Marketing a mantry prodávají. Každá hospodyňka přeci chce, aby bílá barva zůstala bílou barvou a proto, když uslyší slogan P&G „aby bílá bílou byla“, hned běží a kupuje prací prášek v líbivém obalu, který hrdě prohlašuje, že to hravě zvládne. Poutavý slogan upoutá pozornost zákazníka, hezký obal prodá. Dennodenně skáčeme na lep výrobcům, kteří chtějí prodat své chemické sloučeniny, které ve finále nepotřebujeme.
Škoda, že jsme zapomněli na prostředky, které naše babičky používaly, aby bílé prádlo zůstalo bílým. Vystačili si s málem. Vystačili si s jedlou sodou, sodou, octem, kyselinou citronovou a jádrovým mýdlem. Letité zkušenosti jsme zahodili a uvěřili marketingovým chemikům, že zrovna tento prostředek je to pravé. Samozřejmě výrobci nám nezapomenou říct a připomenout, že jejich prostředky jsou eko – bio a nevyrábějí je děti v daleké Bangladéši.
Tradiční postupy naších předků byly pozapomenuty. Naštěstí čím dál více lidí se chce vrátit blíž ke kořenům. Žít lépe, neškodit přírodě. Neničit svým dětem životní prostředí, ve kterém budou pak ony žít. Vznikají celé komunity lidí, kteří chtějí žít jednodušší a ekologičtější život. Příkladem může být komunita kolem berlínského portálu smarticular.net. Z chytrých řešení, které byly zveřejněny na portále, vznikaly postupně několik publikací jako Jedlá soda či Lepší život bez plastů a mnohé jiné, které vyšla v nakladatelství Kazda.
Jedlou sodu neboli hydrogenuhličitan sodný si naši předci velmi cenili jako všestranného domácího pomocníka. Jedlá soda byla jasná volba před příchodem všech hezkých obalů, které nám sice pomohou vyřešit problém se skvrnami, ale ne vždy jsou netoxické. Jedlá soda je univerzální čistič. Můžete ji použít nejen v kuchyni, koupelce, v autě, ale i pro péči o tělo. Kniha Jedla soda poskytuje více než 250 způsobů využití jedlé sody. Navíc jedlá soda nezruinuje domácí rozpočet, protože kilo jedlé sody už lze pořídit kolem 35 Kč.
Kniha je rozdělená do logických oblastí využití sody. Nejdříve se dozvíte, co všechno umí jedlá soda a základní informace, které se týkají přísad, trvanlivosti domácích výrobků a omezení vnitřního užívání. Pak směle do využívání jedlé sody jako pomocníka v kuchyni, pomocníka pro lepší zdraví a péči o tělo a především skvělého čističe do domácnosti a zahrady.
Vyrobit si prostředek na praní, suchého šamponu, deodorantů, mycích prostředků může být poměrně snadné.
„Jak vyrobit suchý šampon
Vaše vlasy nejsou ve formě, ale nechcete je mýt příliš často? Pak pomůže domácí suchý šampon! Na základní recept pro světlé vlasy potřebujete:
2 vrchovaté lžíce kukuřičého nebo bramborového škrobu
1 lžíci jedné sody (jemný prášek, v případě potřeby namelte najemno v mlýnku na kávu)
Přísada pro tmavé odstíny vlasů:
1 vrchovatá lžíce kakaového prášku (pravé kakao)
Přísada na zrzavé vlasy:
1 lžíce jemného skořicového prášku
Pro přípravu suchého šamponu jednoduše přesejte všechny přísady přes jemné síto a tímto způsobem smíchejte. Pro skladování naplňte do vzduchotěšné uzavíratelné sklenice.
Suchý šampon se používá velmi snadno:
- Důkladně učešte suché vlasy.
- Oblečení nebo pokožku chraňte před práškem velkým ručníkem, především v případě černého oblečení.
- Prášek naneste rukama do celých vlasů nad vanou nebo nad umyvadlem a vmasírujte, jako když si vlasy myjete.
- Přebytečný prášek odstraňte ručníkem nebo kartáčem. Nejléoe to jde kartáčem se štětinami z divokého prase
Poté si vlasy můžete upravit jako obvykle. Mytí vlasů lze takto odložit bez velké námahy o jeden až dva dny.“
Zaujal vás recept na suchý šampon? Manželku ano! Koupili jsme už první kilo jedné sody a těšíme se, co z ní vyrobíme.