Otázka zdraví je v dnešní době velmi palčivá. Covid ničí nejen plíce našich spoluobčanů a ekonomiku, ale i vztahy. Najednou veškeré nemoce ustaly. Je pouze covid. Obávám se, že po covidu přijde další vlna, která bude daleko horší než ta nyní. Nebude to o covidu, ale o chronických nemocích, které naši populaci zdecimují daleko více než virus z Wu-Chanu. Stres, málo pohybu, přejídání, větší spotřeba alkoholu a zhoršující se vztahy v rodině dají našemu zdraví zabrat.
Obávám se, že pro zdraví toho neděláme moc. Proto jsem na Audiotéce šáhl po knížce od fotbalisty a lékaře Jana Vojáčka. Dlouho jsem neslyšel od českého autora tolik moudrých slov. Asi každý zná lékaře, kteří se zaměřují na léčbu a nikoliv na vyléčení. Jan Vojáček je jiný, nezaměřuje se na léčení jedné části, ale na léčbu celého člověka. Přitom stačí tak málo: mít hezké vztahy v rodině, vyřízenou minulost, chodit brzo spát, nepřejídat se, pít vodu a cvičit. Lehko se to řekne, těžko se učiní. Všichni víme, že ke zdraví stačí tak málo, ale přitom tak moc.
Když je duše nemocná, přijde nemoc. Zaťuká na dveře a nepozvaná vkročí do našich životů a napáchá daleko více škody. Místo toho, aby se člověk zastavil a zapřemýšlel, co dělá špatně, tak jde k lékaři pro léky. Nevyléčí se. Přitom mnoho vážných nemocí jako roztroušená skleróza lze léčit a snad i vyléčit a žít pěkný život. Sám autor si tím vším prošel. Byl špičkový prvoligový fotbalista, který navíc vystudoval lékařskou fakultu. Tlak na výkon a na perfekcionalistmus se na něm podepsal. Přerušil kariéru a odjel hledat sám sebe do Skotska. Po roce se vrátil silnější a lepší. Po skončení fotbalové kariéry nastoupil do nemocnice, kde zjistil, že tato práce není pro něj. Nechce léčit jen jednu součástku v těle, chce léčit samotného člověka. Celistvá medicína člověka ho pohltila a dala vzniknout této velmi hezké audioknize, která obsahuje rozhovor novinářky Věry Keilové s lékařem Janem Vojáčkem. K posluchači promlouvají hlasem Ivety Duškové a Petra Gelnara.
Představitel funkční medicíny Jan Vojáček si položil základní otázku: “ Jak se chovat k vlastnímu tělu a předcházet nemocem?“ Jeho odpověď zní, že je důležité znovu poslouchat své tělo, které je schopno samoléčby, a nastavit v sobě harmonii. Člověk by měl umírat zdravý. Zestárnout a umřít věkem. Ne na rakovinu, ne na autoimunní nemoci.
Žijeme v době neuvěřitelného pokroku. Zachraňujeme lidi takřka kosaté pod rukama, ale přitom jsme více nemocní. Je to smutný fakt. Obzvlášť dnešní doba je plná stresu, nejistoty, jsme vyhoření. Beru si za poselství této knihy, že své zdraví mám ve svých rukou. Sám si způsobují onemocnění, protože málo spím, jsem ve stresu. Možná některé věci v sobě nemám uzavřené. Je třeba zpomalit, nadechnout se a vypořádat se sám se sebou. Doufejme, že tato knížka pomůže mnoho chronicky nemocným lidem k lepšímu zdraví.