Skutečný Jiří Kajínek je ale hlavně zločinec, který sériově vykrádal byty, napadl železnou tyčí policistu, nelegálně nakupoval zbraně, utíkal z vězení. A nyní se z chronického lumpa stala celebrita a vstupuje do síně slávy českého show-businessu.
Kriminální thriller inspirovaný příběhem J.K., který je považován za prvního nájemného vraha v České republice je k vidění v našich kinech od 5. srpna 2010. Je Kajínek obětí konspirace a nebo skutečný vrah? Snaží se dokázat svou nevinu a nebo ovlivnit a zastrašit svědky?
Titulní roli ve filmu KAJÍNEK ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, známý například z úspěšného snímku Návrat. O režii se postaral někdejší herec a kaskadér Petr Jákl, který se podělil o scénář s Markem Dobešem. Ve filmu mimo jiné můžeme vidět velké herecké talenty jako například Tatianu Vilhelmovou, Boguslawa Lindu, Michala Dlouhého, Vladimíra Dlouhého a mnohé další. Film vznikal dlouhých pět let a slibuje vedle strhující filmové podívané i zcela nové kontroverzní informace v případu.
Film není pro J.K. prvním krůčkem k české smetánce, již od 23. července 2010 se můžeme o nejznámějším českém vězni současnosti dočíst v knize s názvem Pravda o Kajínkovi u nakladatelství Daranus, kterou napsal novinář Josef Klíma ve spolupráci s Jankem Kroupou.
V létě 1998 byl Jiří Kajínek poslán do vězení na doživotí za nájemné vraždy. Stále tvrdí, že je nevinný. Jedním z jeho argumentů, proč to nebyl on, kdo vraždil, je, že by si přece nevzal na tu vraždu slabou pistoli, když si mohl vzít samopal s tlumičem. Z toho vidíme, že jde o „slušného člověka“, který by přece nerušil noční klid.
Pozornost na sebe upoutal 29. října 2000, kdy se mu podařilo utéct z vězníce Mírov. Svobodu si dlouho neužil a už 8. prosince téhož roku putoval zpět za mříže.
J.K. měl dva lidi zabít a dalšího člověka přizabít. Jednalo se o pana Jandu a jeho dva osobní strážce. Pan Janda se zabýval vydíráním dlužníků a hrubým zastrašováním. Kajínek ho měl zastřelit na objednávku pana hostinského Vlasáka, který předtím opakovaně a marně žádal o pomoc policii. Někteří policisté ale chodili do fitcenter, jež vlastnil vyděrač pan Janda. Kajínek za dvojnásobnou vraždu dostal doživotí. Svědci jeho činu jsou pochybní kriminálníci a při vyšetřování došlo opakovaně k závažným procesním chybám.
Více o filmu a samotném natáčení se můžete dozvědět na stránkách www.kajinekfilm.cz
Popularita, kterou nyní překypuje Kajínek alias český Frank Morris (slavný uprchlík z věznice Alcatraz), mu ale přináší mnohem více než slušný honorář. Úřady opět otevřely jeho kauzu na základě trestního oznámení podaného v březnu tohoto roku rakouským podnikatelem českého původu Phillipem Janýrem, který se zajímá o případy lidí nespravedlivě odsouzených českou justicí, a dokonce sám čelí stíhání.
Doživotně odsouzený by se mohl na základě nového svědectví bývalého policisty dočkat obnovení svého procesu.
Zmíněný policista totiž vypověděl, že v roce 1993 pořizoval kvůli jinému případu odposlechy podnikatele Antonína Vlasáka. O Kajínkovi přitom v telefonátech podle něj nepadlo ani slovo, naopak z nich prý vyplynulo, že vraždili policisté.
Ministr vnitra Radek John chce přispět k objasnění nesrovnalostí v kauze odsouzeného vraha. John se Kajínkovým případem zabýval dlouhodobě coby reportér Na vlastní oči. Nový šéf resortu vnitra je ochotný zbavit bývalého policistu mlčenlivosti jelikož na důsledném prošetření celé kauzy má ministr eminentní zájem.
Jak to nakonec dopadne a kdo další bude potrestán za činy někoho jiného se ukáže, nyní nám zbývá jen sledovat dění následujících dnů a doufat, že se nestaneme my sami obětí české justice.