Přibližně před dvěma lety lidstvo objevilo nový fenomén. Je jím relaxační kreslení a vybarvování antistresových omalovánek. Činnost vhodná pro každého, kdo se potřebuje na chvíli uzavřít ve vlastním světě a vytvářet něco krásného. Ať už je mu devět nebo devadesát, ať je to člověk umělecky nadaný nebo drží tužku „jako prase kost“, po chvíli soustředění vznikne parádní podívaná. Na trhu omalovánek se tak vedle útlých sešitků pro děti objevily brožované sešity. My se dnes mrkneme na trojici omalovánek z nakladatelství Albatros media, a.s.
Výlety po Česku
Jako první si představíme asi nejtypičtější omalovánkový sešit ve formátu A4. Redakce nakladatelství Fragment vybrala několik zajímavých míst v ČR, která na obrázcích zachytil Bohumil Fencl. Jeho jméno je známé všem, kteří kdy měli v ruce český komiks (např. dětský detektiv Binky, kriminální parodie Mr. Sweet ale také decentně lechtivého humoru v časopisu Erotic), časopis Mateřídouška nebo všímaví čtenáři jmen ilustrátorů knih (BB Art, Albatros).
V první části Výletů po Česku najdete některé větší plochy již vybarvené, což ocení menší děti, které si raději popustí uzdu fantazii na detailech. Ostatně těch tu najdete spoustu a pokud máte preciznost v krvi, počítejte, že s obrázkem strávíte poměrně dost času. Na ukázku se můžete podívat na stránkách vydavatele. Na konci knihy pak najdete ke každému místu anotaci zachycující jeho specifika a inspiraci k navštívení.
404 nejkrásnějších omalovánek
Tenhle svazek každého překvapí ještě než jej stihne doma rozbalit – a to svou váhou. Jedná se totiž o dárkový box v němž najdete tematické omalovánkové sešity 101 nejkrásnějších mandal, 101 ze světa přírody,101 zvířat a 101 pro milovníky Paříže. Kresby Terezy Pecákové (mj. zapálené blogerky a šéfredaktorky nakladatelství CooBoo) pracují se stylem zentangle, kdy se do výplně jednotlivých prostor zapojují nejrůznější geometrické prvky a specifické vzory. S jejich vybarvováním se pořádně vyhrajete, a o to přesně jde. Při malování máte zapomenout na všechno ostatní kromě barev, které odrážejí vaši náladu a pocity. Po kreslení byste se tedy měli cítit maximálně odpočatí.
Potíž může nastat, pokud netoužíte po samostatné kresbě – např. v sešitu věnovaném Paříži. Obrázky ale mohou poskytnout jak inspiraci, pokud byste se rozhodli pustit do vlastní tvorby (např. mandaly) nebo pokud rádi využíváte obtisky (kreslení na textil, výšivky ad.).
20 zvířat v 1000 tečkách
Vítězem se pak pro mě stal sešit spojovaček, jejichž autorem je Australan pocházející z Nového Zélandu, Thomas Pavitte. Ano, to je ten chlapík, co vytvořil největší spojovací kresbu dot-to-dot všech dob. Když jste měli dost trpělivosti a správně spojili všech 6239 teček, stvořili jste vlastní Monu Lisu. Jeho obvyklé tvorby ale jsou o něco snazší. Vaším úkolem je jednou čarou spojit očíslované tečky, čímž vznikne skutečný portrét lišky, šimpanze, hada, želvy či jiného z dvacítky vybraných tvorů. Jejich náhled najdete zde. Připravte se však na to, že navzdory velikosti omalovánky, stále nebylo místa nazbyt. Očíslované tečky jsou tedy dost drobounké a nezaškodí mít po ruce lupu.
Čím se můžou takové omalovánky lišit? Inu, je zde několik technických detailů. Například je to formát, kvalita papíru a kvalita tisku. Při výrobě 20 zvířat v 1000 tečkách vzali všechny tyto aspekty v úvahu a dali si záležet. Kvalitní bělostný papír nezvykle rozsáhlých rozměrů umožňuje vznik skutečné kresby, kterou si po dokončení hrdě vyvěsíte nad postel. Nepředstavujete si tedy žádné hry, které proškrtnete během deseti minut. Pavitteho spojovačky dávají vzniknout skutečným portrétům, takže si dejte na čas, ať se vám neklepe ruka a dobře si vyberte tužku. Pokud si tuhle zábavu zamilujete, podotýkám, že v letošním roce vyšly také sešity jeho tvorby Marvel:Úžasní hrdinové v 1000 tečkách a 20 divů světa v 1000 tečkách.
Jedno velké mínus ale mají všechny omalovánky společné. Je jím právě lepená sešitová vazba. Musím totiž konstatovat, že se mi jevila dost nepraktická. Chcete-li docílit toho, že se vám knížka při vybarvování nebude neustále zavírat, musíte ji pořádně srovnat a vazbu trochu zlomit. Toliko k jejích životnosti. Na druhou stranu, kolik z Vás si je chtělo archivovat?