Kolem mě se pohybuje mnoho sportovců. Slyšela jsem od nich stížnosti, že prý u nás vychází málo knih o sportu. Prošla jsem si nabídku našich nakladatelství a zjistila jsem, že mají pravdu. Je těžké najít mezi novinkami knihy se sportovní tematikou. Výjimkou je například nakladatelství Albatros Media. Jen v prosinci 2014 totiž vydalo hned dvě knihy o sportu – Černá a bílá o životě tenistek Williamsových a Vítězové a poražení – kniha, která zachycuje nejvýznamnější historické milníky českého sportu v průběhu téměř dvou staletí. Nechme Serenu a Venus na jindy a pojďme se podívat na historii českého sportu.
Knihu napsal Pavel Kovář, redaktor, publicista, autor biografií známých osobností. Narodil se v roce 1944, od poloviny 70. let působil v deníku Lidová demokracie, po revoluci pracoval v týdeníku Reflex. Napsal mnoho knih se sportovní tematikou, např. z fotbalového prostředí (Bicanovo tajemství, Se lvíčkem na hrudi) a o Velké pardubické (Josef Váňa: Život v sedle, Velká pardubická). Z ostatních stojí jistě za zmínku biografie Miloše Kopeckého a pana doktora Plzáka.
Jeho nejnovějším počinem jsou právě Vítězové a poražení. Jste zvědaví, jaké hrdiny českého sportu v knize objevíte? Narazíte zde na jména jako Friedrich Tirsch alias Miroslav Tyrš, Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, Josef Rössler Ořovský, Jindřich Valášek, Fridolín a Jiří Hoyerové, Emerich Rath, František Janda-Suk, Karel Koželuh, Bedřich Šupčík, František Douda, Otakar Jandera, Zdena Koubková alias Zdeněk Koubek, Immaculata Brandisová, Josef Laufer a Alois Hudec.
Knihu vám mohu vřele doporučit. Já sama se o sport téměř vůbec nezajímám — sice aktivně sportuji, ale sledování sportovních přenosů přenechávám jiným. Přesto, nebo možná právě proto, jsem si knihu opravdu vychutnala. O většině hrdinů této knihy jsem v životě neslyšela, a pokud přeci jen ano, znala jsem pouze jejich jména, maximálně sportovní disciplínu, které se věnovali, nikoli však jejich životní příběh. A že jde o příběhy vskutku fascinující. Většina z nich se vypracovala prakticky z ničeho a dosáhli světové slávy a uznání. Pro mě byla kniha v tomto ohledu velice inspirativní. Ráda čtu příběhy úspěšných lidí a snažím se zamyslet nad tím, co přesně jim dopomohlo k jejich úspěchu, co jim pomohlo znovu vstát a bojovat, když se jim zrovna nedařilo.
Ať už jste, nebo nejste sportovním fanouškem, pocítíte při četbě této knihy mnohokrát hrdost, že jste součástí národa, který se v mnoha ohledech zapsal do historie světového sportu. Dozvíte se, jak to bylo se založením Sokola, jaký vliv měli Češi na vznik a vývoj letních i zimních olympijských her, kdo přivezl do Čech první lyže, kdo vymyslel diskařskou otočku (ano, taky Čech!), kdo učil tenis Forda, samozřejmě se také dozvíte, kteří naši sportovci jako první získávali olympijské medaile. A jako bonus si jistě rádi přečtete příběh jediné zástupkyně ženského pohlaví v této knize, která se jako první žena v historii stala vítězkou Velké pardubické.
Věřím, že vás bude kniha bavit stejně jako mě. Pro mě se stala takovým odrazovým můstkem, zatoužila jsem dozvědět se o některých sportovcích z této knihy víc, třeba příběh Emericha Ratha mě fascinoval. Víte o něm například, že to je ten člověk, který zachraňoval v Krkonoších Bohumila Hanče? Že toužil jako sedmdesátník jet na kole na olympiádu do Říma a pak o ní přednášet po světě? Nebo úspěch Aloise Hudce, který získal za svou výjimečnou sestavu na kruzích na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 zlatou medaili, a znechutil tím samotného Hitlera, který doufal v úspěch svých atletů. Tuto sestavu bych chtěla skutečně vidět.
Kniha je velice čtivá, zhltnete ji jedním dechem. Já jsem si s ní krátila dlouhou chvíli při cestách do práce a musím uznat, že mi ta cesta utíkala tak jako už dlouho ne. Vřele doporučuji mužům, ženám, bez rozdílu věku. Každý se v ní dozví něco nového a každý si jistě najde toho svého hrdinu.
Pavel Kovář: VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ — Historické okamžiky českého sportu
XYZ, 2014
264 stran + 8 stran příloha