jsem o tzv. Ženách útěchy […]
  • Teatr Novogo Fronta oslaví 20 let unikátním projektem s izraelským Clipa Theater8. března, 2013 Teatr Novogo Fronta oslaví 20 let unikátním projektem s izraelským Clipa Theater 3. března přijíždí do Prahy na pozvání u příležitosti dvacetiletého výročí legendárního souboru Teatr Novogo Fronta izraelský ansámbl Clipa. Právě vůdčí osobnosti obou souborů Dmitry […]
  • Nedělní rozhovor s Igorem Malijevským nejen o výstavě Andělé na Mayrau18. října, 2009 Nedělní rozhovor s Igorem Malijevským nejen o výstavě Andělé na Mayrau Od začátku října je možné v areálu hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna navštívit výstavu fotografií, které vznikly během dílny vedené Igorem Malijevským. Na dílně se kromě […]
  • Chci sníst tvoji slinivku28. dubna, 2022 Chci sníst tvoji slinivku Haruki byl vždycky jen tichým pozorovatelem okolního světa. Víc než to, co se kolem něj odehrává, ho zajímají knížky. To se začne měnit, když v nemocnici najde zápisník své spolužačky […]
  • Ezotera – veletrh pro ty, kdo milují svůj život11. května, 2017 Ezotera – veletrh pro ty, kdo milují svůj život Prodejní výstava Ezotera se bude konat během víkendu 20.-21.5.2017 v Hale TJ Pankrác Praha od 10:00 do 18:00 hodin. Na své si příjdou nejen milovníci ručních výrobků, ale také vyznavači […]
  • Romantika z vyhlazovacího tábora30. ledna, 2019 Romantika z vyhlazovacího tábora Téma holocaustu je literárně zjevně nevyčerpatelné a po čtenářsky úspěšné Osvětimské knihovnici tu máme neméně úspěšného Tatéra z Osvětimi. Kniha vzbudila mezi čtenáři řadu vášnivých […]
  • V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna6. prosince, 2023 V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna Kostel sv. Šimona a Judy rozezní 19. prosince jemný zvuk violy da gamba, houslí a cembala v podání polského souboru, který si říká {oh!} trio neboli Trio Orkiestra Historyczna. Na programu […]
  • Je rodina nej(ne)bezpečnějším místem?15. dubna, 2020 Je rodina nej(ne)bezpečnějším místem? Na jednom semináři, který se zabýval psychosomatikou, zazněla myšlenka, že lidé si rodinu spojují s bezpečím a štěstím, ale většině lidí se něco nepříjemného přihodí právě v rodině. Je to […]
  • Krabice jménem Seville na Roxy prosycená životem18. června, 2016 Krabice jménem Seville na Roxy prosycená životem Říká se, že když umíráte, proběhne vám před očima celý váš život jako film. Všechny dobré i špatné vzpomínky. Jenže co když má vaše paměť kapacitu jen pár sekund? Tak je na tom totiž Ian, […]
  • Turbína v noci na Ovocném trhu11. září, 2009 Turbína v noci na Ovocném trhu Nedávno otevřená pražská galerie Vernon city vystavuje od konce července díla českého výtvarníka Lubomíra Typlta. Ve třech malých místnostech si návštěvníci mohou prohlédnout malby i […]
  • Nejlepší open-air festival v Brně? Čarodějáles!30. dubna, 2011 Nejlepší open-air festival v Brně? Čarodějáles! Čtvrteční odpoledne, podvečer i noc se v Brně odehrávaly na vlně dobré hudby, zpěvu, tance a neopakovatelné festivalové nálady. Byli jste se podívat, jak Čarodějáles odstartoval letošní […]
  • Muži odcházejí, ženy přežijí i v Ostravě3. listopadu, 2012 Muži odcházejí, ženy přežijí i v Ostravě Ve čtvrtek 25.10.2012 v 19 hodin nás navštívilo, v Kulturním domě v Ostravě, pražské Studio DVA. Přijeli k nám s představením Muži odcházejí, ženy přežijí. V hlavních rolích se nám […]