Carl Mørck je zpět a s ním i další případ populární krimi série z oddělení Q. Fanoušci se tak po malé odbočce k politickému thrilleru (Washingtonský dekret) konečně dočkali pokračování své oblíbené série. A jaký tedy nejnovější Adler-Olsen je? Dokázal znovu dostát svému jménu, nebo bude nová kniha spíše zklamáním?
Jussi Adler-Olsen patří bezesporu mezi nejlepší a nejznámější autory severských detektivek. Tento vystudovaný politolog a filmař pracoval jako redaktor, novinář a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil v roce 1997 bestsellerem Abecední dům. Přesto se do hlubšího povědomí fanoušků dostal až díky své kriminální sérii z oddělení Q, jenž si našla zástupy nadšených čtenářů po celém světě. Ti už netrpělivě vyhlížejí další případy Carla Mørcka a jeho týmu.
Díky nakladatelství Host se do knih tohoto charismatického Dána mohou začíst i čeští čtenáři, kteří mají možnost sáhnout už po pátém případu oddělení Q. Kniha vychází pod názvem Marco – v překladu Kristýna Václavů, která se postarala i o překlad dvou předchozích dílů (Zabijáci, Vzkaz v láhvi).
Jako politolog se Olsen nebojí ani závažnějších témat dalece přesahujících literaturu jako takovou. A jako známý kritik politických poměrů si neodpustil proklepnout i toto téma. V Marcovi se tak setkávají dva závažné problémy dnešní doby. Těmi jsou všudypřítomná korupce v politice a samozřejmě také ožehavé téma nelegálních imigrantů a s tím spojená kriminalita.
Patnáctiletý Marco rozhodně nemá jednoduchý život. V Dánsku je ilegálně, a navíc ho jeho vlastní rodina nutí žebrat a krást. Vcelku neradostné vyhlídky. Přitom jediné, po čem Marco touží, je získat občanství a chodit do školy. A tak se ve chvíli, kdy útlak a násilí v rodině graduje, rozhodne utéct a začít nový život daleko od rodinného klanu. Při útěku však náhodou narazí na mrtvolu neznámého muže. Jeho útěk se tak zvrhne v boj o holý život.
Ve druhé dějové linii se vydáváme po stopách korupce a zneužívání humanitární pomoci, která má chudým africkým domorodcům zajistit přežití. Obě dějové linie spolu zdánlivě nijak nesouvisejí, ovšem až na jednu věc. Tou je právě mrtvola, kterou Marco objevil a díky které upoutal pozornost velmi mocných nepřátel.
Již od prvního pohledu je jasné, že na čtenáře čeká opravdu zajímavé počtení. Více než 500 stran nabízí dostatek prostoru pro skvěle vypracovaný děj do nejmenších detailů. A přesně to také autor svým fanouškům dává, ve spojení s všudypřítomným sarkasmem a charismatickými postavami dostáváme skvělý kousek, který svým čtenářům poskytne vše, po čem milovník severských detektivek touží.
Samotný příběh je velmi spletitý a propletený a není vždy jednoduché se v něm vyznat – obzvláště v pasážích týkajících se korupce a mocenských bojů. Naštěstí Marcova linie je lehce stravitelná a má řádný spád, díky tomu si u ní vždy trochu odpočineme. Autor nezapomněl poodhalit ani útržky z minulosti hlavních postav. A tak se ti čtenáři, kteří sledují případy oddělení Q od samého začátku, dozvědí dalších pár zajímavých skutečností. Opět zde vyplouvají na povrch střípky z temné Asadovy minulosti, které na klidu čtenářům moc nepřidají, vzbudí v nich přirozený zájem a touhu dozvědět se víc.
Olsen opět dokázal, že patří mezi to nejlepší, co může současná severská krimi literatura nabídnout. V Marcovi tak najdeme vše od klasického vyšetřování, mrtvol, krádeží a boje o moc až po nahlédnutí do minulosti hlavních postav. Autor vše spojil ve vynikající celek, který přitáhne pozornost nejednoho čtenáře a nabídne mu skvělý čtenářský zážitek.