Nakladatelství GRADA vydává další zajímavý titul z oblasti stavebnictví a architektury. Tentokrát se s kolektivem Jitky Dostálové soustředí na souhru architektury s přírodou v tom nejužším propojení. Jaké výhody i nástrahy skýtají střechy zarostlé rozchodníky jaké můžete vidět na tradičních norských stavbách? A za jakou cenu je možné využít rovné střechy budov jako zelené terasy?
Jak jste ze zaměření mnoha mých recenzí asi poznali, mám k přírodě blízký vztah. A tak mi zelené střechy zní jako báječný sen – konečně se pro mne „krabicoidní“ moderní městská architektura může přiblížit přírodě a zútulnit tak prostory, kde mnohdy trávíme mnoho času – příkladem mohou být obchodní domy nebo veřejné budovy. Zelené střechy se ale realizují i pro rodinné domy či jiné budovy vystavěné za účelem bydlení. Pojďme ale ze snů do reality. Jaké mají zelené střechy faktické přínosy?
Jejich výhody lze rozdělit do pěti základních oblastí:
- finance (snížení nákladů na údržbu konstrukce o 26 %, zvýšení hodnoty nemovitosti o 4-8 %),
- energie (v místnostech je o 4°C chladněji – tj. 75% úspora za klimatizaci, povrch střechy je chladnější o 2°C, střešní solární panely na zelené střeše vyrábějí o 6% více energie),
- voda (modro-zelená střecha zadrží 60-150 l vody na 1 m2, tzn. úsporu za čištění odpadních vod; zadrženou vodu lze využít též pro závlahu – do ovzduší se vypaří 45- 70 % dešťové vody),
- biodiverzita (možnost vypěstovat až 2kg zeleniny/ovoce z 1 m2, uklidňující pohled do zeleně – můžete pozorovat za oknem rostliny, ptáky či rozličné opylovače),
- zdraví (40s pohled do zeleně zlepšuje koncentraci; 1 m2 zelené střechy zachytí ročně 200 g prachu; snižuje hluk zvenčí o 10 dB, odrazivost hluku pak klesá o 3 dB; vzniká další obytný prostor a celkově zdravější prostředí).
Pětiminutová reportáž představující zelené střechy z pořadu Po lopatě, zdroj: www.youtube.com, kanál LIKO-S International
Formát publikace
Jedná se střední (163×235 mm) knihu v měkké vazbě o rozsahu 168 stran. Kniha je k mé radosti prošpikována řadou průvodních barevných fotografií, náčrtů či případně barevných tabulek.
Text je rozčleněn do 15 kapitol (Obecně – pojmy, terminologie, šířka tématu; Základní typy zelených střech; Faktory ovlivňující volbu vhodného typu vegetačního souvrství a formy vegetace; Střešní konstrukce pro zelené střechy; Na rozhraní: stavba stavbařům – zeleň zahradníkům; Vegetační souvrství plochých zelených střech; Vegetační souvrství šikmých zelených střech; Další a různé; Vegetace; Dokončovací péče; Podmínky převzetí vegetace; následná péče a údržba; Záruční podmínky; Příklady realizací). Jedná se o naučný text, tudíž je poměrně hutný, ačkoli je s ním stylisticky velice dobře pracováno. Přestože nelze říci, že by se autoři nesnažili o obecné výrazy a směřování textu také k laickým zájemcům, kteří zatouží mít „svou“ zelenou střechu, je problematika natolik obsáhlá, že dle mého názoru vyžaduje více než jedno přečtení.
Další informace o knize naleznete na webu vydavatelství GRADA – zde.
Kdo za knihou stojí?
Kolektiv autorů tvoří Ing. Jitka Dostálová; Ing. Samuel Burian; Ing. Karel Chaloupka; Ing. Jana Šimečková; Ing. Martin Dubský, Ph.D.; RNDr. František Šrámek, Csc.; Ing. Jiří Komzák; Ing. roman Paťava; Ing. Petr Vacek, Ph.D.; Ing. Pavel Dostal; Ing. JiříMrtka, Ph.D.; Ing. arch. Josef Hoffmann; Ing. Jaroslav Nádvorník; Ing. Marek Novotný, Ph.D.; Ing. Jiří Plachý.
Autoři v závěru knihy sdělují: „Hledejme inspiraci na přírodních stanovištích. Sledujme je a učme se z nich. Nesnažme se rostlinám vnutit svoje představy, ale akceptujme jejich potřeby a přizpůsobme jim svůj záměr. (…) Zelené střechy představují skvělou možnost, jak zlepšit kvalitu života ve městech, zkrášlit budovy a efektivně využít veškerou plochu, a přitom nejen nepoškodit a nezabrat další prostor v přírodě, ale naopak ho vytvořit a umožnit zde žít rostlinám i živočichům.“ (s.164)
K problematice zelených střech pak najdete další informace také na odkazu Svazu zakládání a údržby zeleně – zde – nebo na stránkách firmy GreenVille service s.r.o. rodiny Dostálových.
Shrnutí
Zelené střechy jsou realizovatelným snem a krokem k ekologii, která je běžnou součástí každodenního života. Přesto jsou také chytrým a důmyslným řešením, které vyžaduje kvalitní, neuspěchané provedení. Zelená střecha není jen střecha. Může být propojena s celým domem (např. odvod vody, sousedící místnosti). Není jen venkovní pohledovou dekorací, ale má řadu funkcí, kterými může zkvalitnit úroveň života.
Nezapomínejte, ale na moudrá slova Antoineho de Saint-Exupéryho v Malém princi: „A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá… Lidé zapomněli na tuto pravdu, ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži.„