Hledáte-li v českých dějinách období, které dřímá v povědomí národa, vsadila bych si na období husitských válek. Co si ale dovedete vybavit kromě Jana Žižky, Tábora a vozové hradby? Ať už patří historie mezi vaše koníčky, nebo máte jen rádi dobrodružnou literaturu měla bych pro vás tip. Společnost Audiotéka nabízí sedmidílnou ságu od Vlastimila Vondrušky s názvem Husitská epopej v podání interpreta Jana Hyhlíka.
Audioknihu namluvil Jan Hyhlík, hlasatel, herec a dabér, který od roku 1995 externě spolupracuje s Českým Rozhlasem 3 Vltava a načítá knihy pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé K. E. Macana, kde načetl již přes 150 titulů. Osobně mohu říci, že jsem s volbou interpreta nanejvýš spokojena. Příjemný je i podklad středověké hudby, který je nastaven na stejnou úroveň hlasitosti jako vyprávění.
ukázku Husitské epopeje si můžete poslechnout zde
Pár slov o autorovi
Vlastimil Vondruška je patrně nejznámějším českým autorem historických detektivních příběhů a jeho knihy patří dlouhodobě k nejpůjčovanějším titulům v tuzemských knihovnách. Vondruška vystudoval historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a po té působil v Československé akademii věd. Následně pracoval v Národním muzeu (mj. byl ředitelem Historického muzea NM a působil také v redakční radě Časopisu Národního muzea).
Opusťme však jeho kariéru historika a zaměřme se na jeho spisovatelskou dráhu,během které získal řadu ocenění (např. Cenu Unie českých spisovatelů, Kramérovou cenu za tištěnou publicistiku, státní vyznamenání Medaile Za zásluhy I. stupně a v roce 2016 cenu Český bestseller na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy za nejprodávanější novinku Husitská epopej II.).
Dosud napsal více než padesát vědeckých studií a článků, celou řadu vědeckých a populárně naučných knih a přibližně čtyřicet historických románů, přičemž pozornost čtenářů si získal sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II. Mnoho z nich můžete také najít v podobě audioknih. Ostatně Vondruška spolupracoval také s Českým rozhlasem na seriálu Intimní historie, který byl pravidelně vysílán v rámci magazínu Zrcadlo.
Knihcentrum: rozhovor V. Vondrušky o Husitské epopeji, zdroj:www.youtube.com
Co prozradí nakladatelé?
„Nahrávka vznikla podle knih Vlastimila Vondrušky Husitská epopej I. Za časů krále Václava IV. (1400–1415), Husitská epopej II. Za časů hejtmana Jana Žižky (1416–1425), Husitská epopej III. Za časů císaře Zikmunda (1426–1437), Husitská epopej IV. Za časů bezvládí (1438–1449), Husitská epopej V. Za časů Ladislava Pohrobka (1450–1460), Husitská epopej VI. Za časů Jiřího z Poděbrad (1461–1471), Husitská epopej VII. Za časů Vladislava Jagellonského (1472–1485), vydaných nakladatelstvím MOBA v Brně v letech 2014–2018,“ dočteme se na stránkách Audiotéky.
Audiotéka se na českém trhu objevila před osmi lety a vypracovala se na největšího tuzemského distributora audioknih. Patři pod ně také nakladatelství Tympanum, které vydalo všech sedm audioknih Husitské epopeje i závěrečný soubor všech dílů. „Za vznikem Tympana stáli v roce 2006 Josef Burkovský a Karel Černošek, jako bývalí studenti, kteří sami s oblibou poslouchali mluvené slovo a rozhodli se vstoupit do světa literatury. Vydáváme světovou i českou beletrii, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracujeme s předními českými herci, režiséry a hudebníky. Ve svém repertoáru nabízíme audioknihy všech žánrů, od nezkráceného čtení, přes dramatizace až po rozhlasové hry; nejčastěji však v nezkrácené, jednohlasé podobě,“ píše se na oficiálních stránkách nakladatelství.